„Kis influenza”, „hisztéria” – ezekkel a szavakkal illette Brazília alig másfél éve hivatalban lévő elnöke, Jair Bolsonaro a koronavírust és a rá adott heves reakciókat a járvány kitörésének kezdetén.
A brazil elnök sokáig bagatellizálta a vírust, gúnyolódott a közösségi távolságtartáson, eljárt rendezvényekre, politikai gyűléseket tartott, védőmaszkot pedig nem mindig viselt.
Március végén egy televíziós beszédben még azt is megjegyezte, hogy atléta múltjának köszönhetően akkor sincs mitől félnie, ha elkapná a fertőzést.
A legrosszabb esetben kicsit megfázok
- mondta az egykori katonatiszt. Egyúttal kezdeményezte, hogy a tagállamok nyissák meg az iskolákat, az emberek pedig menjenek ismét dolgozni. (A 27 brazil tagállam különböző mértékű korlátozó intézkedéseket vezetett be –a szerk.)
Fordult a kocka
Azóta nagyot fordult a világ a trópusi Trumpnak is titulált, meglehetősen vitatott megítélésű elnökkel: Brazíliában eddig 1,7 millió fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma pedig mintegy 68 ezer.
A fertőzöttek számát tekintve ennél rosszabb mutatókat csak egyetlen ország produkál a világon: a nagy példakép Amerikai Egyesült Államok.
Ráadásul a fertőzöttek és az elhunytak valós száma a relatív kevés teszt (és a be nem azonosított halálesetek miatt) ennél jóval magasabb lehet.
A dél-amerikai állam a lakosságszámhoz viszonyított halálozási arányt tekintve is a globális top 10 közelében van – egymillió lakosra 320 haláleset jut, ez jelenleg a 12. legmagasabb érték –, azaz nehéz lenne azt állítani, hogy a Bolsonaro-csapat válságkezelése sikeres. Aligha véletlen, hogy az elnök az elmúlt hónapokban két egészségügyi minisztert (mindketten orvosok) is "elfogyasztott" – az egyiket kirúgta, a másik magától távozott.
Az pedig a sors furcsa fintora, hogy a napokban valósággá vált, amit márciusban még csak híreszteltek: Bolsonaro benyelte a vírust.
Pozitív lett a teszt
- ismerte el kedden újságíróknak a politikus, aki maszkban állt a nyilvánosság elé.
Nincs ok a félelemre. Ilyen az élet, minden megy tovább. Köszönöm Istennek az életemet és a szerepet, amely révén dönthetek ennek a nagy nemzetnek, Brazíliának a jövőjéről
- fűzte hozzá.
Kényszerű karantén
Az elnök ráadásul másokat is megfertőzhetett. Bejelentése végén ugyanis levette a maszkot – így akarta bizonyítani, hogy amúgy jól van –, a riporterek egy része pedig nem tartotta meg az ajánlott, egy-két méteres távolságot.
A Reuters értesülései szerint több helyi adó karanténba küldte az eseményen részt vett riportereit – egy részük addig nem mehet dolgozni, amíg nem mutat be negatív teszteredményt –, egy újságíró-szervezet pedig arra szólította fel tagjait, hogy egy ideig ne találkozzanak az elnökkel.
Az egészségügyi szervek egyúttal tesztelni kezdték azokat a kormánytagokat, akik a korábbi napokban érintkeztek Bolsonaróval.
Számos miniszter – köztük Ernesto Araújo külügyminiszter – már közölte, hogy negatív lett a tesztje.
A 65 éves kormányfő egyébként kerülni fogja a nyilvános fellépéseket, a hétre tervezett utazásait pedig lemondta. Egy időre rezidenciáján marad, és onnan látja el elnöki feladatait.
Elemzők szerint ugyanakkor politikai szempontból még profitálhat is abból, hogy koronavírus-fertőzött lett.
Ha könnyen meggyógyul, akkor majd mondogathatja, hogy „na látjátok”; ha pedig megszenvedi a vírust, akkor számíthat a brazilok elnök iránt érzett szolidaritására.
Jair Bolsonaro egyébként a második vezető a világon Boris Johnson után, aki elkapta a ragályt.
A brit miniszterelnököt szó szerint ledöntötte a lábáról a vírus, néhány napig az intenzív osztályon ápolták; végül azonban ő győzött.