A Gazdasági Rádió Nap vendége műsorában Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára emlékeztetett: mind a piaci szereplőket, mind az elemzőket meglepte a harmadik negyedévi kedvező részletes GDP adat, mivel alacsonyabb növekedést vártak - magyarázta az államtitkár.A részletes adatok alapján a korábban közöltnél gyorsabban, 1,8 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék (GDP) az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Részletek >>
Dől az uniós pénz - de nem lankadhat a fegyelem
Az államtitkár szerint bár a mostani növekedés kisebb lehet a 2007 előtti ütemnél, az adatnál fontosabb az, hogy ez a növekedés most már egészséges alapokra épül. Ez azt jelenti, hogy a növekedés nem jár együtt az adósság növekedésével, az államháztartási hiányt a kormány stabilan 3 százalék alatt tartja - fogalmazott Cséfalvay Zoltán.
Jövőre az Európai Bizottság 1,8 százalékos, a kormány 2 százalékos növekedéssel számol. Az államtitkár kifejtette, hogy az export mellett a beruházások is húzhatják a növekedést 2014-ben, hiszen az uniós forrásokból tavaly 1200, idén 1500 milliárd értékű fejlesztés valósul meg, jótékony hatást fejt ki a nemzeti bank növekedési hitelprogramja, s a reálbérek emelkedése nyomán a belső fogyasztás is lendületet vehet.
Az interjúban Cséfalvay Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországnak más modellt kell követnie az EU-hoz való csatlakozás után, mint a korábban csatlakozott dél-európai országoknak, ahol a beáramló óriási EU-s fejlesztési források miatt "elterelődött a figyelem", így például elmaradtak a reformok. Görögországban például a külföldi működőtőke-beáramlás sem indult meg igazán, ez a tétel a GDP-n belül alig 11 százalék, míg Magyarországon 80 százalék.
Ne álmodjanak folyósításkori árfolyamról a devizahitelesek
Arra a kérdésre, hogy mennyiben írhatják át a már meghozott devizahiteles mentőcsomagot a decemberben kialakuló jogi döntések - az Alkotmánybíróság, illetve az úgynevezett jogegységi döntés - az államtitkár azt felelte, hogy addig nehéz véleményt mondani, amíg nem születnek meg a döntések.
Arra nem lehet számítani, hogy az adósok majd azon az árfolyamon törleszthetnek, amelyen annak idején felvették a kölcsönt - jelezte Cséfalfalvay Zoltán. Hozzátette azt is, hogy amikor az ügyfelek eredetileg felvették a hitelt, azzal kellett számolniuk, hogy az árfolyam gyengülhet, esetleg erősödhet, azaz nyerhetnek, esetleg veszthetnek. Ha az eredeti árfolyamon lehetne forintosítani a devizahiteleket, akkor az mind a bankokra, mind az a egész gazdaságra nézve súlyos hatással járna - mondta az államtitkár.
A Gazdasági Rádió Nap vendége műsorának adását itt meghallgathatja >>