A munkaerőhiány kezelésére és az orvosok megtartására bizarr megoldást alkalmaznak a magyar kórházak: a 24.hu korábban a ceglédi kórház, most pedig a főváros egyik legnagyobb kórháza, a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézet kapcsán írt arról: kiszervezik a kórházi feladatok egy részét. Tavaly augusztusban több mint egymilliárd forintos szerződést kötöttek a Wigwam-Bau Kft.-vel, amely 48 hónapon át biztosít a kórháznak az aneszteziológiához kapcsolódó szakembereket, egy időben legfeljebb 6 aneszteziológus szakorvost, 8 műtős szakasszisztenst, 8 aneszteziológus szakasszisztenst és 8 műtőssegédet.
A Péterfy kórház egymilliárdos kiadását a lap kérdésére nem durva létszámhiánnyal indokolta az intézet felügyeletét gyakorló Állami Egészségügyi Eszközkezelő Központ (ÁEEK): azt írták, az intézet a Fiumei úti baleseti sebészeti centruma számára szerzett be plusz munkaerőt, lényegében a műtéti várakozási idő csökkentésére. A várakozási idő jelenleg 4-5 hét, hogy ez ne hosszabbodjon meg jelentősen, a kórháznak az elektív műtétekhez (előre tervezett, elsősorban nagyízületi protézisek) külső szolgáltatást is igénybe kell vennie. Az ÁEEK szerint főként nem orvosokat, hanem aneszteziológus asszisztenseket, műtős nőket, műtős fiúkat biztosít a külső szolgáltató az intézet számára.
Egymilliárdba kerül - de mennyit spórolnak rajta?
A lap arra nem kapott választ, hogy a kórház a kiszervezéssel költséget takarít-e meg ahhoz képest, mintha saját stábbal gyógyítana. A Péterfy az ország egyik legjobban eladósodott kórháza, idén szeptemberre 2,7 milliárd forint mínusznál tartottak.
A területre rálátó források a kiszervezések értelmét általánosságban azzal magyarázzák, hogy a közvetítő cégek olcsóbban tudják elvállalni a munkát, mint amennyit a kórház a túlóráért fizetne a szakembereknek - és a pihenőidőkre vonatkozó megkötések felett így könnyebben hunynak szemet a hatóságok.
Zajlik az egészségügy átalakítása
Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, nemrég kidolgozták a magán- és az állami ellátás szétválasztását célzó első javaslatokat. Ennek egyik pontja, hogy minden költségtérítéses szolgáltatást megszüntetne a kórházakban a szaktárca - a lépéssel bevételeik 5-10 százalékát veszíthetik el a kórházak. A javaslat szerint „közfinanszírozott kapacitások igénybevételével nem nyújtható nem közfinanszírozott ellátás.” Ez azt jelenti: az intézményekben ma elérhető összes fizetős szolgáltatást meg kell szüntetni.