ATM előtt kígyózó sor Görögországban. Forrás: EPA/SIMELA PANTZARTZI |
Egy hétig, július 6-ig zárva maradnak a görög bankok - derült ki a hétfő hajnalra Athénban megjelentett hivatalos kormányközlönyből.
A Prokopisz Pavlopulosz államfő és Alekszisz Ciprasz aláírásával jegyzett dokumentumban a helyzet rendkívüliségével magyarázták a lépést, amelyet a görög pénzügyi rendszer és az ország gazdaságának védelme tesz szükségessé, mert az Eurócsoport június 27-i döntése nyomán korlátozták a görög bankok számára elérhető likviditás összegét.
A görög válságról írt valamennyi cikkünket itt találja >>>> |
Napi 60 euró
Arra az időre, amíg zárva tartanak, a bankok azonban nem számítanak fel hitelkamatot. A görög pénzügyminisztérium intézkedése nyomán 60 euróban limitálták azt az összeget, amelyet helyi kibocsátású bankkártyával naponta felvehetnek a pénzjegykiadó automatákból. Megtiltottak egyben minden pénzátutalást külföldre.
A különböző termékekért és szolgáltatásokért a Görögországban kibocsátott kártyákkal lehet fizetni, de csak az ország területén. Külföldi bankkártyákra külön rendelkezést ad majd ki a görög pénzügyminisztérium.
A turisták is pánikba estek
Az AP amerikai hírügynökség azt jelentette, hogy a külföldön kibocsátott hitel- és bankkártyákkal korlátozás nélkül lehet majd pénzt felvenni az automatákból - már ha egyáltalán akad olyan, amelyikben van pénz.
Ennek elsődleges haszonélvezői a Görögországba látogató turisták, valamint a vendéglátás. Vasárnap sok aggódó külföldi turista ugyanis a görögökkel együtt állt sorba a pénzkiadó automatákhoz, attól tartva, hogy a korlátozások rájuk is vonatkoznak majd. A pénzkiadó automaták legkésőbb hétfőn késő délutántól lesznek ismét használhatóak.
Egyéni döntés
"A görög kormány által tett, a pénzügyi mentőprogram rövid meghosszabbítására vonatkozó kérés elutasítása európai mércével mérve váratlan lépés volt, megkérdőjelezte egy szuverén nép jogát a döntéshez" - mondta Alekszisz Ciprasz a görög néphez intézett televíziós beszédében vasárnap este.
Alekszisz Ciprasz vasárnapi beszéde Forrás: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU |
"Ez a lépés arra indította az Európai Központi Bankot, hogy korlátozza a görög bankok számára elérhető likviditás összegét és arra kényszerítette a görög jegybankot, hogy banki szünnapra és a pénzfelvételek korlátozására tegyen javaslatot" - indokolta a döntést a kormányfő.
Vasárnap délután az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsa úgy döntött, hogy a pénteki szinten tartja a sürgősségi likviditási támogatásból (ELA) igénybe vehető források keretösszegét a görög bankok számára. Ciprasz televíziós beszédében úgy vélekedett: azzal, hogy nem emelte meg a likviditási keretet, az EKB zsarolni akarja a Görögországot, mivel ebből a pénzből tartják életben a görög bankrendszert.
Mi jöhet most?
Kedden lejár a fizetési határidő, Görögországnak pedig esedékessé válik egy újabb 1,6 milliárd eurós törlesztő az IMF felé, amelyet Athén nem tud kifizetni. Lassan úgy tűnik, csak egy módon kerülheti el a csődöt Görögország: ha megbukik a Ciprasz vezette Sziriza és az új kormány nyélbe üti a megegyezést a eurózóna képviselőivel.
Ez azonban egyre haloványabb kimenetelnek tűnik: Ciprasz egyre tüzesebb beszédeket tart, népét pedig arra buzdítja, hogy a népszavazáson mondjanak nemet a hitelezőkkel történő megegyezésre. Jelenleg viszont az a kettősség áll fent, hogy a görögök elsöprő többsége, közel 80 százaléka akar az EU-ban maradni, ugyanakkor a szélsőbalos Sziriza rendre első helyen van a közvélemény-kutatásokban. Az elmúlt napok villámgyors történései tehát az eurózóna elhagyását jövendölik: azzal, hogy az EKB nem növeli a ELA-plafont, majd ebből következően tökekorlátozásokat vezetnek be, megtették az első lépést a görögök az eurózóna elhagyásához, amely egy új pénznem bevezetéséhez vezet.