4p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A különutas svéd kormány nem tudta megóvni az idősotthonok lakóit a koronavírustól, ezért fejlesztési programot indít a körülmények javítására. Ezzel együtt a járvány terjedését úgy lassította, hogy közben nem vezetett be karantént. Ennek pedig számos pozitív hatása lehet.      

Több mint kétmilliárd koronát (mintegy 70 milliárd forintot) kíván költeni a svéd kormány a rászoruló idősek ellátásának javítására.

Piknikezők és járókelők a stockholmi Ralambshovsparken parkban 2020. május 8-án. EPA/Henrik Montgomery
Piknikezők és járókelők a stockholmi Ralambshovsparken parkban 2020. május 8-án. EPA/Henrik Montgomery

A kabinet tegnapi bejelentése szerint az új forrásokat nagyrészt az idősápolók oktatására és képzésére fordítják majd.

Az idén induló és két évig tartó program során mintegy tízezer egészségügyi dolgozót képezhetnek ki.

A plusz támogatás a remények szerint vonzóbbá teszi majd ezt a szakmát; több embert tudnak majd alkalmazni,

az eddig részmunkaidőben foglalkoztatottak pedig teljes munkaidőben dolgozhatnak.

Tragédiák az idősotthonokban  

A bejelentésre azután került sor, hogy világossá vált: a svéd hatóságok nem tudták megakadályozni a koronavírus-járvány terjedését az idősotthonokban annak ellenére sem, hogy március végétől látogatási tilalmat vezettek be.

Hivatalos közlések szerint a hetven év feletti koronavírusos áldozatok mintegy fele ilyen otthonokban élt. Ebbe a korosztályba tartozik az összes elhunyt 90 százaléka.

A vírus több mint ötszáz, időseket gondozó intézményben jelent meg országszerte, különösen Stockholmban volt rossz a helyzet.

Sajtóhírek szerint a fővárosi otthonokban dolgozók negyven százaléka képzetlen, és csak rövid idejű szerződésekkel, ideiglenes jelleggel foglalkoztatják őket. Egy részüknek megfelelő védőfelszerelése sem volt, többen pedig annak ellenére is tovább dolgoztak, hogy betegség jeleit észlelték magukon – azaz megfertőzhették a bentlakókat.

A sok halálesethez hozzájárulhatott az is, hogy

ezekben az otthonokban nagyon sebezhető, rossz egészségi állapotban lévő időseket helyeznek el.

Anders Tegnell, a Svéd Közegészségügyi Hatóság járványügyi vezetője szerint a fővárosi intézményekben javul a helyzet, egyre kevesebb az új fertőzött, ugyanakkor az ország más részein is tanulniuk kell ezekből az esetekből.

Elismerte, hogy többet lehetett volna tenni a fertőzés ottani megjelenésének megakadályozására.     

Nem tudtuk megvédeni az idős embereinket, amit komolyan kell venni. Ez az egész társadalom kudarca. Tanulnunk kell ebből, még nem győztük le a vírust

-mondta Lena Hallengren egészségügyi és szociális miniszter.  

Különutas modell

Svédország – a nyugati világban egyedüli államként  különutas válságkezelést folytat annak érdekében, hogy megóvja társadalmi-gazdasági életét. Csak enyhébb korlátozásokat vezetett be, és a társadalom egésze helyett az időseket, betegeket próbálja izolálni.

Az élet tehát nem állt le, a járvány pedig a karantén hiánya ellenére is lassul a statisztikák szerint. A gazdasági hatásokat egyelőre nehéz megjósolni.

Tény ugyanakkor, hogy

Svédország a legsebezhetőbb időseket nem tudta megvédeni, halálozási mutatói pedig sokkal rosszabbak a többi skandináv államénál.

Mai adatok szerint Svédországban 3460-en hunytak el a vírussal összefüggésben, Dániában 533-an, Finnországban 284-en, Norvégiában 229-en.

A New York Times statisztikái szerint a százezer lakosra jutó halálesetek száma a svédeknél 32,5, a dánoknál 9,1, a finneknél 5, a norvégoknál 4,3. Sokkal alacsonyabb a közép-és kelet-európai országok halálozási rátája is, Magyarországon például 4,4 áldozat van 100 ezer lakosonként.

Ugyanakkor a svédek még így is lényegesen jobban állnak a nagy dél- és nyugat-európai államok többségénél: Spanyolországban 57,6, Olaszországban 51,2, az Egyesült Királyságban 49,2, Franciaországban pedig 40,3 a halálozási ráta.

Holisztikus megközelítés

Tegnell szerint a svéd adat valóban aggasztó, ugyanakkor Svédország holisztikusabban kezeli a kérdést más államoknál, azaz számos más társadalmi-egészségügyi szempontot is figyelembe vesz.     

Pozitívum, hogy nyitva tudjuk tartani az iskolákat, ami nagyon fontos a gyerekek egészsége szempontjából. Pozitívum, hogy munkában tudunk tartani nagyon sok embert, hiszen az állás elvesztése szintén nagyon veszélyes az egészségre.

- mondta a járványügyi vezető.

Johan Giesecke epidemológus, a svéd kormány és az Egészségügyi Világszervezet tanácsadója szerint sok ország, amely karantént vezetett be, csak „kitolta” a haláleseteket későbbre, és egy év múlva ezen országok halálozási mutatói feltehetően nagyjából megegyeznek majd a svéd értékekkel.

A különbség szerinte az, hogy Svédországot kevésbé érintik majd a karantén negatív hatásai.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az OECD-ben már látják az alagút végét
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 17:28
 Jelentősen lassult az infláció augusztusban.
Makro / Külgazdaság A kormánynak semmi dolga az euróárfolyammal, közölte Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 16:23
Ez a jegybank ügye, a kormánynak nincs árfolyamcélja, hangzott el a kihelyezett kormányülés helyszínén tartott rendhagyó Kormányinfón. Ezer eurós minimálbért viszont reálisnak lát a kormány.
Makro / Külgazdaság Az Orbán-kormány Kína oldalára állt az uniós büntetővámok ügyében
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 13:21
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megerősítette, hogy a magyar kormány nemmel fog szavazni a kínai autókra kivetendő uniós büntetővámokra.
Makro / Külgazdaság Az év végi bevásárlási szezon árait befolyásolhatja a sztrájk
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:48
Sztrájkba léptek a legnagyobb amerikai kikötők dolgozói, ami komoly fennakadásokat okoz az év vége előtti áruszállításokban. A történet vége a karácsonyi árak növekedése lehet.
Makro / Külgazdaság Donald Trump alig várja, hogy rendet csinálhasson a világon
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:07
Donald Trump nem éppen fiatal kora ellenére egy fiatal kobra reflexével csap le minden lehetőségre, amiről úgy gondolja, hogy javítja elnökké választását novemberben. Ilyen az iráni légi csapás is.
Makro / Külgazdaság Csúcstalálkozó lesz az utolsó pillanatban: újabb fejezet kezdődhet az autópiaci csetepatéban
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 11:33
A BMW a német kancellárhoz fordult. 
Makro / Külgazdaság Összecsaptak a másodhegedűsök, kár, hogy senkit sem érdekelt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 10:55
A politikai megmondóemberek azt emelik ki az amerikai elnökválasztás alelnökjelöltjeinek vitájából, hogy kulturált, konstruktív stílusban folyt. Donald Trump korszakában ez is eredmény.
Makro / Külgazdaság Elérheti a lélektani határt a benzin ára Magyarországon, ha bejön ez a jóslat
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:55
A mostani kilátások szerint elképzelhető egy olyan forgatókönyv, amelynek örülhet majd minden autós. Azért akadnak kockázatok is. 
Makro / Külgazdaság Teljesen felborult Putyin képlete
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:19
Az oroszok embervesztesége becslések szerint valamivel több mint kétszerese lehet az ukránokénak a felőrlő háborúban, aminek finanszírozására Moszkva még több pénzt szán jövőre, mint idén.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívtak össze az iráni támadás miatt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:17
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa összeül az Izrael elleni iráni támadás miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG