Megerősítette Németország hosszú távú hazai és külső szuverén adósságkötelezettségeinek lehetséges legjobb, „Aaa” szintű osztályzatát a Moody's Ratings. A besorolás kilátása változatlanul stabil. A péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában a nemzetközi hitelminősítő kiemeli azt a várakozását, hogy a német parlament által márciusban elfogadott nagyszabású infrastrukturális és védelmi kiadási csomag jelentős pozitív hatást gyakorol a német gazdaság középtávú növekedési kilátásaira.
A Moody's közölte: a 2023-2024-es időszak visszaesése és az idei évre várt stagnálás után 2026-ra már 1,4 százalékos, a 2026-2030 közötti időszakban évi átlagban 1,3 százalékos reálnövekedéssel számol a német gazdaságban. Az elemzés hangsúlyozza, hogy ezek hozzávetőleg 0,5 százalékponttal magasabb előrejelzések a cég által a költségvetési ösztönzőcsomag elfogadása előtt várt növekedési ütemeknél.
A hitelminősítő szerint a német költségvetési alapállás jelentős módosulása ugyanakkor magasabb államháztartási hiánnyal jár majd: a Moody's azzal számol, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért deficit a 2026-2030-as időszakban éves átlagban megközelíti a 4 százalékot. A cég szerint a költségvetési csomag nélkül 2 százalék körüli éves hiányokkal zárt volna a német államháztartási egyenleg ugyanebben az időszakban.
A Moody's előrejelzése szerint mindez azt is jelenti, hogy a GDP-arányos német államadósságráta 2030-ra 72 százalék közelébe emelkedik még a gyorsabb gazdasági növekedés környezetében is. A hitelminősítő korábban 64 százalékos államadósságrátát valószínűsített arra az évre. A Moody's hangsúlyozza ugyanakkor, hogy Németországnak megvan a költségvetési mozgástere egy ilyen mértékű közfinanszírozási expanzió feldolgozására.
Fotó: Depositphotos
Németország államadósságrátája még így sokkal alacsonyabb szinten marad, adósságtűrő kapacitásának mérőszámai pedig erőteljesebbek lesznek, mint sok más nagy, szintén „Aaa” besorolású szuverén adóséi – áll a Moody's elemzésében. A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy Németország a kevés számú globális referencia-kibocsátó egyike, a német kötvénypiac kulcsfontosságú szerepet tölt be befektetői menedékként a megnövekedett volatilitással és kockázatkerüléssel jellemzett időszakokban.
(MTI)