Befektetői napot tartott kedden a Rheinmetall, amelyen szó esett a 4iG Csoporttal való együttműködésről és friss adatokról - tudtuk meg a Budapesti Értéktőzsdén közzétett prezentációból. Az eseményen 40 befektető és elemző vett részt, valamint Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke és többségi tulajdonosa, Fekete Péter, a cégcsoport vezérigazgatója, Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója.
A 4iG és a Rheinmetall prezentációjának főbb pontjai:
- A 4iG Csoport és a Rheinmetall stratégiai együttműködése két részből áll: egyrészt a német védelmi cég 2022 márciusában 25,1 százalékos részesedést szerzett a 4iG Csoportban, másrészt a két fél közös üzletfejlesztést hajt végre.
- Az együttműködés részeként a 4iG és a Rheinmetall egy közös vállalaton, a 4iG Digital Services Kft.-n keresztül nyújt információs technológiai szolgáltatásokat külső és belső ügyfeleknek. A tervek között szerepel, hogy 2028-ig a 4iG akár teljes egészében átveheti a Rheinmetall civil autóipari szegmensének informatikai ellátásával kapcsolatos szolgáltatásokat.
- A 4iG digitalizálhatja a Rheinmetall termelését és gyártását az Ipar 4.0 innovációk bevezetésével a védelmi ipari gyártási folyamatokban a német cég magyarországi üzemeiben, valamint teljes körű digitalizációs szolgáltatások nyújtásával annak összes telephelyén.
- Az együttműködés kiterjed a harctéri IoT és 5G magánhálózatokra, kihasználva a 4iG Csoport mobil magánhálózati képességeit dinamikus harctéri környezetekben, nagy sebességű, alacsony késleltetésű, biztonságos kapcsolatot biztosítva. A közös üzletfejlesztéstől 1 milliárd euró árbevételt is elérhetőnek tart a két cég.
- Attól pedig öt év alatt 200-300 millió eurót vár a 4iG Csoport és a Rheinmetall, hogy digitalizálják a védelmi erőket a digitális katona, valamint a szimulációs és tréning rendszerek fejlesztésével. A digitálisrendszer-megoldásoktól a katonai hatékonyság növelését várják, amellett, hogy a harctéri szimulációs és kiképzési célokat támogathatják.
- Ugyanakkor az űrtechnológia területén a drónfejlesztésben és a műholdpiacon is kínálkoznak lehetőségek. A drónokkal a hírszerzési, megfigyelési, kommunikációs és aknamező-felderítés az a terület, ahol a két cég szinergialehetőségeket lát. A jövőben az is szóba jöhet, hogy a dróngyártási kapacitásokat kiszervezik Magyarországra.
- A műholdak esetén pedig az EU és a NATO tagországai nyújtott műholdas összeköttetés és a Föld-megfigyelési szolgáltatások egy gyorsan növekvő iparág, magas belépési korlátokkal és nagy értékpotenciállal. E területen jelentős piaci részesedés megszerzése akár 1,5-2 milliárd eurós bevétellel kecsegtetheti a két vállalatot.
A bevételi célok 3-5 év alatt teljesíthetők, ezek megoszlása a 4iG Csoport és a Rheinmetall között majd attól függ, hogy milyen közös vállalatokat hoznak létre, milyen tulajdoni aránnyal - hangzott el kérdésre.