Támadásként élik meg Kerry beszédét
Benjámin Netanjahu irodájának késő este kiadott nyilatkozata úgy fogalmazott, hogy akárcsak a Biztonsági Tanács Kerry által előmozdított határozata, a külügyminiszteri beszéd is Izraellel szembeni elfogultságot tükrözött.
Miközben Kerry egyfajta "rögeszmeként" foglalkozott a telepesekkel, éppen csak érintette a konfliktus gyökerét, azt, hogy a palesztinok ellenzik a zsidó állam létét akármilyen határok között - hangoztatta a kormányfő irodája, élesen bírálva az amerikai külügyminisztert.
A miniszterelnök hangot adott csalódottságának, és meglepődésének, mert mint mondta "lángokban áll a közel-kelet, burjánzik a terror, államok omlanak össze, és a külügyminiszter egy egész órán át a közel-kelet egyetlen demokráciáját támadja, amely hozzájárul a térség stabilitásához".
A pénteken elfogadott, jogilag kötelező érvényű ENSZ-határozat azt követeli a zsidó államtól, hogy "azonnal és teljes körűen vessen véget a telepépítéseknek a megszállt palesztin területeken, köztük Kelet-Jeruzsálemben". A dokumentumban úgy fogalmaznak, hogy az izraeli telepestevékenységnek "nincs jogi alapja, és súlyosan sérti a nemzetközi jogot". A határozat elfogadását a 15 tagú BT 14 országa szavazta meg, köztük Kína, Franciaország, Oroszország, Nagy-Britannia, Spanyolország és Ukrajna. Az Egyesült Államok - amely a BT állandó tagja és Izrael fontos szövetségese - e kérdéskörben 1979 óta először nem élt a vétójogával, hanem tartózkodott a szavazáson. John Kerry szerdai beszédében egyebek között azt mondta: a kétállami megoldás az egyetlen igazságos és békés lehetőség izraeliek és palesztinok között. |
Trumppal majd jobban kijönnek?
Izrael arra számít hogy Donald Trump megválasztott elnökkel és az amerikai kongresszussal együtt dolgozik majd a Kerry-beszéd és az ENSZ-beli tevékenység okozta károk helyreállításán. s hozzátette reméli, hogy az Obama kormányzat nem okoz több kárt Izraelnek az ENSZ-ben.
Az izraeli miniszterelnök azt is kijelentette, hogy vitathatatlan bizonyítékok igazolják, hogy az Egyesült Államok szervezte és vitte előbbre az ENSZ BT pénteki határozatát, amely törvénytelennek mondta ki az izraeli telepestevékenységet.
John Kerry beszédére Mahmúd Abbász, a palesztin Hatóság elnöke is válaszolt szerda este. Abbász azt mondta, hogy kész visszatérni egy adott időkeretben zajló és a nemzetközi jog alapján álló béketárgyalásokhoz, amennyiben Izrael felhagy a telepek építésével Ciszjordániában.