8p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Czechoslovak Group (CSG), Európa egyik legnagyobb lőszergyártója, ukrán vegyesvállalatok létrehozását tervezi az ország védelmi kapacitásának növelése érdekében – közölte a CSG milliárdos tulajdonosa.

Nem jelent azonnali megoldást a lőszerhiányra

A cseh hadiipari vállalat tulajdonosa és vezetője Michal Strnad több száz millió euró befektetését tervezi Ukrajnában – jelentette szerdán a Reuters hírügynökség. A vegyesvállalatok a nehéz lőszerek és felszerelések gyártására fókuszálnak majd, amelyek fontos hadianyagokat biztosítanak, és módot adnak a termelés felpörgetésére az elkövetkező években. Ezekben a hadiipari cégekben az ukrán állam részvételére számít.

„Ez nem jelent azonnali megoldást Európa azon problémájára, hogy több tüzérségi lövedéket szállítson most Ukrajnába” – beszélt vállalkozása korlátairól Strnad.

Ukrajnában égető szükség van minél több lőszerre. Fotó: MTI/EPA
Ukrajnában égető szükség van minél több lőszerre. Fotó: MTI/EPA

„Két vagy három projektünk van tárgyalás alatt a közös vállalatok létrehozására" - mondta a cége prágai központjában. „A megállapodás valószínűleg még idén megtörténik, de ekkor is még két-három év kell a gyártás megindításához. Ha lesz üzlet, akkor átadjuk a technológiát a megfelelő kaliberekhez és különböző berendezésekhez." A tüzérségi lőszer két évnyi harc után sürgető kérdéssé vált Ukrajna számára. „A tüzérségi és harckocsi-lőszer tekintetében nagyon korlátozott kapacitással rendelkezik Európa” – állította Strnad. A CSG harckocsi- és nehézgép-szállításait Ukrajnába főként más európai uniós vagy NATO-országok finanszírozzák. Strnad elárulta, hogy a cég a háború kezdete óta körülbelül 150-160 eszközt küldött ebben a konstrukcióban.

Strnad elmondta, hogy a vegyesvállalatok hasonlóak lesznek a nagy német fegyvergyártó Rheinmetalléhoz, amely a múlt hónapban közölte, hogy Ukrajnával közösen gyártja majd a 155 milliméteres kaliberű tüzérségi lőszert, amelyet a CSG is gyárt.

A CSG egyre nagyobb szerepet kapott Ukrajna ellátásában

A CSG Oroszország 2022-es agressziója óta Ukrajna fontos beszállítójává vált: T-72-es harckocsikat újított fel, szállított lőszereket, tarackokat, egyéb felszerelésekkel együtt. Ezekkel a szállításokkal értékesítése hatalmasat ugrott, mivel a védelmi ipart Európa ismét a középpontba állította. A bevételek 1 milliárd euró fölé nőttek 2022-ben, a legfrissebb nyilvános adatok szerint.

A cég honlapja szerint a Michal Strnad cseh üzletember tulajdonában lévő globális ipari technológiai csoport Csehországban, Szlovákiában, Spanyolországban, Olaszországban, Indiában, Nagy-Britanniában és az USA-ban rendelkezik termelési egységekkel, és termékeit a világ minden tájára exportálja. A csoportba tartozik a cseh Tatra Trucks járműipari cég, a kis kaliberű lőszerek világpiacon is jelentős gyártója a Fiocchi, és a cseh Eldis radargyártó. Több mint 10 000 alkalmazott dolgozik a csoportnál. A CSG főleg a gépészet, az autóipar, a vasút, a repülőgépipar, a védelmi ipar és a lőszergyártás terén aktív. Erősen export-orientált vállalt, így termékei minden kontinensen megtalálhatók.

A növekvő CSG új székházba költözik. Fotó: CSG
A növekvő CSG új székházba költözik. Fotó: CSG

A cég használt felszerelések kereskedésével kezdte

A CZ Defence a céget bemutató írása szerint, a vállalatcsoport története 1995-ben kezdődött, amikor megalapították az Excalubur Army társaságot, ami a mai cég egyik jogelődje. Tevékenységének középpontjában a cseh és más NATO hadsereg által leselejtezett és értékesített, használt felszerelések és anyagok kereskedelme állt. A cég alapítója és tulajdonosa Jaroslav Strnad annak érdekében, hogy meg tudja javítani és a beszerzett berendezéseket, úgy döntött, hogy saját kapacitás kiépítésébe fektet be. Ezért 2005-ben megvásárolta egy megszűnt katonai javítócég telephelyét Přeloučban. 2008-ban Szlovákiában is üzletet kezdett, ahol részvényesként lépett be az MSM Martinba, és fokozatosan több vállalatot is lízingelt a szlovák Honvédelmi Minisztériumtól. Jaroslav Strnad 2010-ben megvásárolta a kelet-csehországi DAKO CZ céget, amely a vasúti fékrendszerek és alkatrészek világszerte jelentős gyártója. A csoport fejlődésében döntő lépés volt a Tatra autóipari vállalat többségi részesedésének megszerzése 2013-ban. Ebben az évben a cég vásárolt egy katonai felszereléseket javító üzemet is Šternberkben. A csoport kiválóan értett a leromlott üzemek felfuttatásához, főleg export megrendelések révén.

Made in Czechoslovakia „nosztalgia”

Az egyre növekvő holding 2016-ban felvette A Czechoslovak Group (CSG) nevet, amelyet talán magyarosan „Csehszlovák Csoportnak” is hívhatunk.

„Az új név jobban jellemezte a csoport területi dimenzióját, és egyben szimbolizálta a MADE IN CZECHOSLOVAKIA márkával való folyamatosságot az exportpiacokon” – emelte ki a cseh hadiipari szakportál.

A hajdani Csehszlovákia jelentős fegyvergyártással rendelkezett és világraszóló exporttevékenységet folytatott - főleg a fejlődő világba - a létező szocializmus fennállása idején. A szovjet fegyverexporthoz mérhető kivitelt ért el ország, sőt volt, ahol a „baráti” országokban még a szovjeteket is lepipálta. Talán felidézhetjük, hogy a kézifegyvereken kívül nemzetközi hírnévre - vagy inkább hírhedtségre - tett szert a Semtex robbanóanyag, amellyel terrorcselekményeket is elkövettek. Az ismertség marketingértéknek a kihasználására például a robbanóanyagról energiaitalt is elneveztek, amely 1995 óta kapható. A cseh CSG csoport a márkaépítésben hasonló megfontolásokat követhetett.

A holding pedig tovább terjeszkedett, és többek között megvásárolta a Retia radargyártót és az óraipari Job Ait Technic és az Elton cégeket. Nem csak felvásárlásokat hajtott végre, hanem zöldmezős beruházásként elindította a Tatra autógyár szomszédságában a hadiipari járműveket gyártó Tatra Defense Vehicle leányvállalatot, amely Titus és Pandur páncélozott járműveket gyártja. 2017-ben új tagokkal erősödött a CSG csoport, amikor a légiforgalmi irányítórendszereket fejlesztő CS Softtal és az Eldis Pardubice radargyártóval bővült.

A Tatra Defence Vehicle  egyik vezető terméke. Foró: a cég honlapja
A Tatra Defence Vehicle egyik vezető terméke. Foró: a cég honlapja

A cég hadiipari tevékenysége szempontjából is igen jelentős lépés volt, amikor 2022-ben a CSG megvalósította addigi legjelentősebb befektetését és megvásárolta a Fiocchit, a világ egyik vezető kézi lőszergyártóját az olasz Charme Capital Partners befektetési csoporttól.  A Fiocchinak gyártási kapacitásai vannak Olaszországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is.

Michal Strnad: a Hadiipar Ura – a sikeres generációváltó

Michal Strnad 2013 óta, huszonegy éves kora óta vezeti az egész csoportot, kezdetben édesapja mellett. Hat évvel ezelőtt átvette tőle a céget, aminek ismeri minden részletét – írja róla a cseh Forbes, akit a „Lord of Defence”, azaz a hadiipar ura címmel ruház fel interjújában.

„A fegyveripar most fullon van, maximális kapacitással termelünk, többet nem lehet. És ez így lehet a következő öt, tíz, vagy még több évben is" – foglalta össze tapasztalatait Strnad.

A nyugati hadseregeknek félig üres raktárai vannak, és saját biztonságuk érdekében sokkal nagyobb raktárkészletet akarnak elérni, mint a konfliktus előtt. Ezzel párhuzamosan a biztonsági helyzet is megváltozott, számos kormány és parlament jóval magasabb védelmi kiadást hagyott jóvá. A legnagyobb kereslet a tüzérségi és harckocsi lőszer iránt van – állapította meg. A termelés nem tud lépést tartani. Fel lehetne pörgetni, de a lőpor hiányzik. Európában mindössze három gyárban gyártják, az egyik a cseh Explosia.

„Ebben az üzletben nem csak a tökéletes termékek, hanem a jó kapcsolatok is elengedhetetlenek. És kizárólag személyesen lehet beszélni az ügyfelekkel, akárhány ezer kilométerre vannak is" - magyarázta Strnad, aki emiatt rengeteget repül.

A hadiipari céget vezető Michal Strnad bizakodóan tekinthet a jövőbe. Fotó: CSG
A hadiipari céget vezető Michal Strnad bizakodóan tekinthet a jövőbe. Fotó: CSG

Amikor Jaroslav Strnad 2018 elején a teljes CSG csoportot átruházta fiára, az üzleti körök tele voltak szkepticizmussal – idézi fel a Forbes. A cseh üzletemberek a nyilvánosság egy részével együtt meg voltak győződve arról, hogy a cég tulajdonjogának átadása csak színlelt. A cégörökös erre így emlékezett:

„21 éves voltam… Abban az időben apámnak volt egy menedzsere, aki vezette a csoportot, de nem váltotta be a hozzá füzött reményeket… Akkoriban azzal a döntéssel szembesültünk, hogy vagy apám tér vissza az operatív vezetésbe, vagy én megyek oda. Akkor még ő volt a tulajdonos, … de nem akart teljesen visszamenni az irányításba, olyan dolgokat szeretett volna csinálni, amiket élvezett, és amiket ma is csinál.”

Az új vezető aonban már ifjú emberként is tapasztalatokkal rendelkezett, és ismerték a cégben.

„Tizenkét éves korom óta az egész nyári szünetet, két hónapot, mindig a munkahelyemen töltöttem…. Nem jártam sehova, inkább a raktárban, informatikában, marketingben, értékesítésben dolgoztam. Kiskoromtól kezdve végigjártam ezeket. Szóval ezen nőttem fel. Segítettem a nagymamámnak is a raktárban, mindent megcsináltam. Amikor elkezdtem vezetni a csoportot, az emberek már ismertek, és valószínűleg ezért vettek fel 21 évesen.”

Apám kezdetben utánajárt a lehetőségeknek, és tudta, hogyan kell azokat kihasználni - emlékezett. Most fokozatosan, vertikálisan építünk egy logikai csoportot, amely ma hetven százalékban a védelmi iparra épül - tette hozzá. A jövőről beszélve a nagy német hadiipari vetélytársat említette.

A Rheinmetall határozottan olyan cég, amelyhez szeretnénk felzárkózni, és lehetőleg túlszárnyalni is - jelentette ki Strnad.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
Makro / Külgazdaság Tényleg újra lecsap a kormány – már tárgyalnak a legújabb intézkedésről
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:56
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlamentben beszélt a kormány terveiről.
Makro / Külgazdaság Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 21. 09:34
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója, közgazdász, jogász, politológus a május 20-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 76. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Na, mit tömnek nemsokára 4600 milliárd forint értékben a hasukba a kínaiak?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:19
Nagy ország, nagy étvágy. Pizzapiaci előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Rögtön tetemre hívhatják a fideszes EP-képviselőket a készülő törvény miatt Strasbourgban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 07:09
A napirend megváltoztatását kérte egy EP-képviselő, hogy lehessen vitázni a magyar kormány „átláthatósági” törvényjavaslatáról.
Makro / Külgazdaság Nőnek a magyar bérek, de van egy komoly bökkenő
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 15:01
A gazdagabbaknak több jut. 
Makro / Külgazdaság Nem tud megállni a lejtőn az európai építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 14:37
Folyamatos a csökkenés.
Makro / Külgazdaság Egyre gyengébb gazdasági teljesítményt várnak a szakértők
Herman Bernadett | 2025. május 20. 12:12
Már kétszer módosította a GDP-vel kapcsolatos várakozását az MBH Bank, az új prognózis mindössze 1,1 százalék. Az euró ára 400-410 forint között alakulhat a következő időszakban. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG