A Privátbankár.hu Kft. a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány támogatásával az idén először rendez Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! címen diákversenyt technikumok és szakképző iskolák tanulói számára 2020. október 1. és november 4. között. A kezdeményezés elsődleges és legfontosabb célja, hogy a lehető legtöbb fiatallal megismertessék azokat az alapvető pénzügyi ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a későbbiek során.
„A kifejezetten edukációs szempontból összeállított feladatokra való felkészüléssel és azok megoldásával a diákok gyakorlati tudásra tennének szert, játékos módon. Azokat a diákokat is szeretnénk megszólítani, akik kevésbé jó háttérrel rendelkeznek. Abban is bízunk, hogy így a családok életébe is ’becsempészhetünk’ olyan pénzügyi alapismereteket, amelyek egyébként jellemzően nem szerepelnek napirenden” – mutatott rá Ács Zsuzsa, a Privátbankár.hu Kft. ügyvezetője a versenyt többek között támogató Nobu Étteremben megtartott sajtótájékoztatón.
Mikor lesz a verseny?
A verseny – mely szakértői bizottságának elnöke Bod Péter Ákos volt jegybankelnök – 3 fordulós. Ebből az első kettőt online rendezik meg, az országos döntőn pedig, amennyiben azt a koronavírus-járványhelyzet lehetővé teszi, személyesen vehetnek részt a megyei forduló győztesei Budapesten. Ellenkező esetben a döntőre is online kerül sor.
- Az első online forduló időpontja: 2020. október 1.
- A második online forduló időpontja (megyei versenyek): 2020. október 8. – október 20.
- A harmadik, budapesti forduló (az országos döntő) időpontja: 2020. november 4.
Hogyan kell jelentkezni?
A tanulók négyfős csapatokban vehetnek részt, korhatár nélkül, amennyiben 2020. szeptember 30-án éjfélig kitöltik a diakforum.hu oldalon található jelentkezési lapot. A versennyel kapcsolatos további információk és a versenyszabályzat is itt található. A szervezők a teszt versenyfeladatokat hamarosan elérhetővé teszik ezen az oldalon, ahol a diákok, illetve bárki más már most tesztelheti a tudását.
Mit lehet nyerni?
Nemcsak a győztes csapat tagjai részesülnek jutalomban, a verseny támogatói, szakmai partnerei ugyanis számos értékes díjat ajánlottak fel. Mint például:
- 1 x 200 ezer forint összegű ajándékutalvány
- 4 x 100 ezer forint értékű tárgynyeremény
- 3 x tanulmányút Bécsbe
- 76 x bluetooth hangszóró
- 4 x AirPods fülhallgató
- 100 x könyvutalvány
- + 1 laptop annak az iskolának, amely a legtöbb csapattal nevez a versenyre
„A pénzügyi kultúra nevelése nemes ügy, amely mellé oda kell állni. Kétféleképpen lehet emelni a pénzügyi kultúrát, az egyik a technológia által kikényszerítve valósul meg, arra számos afrikai ország a példa. A másik lehetőség az oktatásba való befektetés. Ez a kezdeményezés is ezt szolgálja, hosszú távon” – hangsúlyozta Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, a verseny fővédnöke a budapesti sajtótájékoztatón.
Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója azt emelte ki, hogy „az Erste Banknak 200 éve ugyanaz a célja: hogy segítse ügyfelei pénzügyi egészségének, jólétének növekedését. Ez a misszió kötelez bennünket arra, hogy szerepet vállaljunk a pénzügyi edukációban, ezért természetes, hogy az Erste Social Banking kollégái örömmel vállalják a verseny pénzügyi mentor szerepét”.
„A kormány által 2017-ben jóváhagyott, a lakosság pénzügyi tudatosságát növelő stratégiának kiemelt célcsoportja az iskolarendszerben tanuló diákok. Az ő elérésük játékos és hatékony formájára kitűnő példa e verseny, amely az iskolán kívül segíti a fiatalokat a hasznos és praktikus pénzügyi tudás, magatartásforma elsajátításában” – fejtette ki Balogh László, a Pénzügyminisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára.
„Négy éve külön tantárgyként oktatjuk a pénzügyi és vállalkozási ismereteket és újdonság, hogy az idei tanévtől minden szakképzésbe belépő tanuló ösztöndíjban részesül. Az összeg havonta, saját bankszámlára érkezik, így az intézkedés az alapvető pénzügyi ismeretek és a tudatos pénzkezelés elsajátítását is támogatja, a számlanyitástól egészen a mindennapos bankkártya használatig” – jelentette ki Pölöskei Gáborné, az Információs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára.
Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója arra mutatott rá, hogy „a versenyben résztvevő diákok a jövő megtakarítóinak generációja. Ez a megmérettetés magabiztosabbá teheti őket és segítheti az érett pénzügyi döntések meghozatalát”.
Sinkáné dr. Csendes Ágnes, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adóügyi szakfőigazgatója azt tartotta nagyon fontosnak, hogy „a fiatalok jártasak legyenek az adózás alapismereteiben és tisztában legyenek az adózás lényegével. Ezért a NAV igyekszik minden olyan kezdeményezést támogatni, amelyen keresztül elérhetjük a fiatal generáció tagjait”.
„A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. kiemelten fontosnak tartja a felnövekvő generáció pénzügyi tudatosságának és pénzügyi ismereteinek növelését, ezért is döntött a verseny támogatása mellett. Fontosnak tartom, hogy a mostani diákok is elinduljanak azon az úton, hogy felelős döntéseikkel kiszámíthatóan és tervezhetően érhessék el a céljaikat, egyebek mellett a saját otthon megteremtését” – hangsúlyozta Tátrai Bernadett, a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Hergár Eszter, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumának elnöke pedig arról tájékoztatott, hogy „sokéves tapasztalatunk van a pénzügyi ismeretek terjesztésében, hiszen tananyagainkkal eddig 430 ezer diákhoz jutottunk el, akik az általános iskola harmadik osztályától az érettségiig el tudják sajátítani ezeket az ismereteket”.
„A verseny célkitűzései jól illeszkednek a szövetség Fiatal Generációs Stratégiájába, és egy olyan célcsoportot szólítanak meg, amelyet nem könnyű elérni. Az pedig külön örömömre szolgál, hogy a verseny meghirdetése éppen a Biztonság Hetére esett, arra a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) által kezdeményezett és az ORFK-OBB által felkarolt témahétre, amelyet idén ősszel már a negyedik alkalommal rendeznek meg” – emelte ki Pandurics Anett, a Mabisz elnöke.