A dollár látványosan erős ezen a nyáron. A baloldal előretörése a francia parlamenti választásokon kicsit gyengítette az amerikai fizetőeszközt, ám így is meglehetősen erős maradt. A dollár az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed indexe alapján 13 százalékkal erősebb, mint 2021-ben volt, azt megelőzően, hogy az amerikai jegybank az inflációra válaszul elkezdte emelni alapkamatát.
Azóta a magyar fizetőeszközzel szemben is szépen izmosodott a dollár, 2021 elején még 300 forint alatt is mozgott az árfolyam, ezen a héten viszont már 360 feletti tartományról van szó.
Az erősebb dollár jó hír azoknak az amerikaiaknak, akik utaztak vagy utazni készülnek, miután pénzükért többet kapnak külföldön, mint ha nemzeti valutájuk nem lenne jó formában. Nem jó hír viszont a legnagyobb exportáló vállalatoknak, amelyek külföldön eladott árujukért kevesebbet kapnak dollárban számolva. Ezt a helyzetet bizonyos értelemben a politika idézte elő, nevezetesen a Fed monetáris politikája, amely egyelőre magasan tartja a kamatokat.
A szakértők egy másik politikai lehetőség felé fordították figyelmüket, miután a két amerikai elnökjelölt, Joe Biden államfő és Donald Trump volt elnök vitája után az előbbi rossz szereplése miatt a közvélemény-kutatások pillanatfelvétele a kihívó győzelmét vetíti előre.
Ezért érdekes, hogy mit várhatnak a piacok, ha végül nyer. Trump a vitán adócsökkentést és vámemelést ígért - derül ki a CNN cikkéből. Az utóbbival kapcsolatban többször elismételte, hogy egységesen 10 százalékos vámot akar kivetni minden az USA-ba irányuló importra. Ha megtenné, az az infláció emelkedésével járna, ami arra
késztetné a Fedet, hogy továbbra is magasan tartsa alapkamatát.
Még egy érv
Lisa Shalett, a Morgan Stanley Wealth Management globális befektetési részlegének vezetője az említett két tényezőn kívül felhívja a figyelmet egy harmadikra, nevezetesen a határok lezárására. Ez hatással lehet a déli államok mezőgazdasági munkaerő-kínálatára. A bank szakértői szerint Trump 2017-es adócsökkentéseinek megfejelése megdobná az amerikai költségvetés amúgy is magas hiányát, ami a kötvénykibocsátásokon keresztül növelné a dollár iránti keresletet, és ezzel erősítené az amerikai valutát.
További érv a kitartóan erős dollár mellett, hogy az amerikai gazdaság várakozások szerint a világgazdaság kilábalásának élén halad majd a következő években – mondta Louis Navellier, a nevét viselő befektetési cég alapítója. Ez az USA belső piacán tevékenykedő cégeknek kedvez az exportálókkal szemben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A dollár jegyzésének alakulása az euró, ezen keresztül a forint szempontjából is kulcskérdés. Azokban az időszakokban, amikor felerősödik a kockázatkerülés a nemzetközi porondon, sokan a dollárba menekülnek.
Ilyenkor elfordulnak a kockázatosabbnak tartott eszközöktől, köztük a forinttól, hiába nyújt magasabb kamatot, mint az amerikai vagy éppen az európai közös deviza. Most persze lehetetlen megmondani, milyen árfolyammozgások várhatóak a dollárnál, az eurónál és a forintnál az amerikai elnökválasztások után. Mindenesetre izgalmas lehet az az időszak is.