Fertőtlenítés Nápolyban 2020. március 19-én. EPA/CIRO FUSCO |
Az Olaszországban a koronavírus miatt életüket vesztett emberek több mint 99 százaléka más egészségügyi problémával vagy problémákkal is küzdött, derült ki az olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet felméréséből.
Az áldozatok többsége idős és beteg
A tanulmány alapján az elhunytak csaknem fele három vagy több betegségben szenvedett, 25-25 százalékuknak egy vagy kettő egyéb betegsége volt. Több mint 75 százalékuknál magas vérnyomást, 35 százalékuknál cukorbetegséget, harmaduknál szívbetegséget diagnosztizáltak.
Mindössze 0,8 százalék azok aránya, akik úgy haltak bele a koronavírusba, hogy semmilyen betegségük nem volt. A római intézet az olasz áldozatok mintegy ötödének adatait vizsgálta meg.
A tanulmányból kiderül az is, hogy az elhunytak átlagéletkora 79,5 év, a legtöbb áldozat a 80-89 évesek közül kerül ki. A negyven év alatti halottak mindegyike olyan férfi, akinek már komoly egészségügyi problémája volt.
A Gimbe Alapítvány szerint a vírust egyébként mintegy százezren kaphatták el – ez jóval több, mint a diagnosztizáltak száma. A valós halálozási ráta tehát két százalék körül lehet, ami nagyjából megfelel a globális átlagnak.
Negatív olasz rekord
A dél-európai országban a hivatalosan diagnosztizált fertőzöttek száma tegnap 35 ezer fölé, a halottak száma pedig egy nap alatt 475-tel csaknem 3 ezerre emelkedett. Ez az eddigi legnagyobb növekedés a válság kirobbanása óta. Ugyanakkor jelentősen – egy nap alatt több mint ezerrel – nőtt a gyógyultak száma, ők már több mint négyezren vannak.
A jelenlegi 28 ezer betegből több mint 12 ezer tartózkodik házi karanténban. A többiek kórházi kezelésre szorulnak, több mint kétezren intenzív osztályon vannak. Eddig egyébként több mint 165 ezer tesztet végeztek az országban.
A diagnosztizált eseteket tekintve Európán belül Olaszország a legfertőzöttebb ország Spanyolország előtt, ahol a fertőzöttek száma mintegy 15 ezer, a halottaké több mint hatszáz.
Nincs új fertőzött Vuhanban
Olaszországot világviszonylatban csupán Kína előzi meg, ahol már – legalábbis a hivatalos közlések szerint – véget ért a járvány.
A közép-kínai Vuhanból, ahonnan a fertőzés tavaly év végén elindult, szerda éjfélig már egyetlen új esetet sem jelentettek – erre még nem volt példa a válság kitörése óta. Hupej tartomány egyéb részeiről pedig már egy hete nem adtak hírt új betegről. A napi halálozások száma is egyre mérséklődik: szerda éjfélig 8 beteg hunyt el, szemben az egy nappal korábban regisztrált 11 halálesettel.
A tartományban összesen 67 800 embert fertőzött meg az új típusú koronavírus a hivatalos adatok szerint, közülük mintegy 50 ezret Vuhanban.
Újraindul a termelés
Az MTI szerint a tartomány vezetése szerdán bejelentette, hogy a Vuhanban működő, a belföldi és a globális ipari láncban kulcsszerepet betöltő vállalatok ismét megkezdhetik tevékenységüket. A mozik, könyvesboltok, bárok, éttermek és edzőtermek azonban továbbra sem nyithatnak ki.
Hupej tartomány egyéb részein már csökkentették a járvány miatti készültségi fokozatot, és több cégnél a napokban beindul a munka.
Japán is gyógyulgat
Eközben a japán Hokkaidó szigetén ma véget ért a járvány miatti rendkívüli állapot, melyet még februárban hirdettek ki – jelentette be a prefektúra kormányzója. Szudzuki Naomicsi szerint a rendkívüli állapot az eredeti terveknek megfelelően szűnik meg, péntektől pedig új szakaszba lép a járvány elleni védekezés.
Japánon belül az ötmillió lakosú Hokkaidó szigetén regisztrálták a legtöbb megbetegedést: szerdáig 154 embernél mutatták ki a vírust.
Hokkaidó egyébként így néz ki normál esetben (egy diáklány szemével):
Karantén vár az európaiakra
A japán kormány egyébként szombattól április végéig arra kéri a többi közt Európából érkezőket, hogy vonuljanak házi karanténba 14 napra, és ne használják a helyi tömegközlekedést – írja a Japan Times. Olaszország, Spanyolország és Svájc egyes régióiból, valamint az Izlandról érkezők pedig mától nem léphetnek be Japánba.
A távol-keleti országban szintén sikerült kordában tartani a járvány terjedését: a fertőzöttek száma 889, a halálos áldozatoké 29. Ezek Európa válsággócaihoz képest kimondottan alacsony számok. A japán egészségügyi szervek a rendelkezésre álló teszt-kapacitásuk mindössze hatodát használják ki.
8800 halott, 84 ezer gyógyult
Globálisan a fertőzöttek száma csaknem 220 ezerre, a halálos áldozatok száma 8800 fölé nőtt. Több mint 84 ezer ember ugyanakkor meggyógyult a Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint.
A diagnosztizált esetek száma ugyanakkor minden bizonnyal nem tükrözi pontosan a valóságot – például azért, mert egyes országokban korlátozott a tesztek száma.