Ahogy arról már korábban írtunk, kisebb diplomáciai vita robbant ki Spanyolország és az Egyesült Királyság között, az 1713 óta brit fennhatóságú Gibraltár sorsát ugyanis – egyesek szerint lobbiokokból – elfelejtették rendezni a kilépés benyújtását követően. A Bloomberg több brit napilapra hivatkozva írja, hogy a hétvége során kipattant diplomáciai botrányban Gibraltár sorsát többen is az 1982-es falklandi háborúhoz hasonlították, és hasonló tetőzést vártak az ügytől.
Alfonso Dastis, Spanyolország külügyminisztere. Forrás: EPA/FELIPE TRUEBA |
A korábbi konzervatív spanyol miniszterelnök, jelenlegi külügyminiszter, Alfonso Dastis így mindenekelőtt higgadtságra és további tárgyalásokra hívta fel a figyelmet. Meglátása szerint „Gibraltár sorsa mutatja meg igazán, mennyire nehéz is lesz a britek leszakadása az Európai Unióról”, így elsősorban a tárgyalások folytatására buzdít, „kemény szavak nélkül”.
Nem is olyan békések ezek az angolok?
Az alig három négyzetmérföld területű Gibraltár körüli vita azonban nem is maga a terület autonómiája és sorsa miatt igazán izgalmas, sokkal inkább Theresa May reakciója az, ami feszültséget kelt. A Telegraph katonai vezetőkkel készített interjúja alapján Nagy-Britannia gyakorlatilag elsöprő győzelmet arathatna Spanyolország fölött, ha esetleg háborúig fajulna a dolog. A The Sun egyenesen szójátékot űzött a falklandi háborúban használt Exocet rakétákból, és „Brexocettel” fenyegette a spanyolokat.
Theresa May brit miniszterelnök aláírja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását bejelentő levelet a londoni kormányfői hivatalban 2017. március 28-án. (Kép forrása: MTI/EPA/Brit kormányfői hivatal) |
Az 1982-es háborúból a szigetekért végül a britek kerültek ki győztesként Argentínával szemben, így Spanyolország – és a brit sajtó – most attól tart, hogy adott esetben ismét fegyverrel védenék meg a gyarmataikat. Arról nem is beszélve, hogy May agresszív kijelentései másutt is feszültségforrássá váltak, Észak-Írország és Írország között például újraépítenék a határt, ami a régóta szunnyadó indulatokat piszkálhatja fel a kilépés, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>