Több mint 230 ezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak 24 óra alatt, ami rekordszintű növekedést jelent, közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vasárnap.
A legtöbb új vírushordozót (143 ezret) az amerikai kontinensen jegyezték fel. Messze leszakadva következik Délkelet-Ázsia (33 ezer), Európa (19 ezer), Afrika (18 ezer), a Kelet-Mediterrán térség (15 ezer), majd a Csendes-óceán térségének nyugati része (2 ezer).
Egyre több az új fertőzött
Bár Európában az elmúlt hónapokban sikerült visszaszorítani a járványt, és a hatóságok ennek köszönhetően jelentősen enyhítették a korlátozó intézkedéseket, globálisan az elmúlt hónapokban is növekedett a diagnosztizált új fertőzöttek száma.
A WHO kimutatása szerint míg április végén heti szinten 560 ezer új vírushordozót jegyeztek fel, addig május végén 725 ezret, július első felében pedig 1,4 milliót. (Igaz, ez összefüggésben állhat a tesztek számának feltételezhető növekedésével is.)
Összességében eddig mintegy 12,5 millió fertőzöttet regisztráltak világszerte, a valós szám azonban ennek sokszorosa lehet. (Egy spanyol tanulmány szerint például tízszeres eltérés van a két érték között – a szerk.)
Ami a halálos áldozatok számát illeti, tegnap csaknem 5300 elhunytról érkezett jelentés – többségük az amerikai kontinensen vesztette életét.
A heti "új" elhunytak száma április közepén volt a legmagasabb – akkor csaknem 51 ezren haltak meg –, május eleje óta pedig kisebb kilengésekkel stagnál: heti szinten még mindig 30-35 ezer koronavírusos halottat jegyeznek fel.
Összességében eddig több mint 560 ezren hunytak el a koronavírussal összefüggésben, 7,1 millió diagnosztizált fertőzött ugyanakkor meggyógyult.
Új rekord az USA-ban
A legsúlyosabb helyzet továbbra is az Egyesült Államokban van, ahol 3,3 millió fertőzöttről tudnak, a halálos áldozatok száma pedig meghaladja a 135 ezret.
Floridában egy nap alatt több mint 15 ezer vírushordozót diagnosztizáltak, ami országos csúcs. Az eddigi rekordot New York tartotta, ahol április 4-én 12 ezer fertőzöttet jegyeztek fel.
A New York Times szerint
a csúcs egyrészt a tesztelések növekvő számának, másrészt a fertőzés terjedésének köszönhető, ami miatt egyes kórházak túlterheltté váltak. Egyúttal felerősödtek a félelmek, miszerint a hatóságok túl gyorsan oldották fel a korlátozásokat.
A közelmúltban nyilvánosságra került adatokból kiderült az is, hogy a latin származású és a fekete bőrű amerikaiak háromszor nagyobb valószínűséggel lesznek koronavírus-fertőzöttek, mint a fehérek, és csaknem dupla akkora az esélyük, hogy a vírus áldozataivá válnak.
A második legfertőzöttebb ország a világon Brazília, ahol csaknem 1,9 millió vírushordozót azonosítottak, és több mint 72 ezren vesztették életüket.
A vírust a brazil elnök is elkapta. Jair Bolsonaro korábban „kis influenzának” nevezte a fertőzést, és hisztériának tartotta a rá adott heves reakciókat.
Szakértők szerint a dél-amerikai országban a fertőzöttek és az elhunytak valós száma a relatív kevés teszt (és a be nem azonosított halálesetek) miatt jóval magasabb lehet a hivatalosnál.
Rossz a helyzet számos más latin-amerikai országban is: Mexikóban 35 ezer, Peruban mintegy 12 ezer, Chilében 7 ezer áldozatot jegyeztek fel.
Kötelező a maszk Ibizán
Ami Európát illeti, a legtöbb áldozatot, csaknem 45 ezret Nagy-Britanniában regisztrálták. Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Spanyolországban 28,5 ezren, Oroszországban 11 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren vesztették életüket.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban mintegy 5500 áldozat van.
Eközben több európai ország – köztük Magyarország is – utazási korlátozásokat jelentett be, miután ismét növekedésnek indult a fertőzések száma.
A Baleár-szigeteken – köztük Ibizán és Mallorcán, amelyek már nyitva állnak a turisták előtt – pedig mától kötelezővé tették a maszk használatát a nyilvános helyeken. Kivételt csak az úszás, a sportolás és a strandolás jelent.
Hasonló döntést hozott múlt héten Katalónia is. Aki nem tartja be a szabályt (és öt év feletti), 100 eurós bírságot kaphat.
A Guardian szerint világszerte több mint 120 országban tették kötelezővé a maszk viselését.