7p

Spanyolország megelőzte Olaszországot a diagnosztizált fertőzöttek számát tekintve. A szükségállapotot április végéig meghosszabbítják.  Az olaszoknál most először csökkent az intenzív osztályon fekvők száma a járvány kezdete óta. Nemzetközi hírösszefoglalónk következik.

Az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma vasárnap reggelre több mint 100 ezerrel, 1 millió 200 ezer fölé nőtt a világban.

A betegséggel összegüggésben eddig csaknem 65 ezren veszítették életüket – ez csaknem 6 ezer fős emelkedés péntekhez képest –, mintegy 247 ezren viszont felgyógyultak – ez körülbelül 20 ezer fős plusz.

Malaga, Spanyolország, 2020. április 4. EPA/Daniel Perez
Malaga, Spanyolország, 2020. április 4. EPA/Daniel Perez

A fertőzés 181 országban van jelen, derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem összesítéséből. 

15 ezer halott Olaszországban  

Olaszországban az összes regisztrált fertőzött száma (beleértve a halottakat és a gyógyultakat) mintegy 125 ezerre nőtt. Több mint 15 ezren vesztették életüket a vírussal összefüggésben, 21 ezren meggyógyultak.

Az ANSA olasz hírügynökség szerint tegnap 681-en haltak meg, ami csökkenés a pénteki 766 halálesethez képest. A napi diagnosztizált fertőzöttek száma viszont nőtt, 2339-ről 2886-ra.

Jó hír, hogy a járvány kitörése óta először csökkent az intenzív osztályi kezelésre szorulók száma. Tegnap 3994 koronavírusos beteg volt intenzív osztályon, 74-gyel kevesebb mint pénteken.

Miért pont az olaszok?  

A héten új elmélettel állt elő az olasz Egészségügyi Minisztérium tanulmánya arra vonatkozóan, miért kimagaslóan magas Olaszországban a koronavírussal fertőzöttek halálozási rátája. (A dél-európai államban a diagnosztizált betegek mintegy 10 százaléka veszíti életét, más országokban viszont jellemzően néhány százalék, a németeknél pedig egy százalék alatt van ez a mutató.)

A tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a legutóbbi influenzaszezon – tavaly november és idén január között – az átlagosnál kevesebb idős olasz halálát okozta a szokásosnál melegebb időnek köszönhetően.

A jelentés tehát azt sugallja, hogy az idén a korábbinál több volt a sebezhető idős ember, akiket végül egy másik, az influenzát követő járvány, a koronavírus ölt meg. Részben ez magyarázhatja tehát a magas halálozási rátát.

Korábbi adatok szerint a fertőzésben elhunyt olaszok átlagéletkora 80 év körül mozog; több mint 48 százalékukat legalább három más betegség miatt is kezelték, és szinte mindegyik áldozatnak volt legalább egy másik betegsége.

173 ezer feljelentés  

Az olasz belügyminisztérium adatai szerint az országos kijárási korlátozás március 11-i bevezetése óta 4,6 millió ellenőrzést végeztek, és több mint 173 ezer embert jelentettek fel, mivel indokolatlanul tartózkodott az utcán.

Az egészségügyi hatóságok szerint az óvintézkedéseket várhatóan április 13. után sem oldják fel teljesen.

Már Spanyolországban van a legtöbb fertőzött Európában

Időközben Spanyolország már megelőzte Olaszországot a diagnosztizált fertőzöttek számát tekintve: a spanyoloknál tegnap estig több mint 126 ezer beteget jegyeztek fel.

Ezzel az Ibéria-félszigeten fekvő ország Európa legfertőzöttebb állama – legalábbis a diagnosztizált eseteket tekintve.    

A halottak száma csaknem 12 ezerre nőtt. Ugyanakkor egy nap alatt 809-en vesztették életüket, a legkevesebben az elmúlt egy hét során.

Lassult a fertőzés növekedésének üteme is: a vizsgálatok az elmúlt egy napban 7026 új esetet azonosítottak. Csütörtökön számuk 8102, pénteken 7472 volt.  

Eddig összesen 34 ezren gyógyultak meg Spanyolországban.  

Meghosszabbítják a szükségállapotot

A spanyol miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a kormány a három hete tartó szükségállapot újabb kéthetes meghosszabbítását kezdeményezi a parlamentnél, írja az MTI.

Pedro Sánchez hangsúlyozta: a komoly korlátozásokkal, a többi közt iskolabezárásokkal, lakhelyelhagyási megkötésekkel járó intézkedés bevezetése nem volt hiába, csökkent a koronavírus-fertőzés terjedésének üteme, de a szakértők véleménye alapján még több időre van szükség ahhoz, hogy a napi gyógyult esetek száma meghaladja a fertőzöttekét.

Mint mondta, az első cél a járvány csúcsán való túljutás volt, "ennek eléréséhez közel vagyunk", a következő fázis a terjedés még erőteljesebb mérséklése.

Szerinte hetek vannak még hátra a korlátozásokból, amelyek segítenek a járvány leküzdésében.

Ennek érdekében további kitartásra, türelemre, fegyelemre kért mindenkit.

Hozzátette: a kormány jövő keddi ülésén fogadja el a szükségállapot április 25-ig tartó kiterjesztését, majd javaslatát beterjeszti a törvényhozásnak.

Kilátásba helyezte a szükségállapot további meghosszabbítását is, amely azonban szerinte már más lesz, mint most, mert vélhetően akkor már valamennyit lehet enyhíteni az elrendelt korlátozásokon. 

Nő az eladósodottság

A miniszterelnök kitért arra: 

a koronavírus-járvány példátlan gazdasági és társadalmi hatásának következtében Spanyolország eladósodása "nyilvánvalóan" növekedni fog.

Ezért a gazdaság újraindítása, újraépítése érdekében szándékában áll egyeztetéseket kezdeményezni és paktumot kötni a spanyol parlament pártjaival "ideológiától függetlenül".

Kijelentette:

számítanak az uniós közösség segítségére a felmerülő adósságokkal szemben, és nem mondanak le arról a javaslatukról, hogy a kárenyhítési intézkedéseket közös kötvénykibocsátással finanszírozzák.

A dél-európai ország több más tagállammal, például Olaszországgal és Franciaországgal együtt képviseli ezt az álláspontot, míg az északi országok Németország és Hollandia vezetésével elegendő segítségnek tartják a lazább költségvetési szabályok elfogadását, az Európai Stabilitási Mechanizmust forrásainak igénybevételét és az Európai Központi Bank által bejelentett intézkedéseket.

Csaknem százezer fertőzött a németeknél

Ami a többi európai országot illeti, Németországban 96 ezer fertőzöttet regisztráltak eddig. Csaknem 1500-an vesztették életüket, 26 ezren meggyógyultak.  

Franciaországban csaknem 91 ezer fertőzöttet tartanak nyilván, több mint 7500-an haltak meg, több mint 15 ezren meggyógyultak. 

Az Egyesült Királyságban mintegy 42 ezer fertőzött van, 4300-an vesztették életüket a vírussal összefüggésben, 215-en gyógyultak meg hivatalosan.  

Szomorú rekord az USA-ban

A világ legfertőzöttebb országa továbbra is az Egyesült Államok több mint 310 ezer beteggel. A halottak száma mintegy 8500, mintegy 15 ezren meggyógyultak.

Tegnap hunyt el eddig a legtöbb, 1224 koronavírusos beteg az Egyesült Államokban.

Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint szombaton bejelentette, hogy katonák tízezreit telepítik a tagállamokba szükség esetén a vírus elleni küzdelem segítésére.

Megismételte, hogy a következő két hét lesz a legnehezebb, sok halálos áldozatra lehet számítani.

Bár – mint mondta – az ország egyes vidékeit egyelőre kevésbé érinti a vírus.

Kínában, ahol a járvány a múlt év végén elkezdődött, de márciusban –  hivatalos közlések szerint – gyakorlatilag véget ért, 82 574 esetet tartottak nyilván vasárnap reggel. A vírus okozta betegségben eddig 3333 ember halt meg, több mint 77 ezren meggyógyultak.

A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott az elvégzendő tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG