3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon abszolút nincsen kultúrája a politikai kampányok alatti tévés vitának, bezzeg Amerikában. Az Egyesült Államokban kisebb biznisz épült fel az elnökjelöltek összecsapásaira, és a viták után minden közösségi oldal ettől hangos. De miért lett ekkora látványosság az Egyesült Államokban a tévés vita, és miért nincs ilyen Magyarországon?
Donald Trump bejelenti, hogy beszáll a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltségéért folytatott küzdelembe 2015. június 16-án New Yorkban. (MTI/EPA/Justin Lane)

Eredetileg a nyilvános kampányviták célja az volt, hogy a jelöltek megismertethessék a nézeteiket a választóikkal. Ez sem mai történet, még 1858-ban egy Abraham Lincoln nevű ügyvéd Stephen Douglas szenátor székére pályázott, ezért összesen hét vitát tartottak. Ezek a viták jellemzően egyenként három órásak voltak. Bár Lincoln a szenátusi széket elbukta, a sikeres szócsatáknak köszönhetően két évvel később már legyőzte Douglast az amerikai elnökségért folytatott versenyben - írja az Economist.

Azért nem minden összecsapásnak van ilyen nagy hatása. A kutatások szerint bár az elnökjelölti viták ténylegesen informatívak, a szavazói nézeteket csak kis részletben változtatják meg. Sokkal nagyobb hatása van viszont a vitáknak az elnökjelöltségért folyó küzdelemre, egy gyengén szereplő induló támogatása jelentősen visszaeshet, ráadásul a kétpárti Amerikában az elkötelezett szavazó sokkal szívesebben választ egy demokrata jelölt helyett egy másik demokratát, ha valamiért csalódik. Arról nem is beszélve, hogy az elnökjelöltségért általában annyian küzdenek, amennyi nézetet és célt egy átlagos amerikai állampolgár biztosan nem tud megjegyezni, így téve nagyon fontossá a tévés vitákat.

Az ordibálás kultúrája?

Csak egy példa: 2011-ben Rick Perry a republikánus elnökjelöltségért folytatott harc egyik vitájában megígérte, hogy megszüntet három veszteséges kormányhivatalt, de a beszéd hevében nem jutottak eszébe a nevek. Ez olyannyira megviselte a támogatottságát, hogy két hónappal később abbahagyta a kampányolást. De a mostani időszaknak is megvolt a maga kínos botránya, Chris Christie a New Hampshire államban történő előválasztások előtt azzal támadta a szintén republikánus Marc Rubiot, hogy mindig ugyanazokat a mondatokat ismételgeti. Rubio ezen annyira meglepődött, hogy megint csak önmagát ismételte, és ez a támogatottságán is meglátszott: az államban a második helyre várták Donald Trump mögött, de végül csak az ötödik lett.

A Lincoln-Douglas viták óta eltelt 157 évben a politikai diskurzus színvonala durván visszaesett. Bár a demokraták vitái még mindig viszonylag civilek maradtak, a Republikánus Párt jelöltségéért küzdőké már nem. A február 25-ei vita alatt ez egyenes odáig fajult, hogy egy különösen vitás szegmenset egyszerűen csak „ostoba ordibálásnak” feliratozott a közvetítő tévé. De a legutóbbi republikánus összecsapás sem volt sokkal kulturáltabb, a jelenleg is vezető Donald Trump Kis Marconak és Hazug Tednek keresztelte el ellenfeleit, és megerősítette a nézőket abban, hogy nincsen semmi gond a férfiasságával.

Miért nincs nálunk is?

Bár az elmúlt években többször is próbálkoztak Magyarországon egy tévés vitával, ez rendre kudarcba fulladt. Még ha sikerülne is leültetni a vezető politikusokat egy asztalhoz, a szócsata valószínűleg unalomba fulladna, mivel hiányoznak az amerikai kampányban megszokott erős egyéniségek, ráadásul itthon pártonként csak egy ember a miniszterelnökjelölt. Bár kétségkívül szórakoztató pillanat lenne a magyar televíziózás történetében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG