Sorozatos csökkenések után márciusban növekedtek a német elektromos és digitális ipari ágazat vállalatainak megrendelései, a kilátások megítélése azonban a nemzetközi vámviták miatt romlott a ZVEI ágazati szövetség pénteki jelentése szerint.
Márciusban az iparág megrendelései 11,6 százalékkal nőttek az előző év azonos hónapjához képest. Míg a belföldi megrendelések több mint egyötödükkel, 21,2 százalékkal emelkedtek, a külföldi megrendelések növekedése alacsonyabb volt, 5,1 százalék. Az euróövezetből 7,8 százalékkal, harmadik országokból 3,4 százalékkal több új megrendelés érkezett.
Az első negyedévben 3,2 százalékkal nőttek a megrendelések. A belföldi megrendelések enyhe, 0,6 százalékos csökkenése mellett a külföldi ügyfelek megrendelései 6,3 százalékkal nőttek. Az euróövezetből érkező megrendelések ebben az időszakban 2,9 százalékkal, míg az övezeten kívülről 8,3 százalékkal nőttek.
Márciusban a termelés növekedésével párhuzamosan nőtt az ágazat értékesítési árbevétele is, 4,5 százalékkal 20 milliárd euróra. Az első negyedéves 54,1 milliárd eurós forgalom azonban még 0,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Fotó: Depositphotos
A ZVEI egy korábbi előrejelzése alapján a folyó évre 2 százalékos termeléscsökkenést várt, azóta azonban visszafogta a várakozásait. Áprilisban – három hónapos fellendülés után – ismét romlott a német elektromos és digitális ipar üzleti hangulata. „Bár a jelenlegi helyzet értékelése jelentősen jobb volt, mint márciusban, az általános üzleti várakozások összességében ismét negatívba fordultak” – mondta Andreas Gontermann, a ZVEI vezető közgazdásza. Áprilisban ugyanis elsősorban az exportvárakozások zuhantak: a következő három hónapban több vagy kevesebb külföldi szállítással számoló vállalatok nettó aránya a márciusi plusz 14 százalékpontról most mínusz 1 százalékpontra esett vissza.
Az elektromos-digitális ágazat mintegy 886 ezer foglalkoztatottal Németország egyik legnagyobb iparágának számít. Az elmúlt évet az ágazat jelentős teljesítménycsökkenéssel zárta: a ZVEI adatai szerint a megrendelések 9,6 százalékkal maradtak el a 2023-tól, az árkorrigált termelési érték pedig 8,9 százalékkal csökkent.
(MTI)