Egyelőre úgy tűnik, hogy a moszkvai kormányzat nem tud úrrá lenni a valutaválságon. Ez pedig aláássa annak a vezetőnek a legitimitását, aki pont 15 éve a stabilizálás jelszavával ragadta magához a hatalmat. Putyin a sötétben bujkáló spekulánsokra és a nyugati felforgatókra mutat, amikor felelőst keres, míg a szóvivője a piaci felfordulást az „érzelmek és a spekulatív hangulat” számlájára írja.
Vlagyimir Putyin ma évértékelő beszédet tartott: Az erről szóló tudósításunkat itt olvashatja el >> |
Ebben a felfokozott hangulatban érkezett a hír Washingtonból, hogy Obama elnök növelni kívánja a nyomást Moszkván, ezért még a héten aláírja az újabb szankciókról szóló rendelkezéseket és növeli a katonai támogatást a kijevi kormányzat számára. John Kerry külügyminiszter Londonban az elmúlt órákban ígéretet tett a szankciók napok alatti feloldására, ha csökkenti a feszültséget Kelet Ukrajnában és a tűzszünetben vállal kötelezettségeinek eleget tesz.
A rubel értékvesztése súlyos hitelszűkét okoz
A valutaválság által indukált magas kamatok igazából jövőre fogják áldatlan recessziós hatásukat kifejteni az orosz gazdaságra. Az üzleti szektor számára ez további bizonytalanságokat és befagyott hitelpiacokat jelent. A jegybank számára pedig hitelességi válságot. A jegybank véleménye szerint, ha az olajárak 60 dolláron ragadnak, akkor jövőre 4,7 százalékal zsugorodik az orosz gazdaság.
A rubel értékvesztése miatt jövőre súlyos hitelszűke várható az óriási országban, ugyanis 2015-ben az orosz vállalatoknak és bankoknak 120 milliárd dollárt kell visszafizetniük külföldi hitelezőik felé. A nemzetközi szankciók miatt pedig a tőkepiaci hozzáférés igencsak beszűkült és ezáltal a teljesítés még nehezebbé válik.
Az értékét vesztő rubel alááshatja Putyin ikonikus hatalmát
Bár az orosz hivatalnokok mindannyiszor hangsúlyozzák, hogy nem vezetnek be tőkekorlátozásokat, a szakértők ezt igencsak kétlik. A várakozások szerint a tőkemenekülés az országból idén és jövőre is meghaladja a 100 milliárd dollárt. A jegybank tartalékai pedig gyors ütemben fogynak, hiszen az év eleji 509 milliárdról mostanra 406 milliárd dollárra olvadtak.
Ezek a folyamatok Putyin hitelességének két bástyáját sodorja veszélybe: a pénzügyi stabilitást és a jólétet, amelyekre támaszkodva az elmúlt másfél évtizedben konszolidálta hatalmát. A növekvő olajárak korszakának a belátható időre vége és ez komoly kihívás a Putyin-rezsim integritása számára.
Az orosz vezető 1999 végén emelkedett hatalomra és a Krím félsziget márciusi visszafoglalásakor népszerűségi indexe a 80 százalékot is meghaladta. Az elmúlt 15 évben nem engedett vetélytársat felnőni maga mellett és az oligarchákat is felfűzte egy olajozott hűbéri láncra. Akik nem voltak hajlandó beállni a sorba és letenni a hűségesküt, azok vagy szibériai börtönben találták magukat (Hodorkovszkij), vagy csendben külföldre távozhattak (Abramovics).
A rubel értékvesztése és a recesszió először a feltörekvő, urbánus középosztály támogatását áshatja alá és innen terjedhet ki a vidéki településekre. A nyílt elégedetlenség első jelei a helyi szakértők szerint jövő tavaszra várható.
Káncz Csaba jegyzete