Álomszerűen hangzik Orbán Viktor Tusványoson belengetett ígérete a családiadóalap-kedvezmény megduplázásáról. Ha azonban hozzátesszük, hogy sem az egy-, sem a három- és többgyermekesek kedvezménye egy fillérrel nem emelkedett a rendszer 2011-es bevezetése óta, akkor már árnyalt a kép, ugyanis a fogyasztói árak a Központi Statisztikai Hivatal éves átlagos pénzromlási ütemét figyelembe véve azóta 88,6 százalékkal emelkedtek – emlékeztet péntek reggeli cikkében a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor.
Az Mfor kiszámolta, az egygyermekeseknek, illetve a három-vagy többgyermekeseknek járó kedvezmény tizennégy év alatt, az idei év végére – 2024-re a kormányzat által várt 6 százalékos éves inflációt is beleszámítva – reálértéken csak a 2011-es összeg alig több mint felét, 53 százalékát fogja érni. Ez azt jelenti, hogy ha annak nominális összege a kétszeresére emelkedik, akkor 2011-hez képest 6 százalékos reálérték-növekedésre számíthatnak az érintett családok.
A kétgyermekesek esetében kicsit más a helyzet, mert ott a kedvezmény nettó összegét gyermekenként négy év alatt (2016-tól 2019-ig) megduplázták. Az azokban az években igen alacsony inflációs mutatónak köszönhetően 2020 elejére a megduplázott kedvezmény reálértéken több mint 50 százalékkal ért többet, mint 2011-ben, ám ezt követően jelentősen vesztett értékéből, az idei év végére várhatóan ez a szám csupán 12 százalékra fog csökkenni. A duplázás után viszont kétgyermekes családok esetében a gyermekenként 40 ezer forintos kedvezmény értéke 212 százalékát fogja érni a 2011-ben még csak gyermekenként 10 ezer forintra rúgó összegnek.