3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mostanában Venezuelát szoktuk emlegetni példaként, hogy egy elvileg hatalmas lehetőségekkel rendelkező ország teljesen alkalmatlan kormánya hogy tudja eszement intézkedésekkel teljes nyomorba taszítani népét. Íme, még egy ország, ami gyorsan csúszik ugyanazon a lejtőn, csak Afrikában: Zimbabwe.

Venezuela azért tűnt eddig különlegességnek, mert vezetői egy olyan országot tesznek tönkre, amely a világ legnagyobb ismert olajkészletén csücsül. És még nem is arról van szó, hogy ellopják a pénzt, hanem olyan szamárságokat csinálnak, amely leállítja a gazdaság működését annyira, hogy már az olajkitermelés sem megy rendesen.

Hasonlóságok

Nos, Zimbabwe esetében jelentős hasonlóságok mutatkoznak, de azért van egy-két külön érdekesség is. A hasonlóság ott indul, hogy Zimbabwe is jól el van látva természeti kincsekkel: platina, arany, króm, vasérc bányászható nagy mennyiségben, és az ország bevételeinek jelentős részét ez adja. Az is hasonló, hogy már régóta egy rezsim uralkodik (Zimbabwe esetében Robert Mugabe, Venezuelában Hugo Chavez, majd annak halála óta Nicolas Maduro szélsőségesen baloldali és populista pártja).

A gazdaságpolitika lényege is azonos: van egy adott exportbevétel és egy adott költségvetési bevétel, amivel normális esetben nagyjából meg kéne egyezni az importnak illetve a költségvetési kiadásoknak, így meglenne az alapvető makrogazdasági egyensúly, stabil valutával, de ha éppen olyan kedvük van, használhatnák más ország valutáját is. Most is ezzel próbálkoznak, csakhogy minden egyensúlyt felrúgtak, így hiába próbálkoznak dollárral, euróval, fonttal és dél-afrikai randdal, ezek szép lassan mind eltűnnek az országból.

Máshol így működik

Ettől kezd a történet egyedi lenni. Az gyakran előfordul, hogy egy ország elereszti a költségvetési és a kereskedelmi hiányt: jön a pénznyomda, hiperinfláció, és a valuta drasztikus leértékelődése. Ez mindaddig tart, amíg a kormány be nem fejezi a feneketlen költekezést. Ha pedig sokáig nem szánja rá magát erre, többször is elértéktelenedik a valuta, bevezetnek egy újat, az is elértéktelenedik, is így tovább, a lakosság pedig szegényedik.

Nos, Zimbabwe urai még 2009-ben úgy gondolták, hogy a pengő sorsára jutott, immár semmit nem érő hazai valutát nem pótolják, nem vezetnek be újat, vagy nem vágnak le belőle 10-15 nullát. Inkább használják más, normális gazdaságú országok valutáit. Ez abban az esetben működhet csak, ha a gazdaságban egyensúly van, és akkora devizatartalékkal rendelkezik az ország (beleértve a vállalatokat, magánszemélyeket is), amelyik lefedi a gazdaság által igényelt normál pénzmennyiséget. Ekkor tudnak a cégek fizetni az importért, a magánszektor és az állam egyaránt ki tudja fizetni devizában a béreket stb. Van ilyen működő rendszer, nem is kell messzire menni: Koszovó és Montenegró így használja az eurót.

Az aranyrög tetején üldögélő koldus

De ha nincs meg az egyensúly és a megfelelő devizatartalék, akkor gyorsan eltűnnek ezek a valuták, hisz az ország nem nyomtathatja őket, és hitelt sem nyújt neki senki ilyen állapotban. Zimbabwe vezetői, köztük a jegybankelnök, most csodálkoznak, hogy eltűnik a dollár, hőbörögnek, hogy valaki kiviszi az országból. Rendeleteket hoznak, amely korlátozza az importot, bonyolítja, sőt megsápolja az utalásokat. Így aztán már a bányák üzemeltetéséhez szükséges gépek, alkatrészek behozatala is akadozik, a kitermelés visszaesik, az export csökken. Meg is van az ördögi kör, ami egy spirálban csökkenti le a gazdaságot akár 0-ig, ha nem változtatnak. Így lesz az országból az aranyrögön, pontosabban inkább platinarögön üldögélő koldus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG