A lakosság öt százaléka, mintegy 2,3 millió ember fertőződhetett meg Spanyolországban koronavírussal, közölte a spanyol egészségügyi minisztérium egy tömeges tesztelés első eredményei alapján.
Nagyon sok a rejtett fertőzött
Ez azt jelenti, hogy a fertőzöttek valós száma tízszerese lehet a jelenlegi hivatalos értéknek - a dél-európai államban eddig 229 ezer vírushordozót diagnosztizáltak.
Az egyes régiók fertőzöttsége nagyon eltérő:
a járvány centrumában, Madrid körzetében a lakosság több mint tíz százalékának vérében lehet már ellenanyag a koronavírussal szemben,
a kevésbé fertőzött régiókban, például Mallorcán vagy a Kanári-szigeteken viszont "csak" két százalék lehet ez az arány.
Az ellenanyag azután termelődik ki, hogy a szervezet megfertőződött. A Spiegel szerint ugyanakkor ezek a tesztek nem teljesen megbízhatóak.
Nem lepődtünk meg az eredményeken. Spanyolországban nincs nyájimmunitás
- kommentálta a felmérést Salvador Illa spanyol egészségügyi miniszter.
A dél-európai államban eddig 27 ezren hunytak el a koronavírussal összefüggésben, a gyógyultak hivatalos száma 141 ezer.
A tömeges tesztelést áprilisban kezdték, eddig 90 ezer embert vizsgáltak meg 36 ezer háztartásban. A tanulmány célja, hogy a hatóságok minél valósabb képet kapjanak a vírus kiterjedtségéről.
Szakemberek már korábban utaltak arra, hogy a fertőzöttek hivatalos száma nem reprezentatív, hiszen
az egészségügyi szervek általában csak a súlyos állapotú betegeket és az egészségügyi dolgozókat tesztelik, az enyhe tüneteket mutató vagy tünetmentes embereket nem.
Korábban több más tanulmány is azt mutatta ki, hogy a fertőzöttek valós száma jóval magasabb lehet a hivatalosnál.
Egy német tanulmány szerint ez a szám 5-szöröse a diagnosztizáltak számának, egy olasz tanulmány 5-10-szeres szorzót valószínűsített, Stockholmban pedig 75-ször több fertőzött lehet az ismertnél egy svéd tanulmány szerint.
Európai helyzet
Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, Európában a legtöbb áldozatot, több mint 33 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig a vírussal összefüggésben. A fertőzöttek hivatalos száma 231 ezer.
Olaszországban 31 ezren, Franciaországban 27 ezren hunytak el, a diagnosztizált vírushordozók száma 222 ezer, illetve 178 ezer.
Belgiumban mintegy 8800, Németországban 7900, Hollandiában 5600, Törökországban 4000, Oroszországban 2200 áldozatot jegyeztek fel ma reggeli adatok szerint.
A nyugati országokban általában lassul a járvány terjedése, ezért a kormányok sorra jelentik be a járványellenes szigorítások lazítását.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban csaknem 3500 áldozatot regisztráltak eddig.
Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését. Az idősotthonok lakóit ugyanakkor nem tudta megvédeni.
Globálisan az Egyesült Államokban a legrosszabb a helyzet, ahol a halálos áldozatok száma több mint 84 ezer, és 1,3 millió emberben mutatták ki a vírust.
Világszerte eddig 4,3 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben 297 ezren vesztették életüket, 1,5 millióan meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3380, 436-an hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Örményországgal és Bolíviával van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Ukrajnához és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.
A 100 ezer lakosra jutó halálesetek számát nézve Norvégiával, Szlovéniával, Romániával és Finnországgal vagyunk körülbelül egy kategóriában.