Durva növekedés előtt áll a világgazdaság, a PwC elemzése szerint a vásárlóerő-paritáson számított GDP alapján a globális gazdaság már 2042-re a mostani kétszeresére nő majd, emellett teljesen tárendeződik majd a mostani rangsor, ezt közölte a cég a Privátbankár.hu-val. Ez alapján Kína gazdasága már most megelőzi az Egyesült Államokat, és még 2030 előtt a piaci valutaárfolyamon számított GDP alapján is a világ legnagyobb gazdaságává válhat. Az USA azonban nem dőlhet hátra, 2050-re India lehet a világ 2. legnagyobb gazdasága.
A 2016-50 közötti időszakra előrejelzett átlagos éves reál-GDP-növekedés Forrás: A PwC elemzése az ENSZ népesedési előrejelzései alapján |
Japán és Németország is visszacsúszhat a mostani kedvező helyzetéből, olyannyira, hogy az évszázad derekára a világ 7 legnagyobb gazdaságából 6 a feltörekvő piacokról kerülhet ki. A leglátványosabb fejlődést Vietnám érheti el, ők a 20. helyre emelkedhetnek a globális GDP-rangsorban. Az Európai Unió gyakorlatilag elvész a globális GDP-ből, a várakozások szerint csupán a globális növekedés 10 százalékát adják majd. A politikai átrendeződés is löketet adhat a növekedésnek, így például Törökország az olaszok elé kerülhet, de ezen múlik a britek, Kolumbia és Lengyelország sorsa is.
Mi hajtja majd még a növekedést?
Számos feltörekvő gazdaságban a növekedést támogatni fogja a viszonylag gyors népességnövekedés, bővítve a hazai keresletet és a munkaerő létszámát. Ennek azonban az oktatásra fordított beruházásokkal és az alapvető makrogazdasági tényezők javításával kell párosulnia, biztosítandó, hogy ezekben az országokban a növekvő számú fiatal munkavállaló számára elegendő munkahely álljon rendelkezésre” – mondta el Polacsek Csaba, a PwC Magyarország pénzügyi és tranzakciós csoportjának vezető igazgatója.
Egy főre jutó előre jelzett reál-GDP 2050-ben Forrás: A PwC előrejelzései, 2016-ra vonatkozó IMF becslésekből kiindulva |
A PwC közgazdászainak előrejelzése szerint a világgazdaság 2020-ig évente átlagosan 3,5 százalékkal nő majd, ezt követően a növekedés évi 2,7, majd 2030-tól 2,5 százalékra csökken. Az utolsó évtizedben a gazdaság végül 2,4 százalékkal nő majd évente. Ez a fejlett gazdaságok (és idővel egyes feltörekvő gazdaságok, mint például Kína) munkaképes korú népességének jelentős csökkenése mellett megy végbe. Ugyanakkor a feltörekvő gazdaságok növekedésének üteme e gazdaságok fejlődésével és a gyors felzárkózás területeinek szűkülésével mérséklődni fog.