Tegnap 880-nal emelkedett a fertőzöttek száma Olaszországban – ez a legalacsonyabb szám napi szinten március 10-e óta, jelentette be Angelo Borelli, a polgári védelem vezetője.
Összehasonlításul: tegnapelőtt még 1941 új vírushordozót regisztráltak, korábban pedig általában szintén több ezres volt ez a szám.
Március 10-e fordulópont volt Olaszországban, a kormány ugyanis egy nappal később az egész országra kiterjesztette a korábban csak az észak-olasz tartományokra érvényes karantént.
Lefelé tart a járványgörbe
Az olasz polgári védelmi hatóság szerint a járványgörbe elkezdett lefelé ívelni. A Közegészségügyi Hivatal szerint ugyanakkor ennek megerősítéséhez a következő napok adatai is szükségesek. Egyúttal felszólították az olaszokat, hogy továbbra is tartsák tiszteletben az óvintézkedéseket, különben az eddigi erőfeszítések meghiúsulnak.
Az összes diagnosztizált fertőzött száma mintegy 136 ezerre emelkedett – ennél több vírushordozó csupán Spanyolországban és az Egyesült Államokban van.
A halálos áldozatok száma több mint 600-zal 17 ezer fölé nőtt – ez a legmagasabb szám az egész világon. Több mint 24 ezren meggyógyultak.
De miért épp az olaszok?
Egészségügyi szakemberek több magyarázattal is előálltak arra vonatkozóan, hogy miért Olaszországban követeli a legtöbb áldozatot a koronavírus, és miért itt messze a legmagasabb a halálozási ráta (az elhunytak száma a regisztrált betegek számához képest).
Az olasz Egészségügyi Minisztérium tanulmánya például arra hívja fel a figyelmet, hogy a legutóbbi influenzaszezon – tavaly november és idén január között – az átlagosnál kevesebb idős olasz halálát okozta a szokásosnál melegebb időnek köszönhetően.
A jelentés tehát azt sugallja, hogy az idén a korábbinál több volt a sebezhető idős ember, akiket végül egy másik, az influenzát követő járvány, a koronavírus ölt meg. Részben ez magyarázhatja tehát a magas halálozási rátát.
Sok az idős, sok a látens fertőzött
A Corriere della Sera olasz lap vizsgálatában pedig arra jutott, hogy a magas olasz halálozási ráta a következő faktorokra vezethető vissza:
a fertőzöttek alulbecsült száma, a több mint egyharmadában 65 év feletti lakosság és a magas várható élettartam, a Pó-alföld szennyezettsége, valamint az intenzívebb társadalmi élet.
Az olasz napilap szerint a legfőbb ok, hogy a fertőzöttek valós száma az ismertnél sokkal magasabb. Minden igazolt beteg mellett ugyanis legalább további 5-10 nem diagnosztizált fertőzött van.
Az olasz statisztikai hivatal március 12-i számításai szerint az akkori több mint 12 ezer regisztrált beteg mellett további több mint 105 ezer, nem nyilvántartott, tünetmentes vagy nagyon enyhe tünettel rendelkező fertőzött volt. Ekkora létszámmal számolva a halálozási ráta is alacsonyabb lenne.
Korábbi adatok szerint a fertőzésben elhunyt olaszok átlagéletkora 80 év körül mozog; több mint 48 százalékukat legalább három más betegség miatt is kezelték, és szinte mindegyik áldozatnak volt legalább egy másik betegsége.
Spanyolországban is lassul a járvány
Ami a többi országot illeti, Spanyolországban a járvány terjedése szintén lassul, szakemberek szerint ugyanakkor meg kell várni, hogy mit mutatnak a hét többi napjának adatai.
Itt a fertőzöttek száma 142 ezerre, az áldozatoké 14 ezer fölé nőtt – mindegyik érték a második legmagasabb a világon.
Spanyolországban, ahol szintén szigorú karantén van érvényben, a hatóságok szerint az elmúlt egy nap során 125 embert vettek őrizetbe és mintegy 12 ezer feljelentést tettek azokkal szemben, akik megszegték a szükségállapothoz kapcsolódó korlátozásokat, írta az MTI.
Példaként említették, hogy volt, aki lakhelyétől kilométerekre autózott el, hogy kenyeret vásároljon, voltak, akik rokonokat látogattak, és akadt, aki háromnegyed órát sétáltatta kutyáját a tengerparton. Az elmúlt napokban növekedett a szabályszegők száma, és mivel szerdától kezdetét veszi a húsvéti szünet, megerősítik az ellenőrzéseket.
Johnson továbbra is az intenzív osztályon van
Nagy-Britanniában Boris Johnson kormányfő továbbra is egy londoni kórház intenzív osztályán fekszik – a BBC szerint állapota stabil, és „szoros megfigyelés” alatt tartják.
A koronavírusos brit kormányfőt hétfő este szállították az intenzív részlegre, miután állapota rosszabbodott.
A hivatalos megfogalmazás szerint az 55 éves Johnsont „tartós tünetekkel” vitték az intenzívre orvosai tanácsára, a kormányfőnek „oxigénkezelést” adnak. Ugyanakkor nem tették lélegeztetőgépre.
Az Egyesült Királyságban a fertőzöttek száma 56 ezerre, az áldozatok száma 6100 fölé nőtt.
400 ezer fertőzött az USA-ban
A világ legfertőzöttebb állama – legalábbis a diagnosztizált eseteket tekintve – továbbra is az Egyesült Államok, ahol mintegy 400 ezerre nőtt a vírushordozók száma. A halálos áldozatok száma csaknem 13 ezer.
A Johns Hopkins kórház ma reggeli adatai szerint eddig világszerte több mint 1,4 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben több mint 82 ezren vesztették életüket, több mint 300 ezren meggyógyultak.
A diagnosztizált fertőzöttek számát tekintve Magyarország Litvániával, Fehéroroszországgal és Örményországgal, a halálos áldozatok számát tekintve Panamával, Pakisztánnal és Oroszországgal van körülbelül egy szinten.
Itthon eddig 895 fertőzöttet diagnosztizáltak, és 58-an vesztették életüket.