A voksolást nagymértékben beárnyékolta a volt miniszterelnök, Abe Sinzó meggyilkolása, akit két nappal korábban, a nyugati Narában tartott választási gyűlésen lőttek le.
A jelenlegi japán kormányfő, Fumio Kisida, akinek jobboldali Liberális Demokrata Pártja (LDP) vezet a közvélemény-kutatásokban, elítélte a korábbi mentora elleni "barbár" támadást, és hangsúlyozta "a demokrácia alapját képező szabad és tisztességes választások védelmének fontosságát".
"Soha nem fogunk engedni az erőszaknak" - tette hozzá.
Az ország egyik legismertebb politikusa, Abe Sinzó elleni merényélet mélyen megdöbbentette és meghatotta az embereket az országban és külföldön egyaránt. A világ minden tájáról érkeztek részvétnyilvánító üzenetek, többek között Kínából és Dél-Koreából, amellyel Japánnak gyakran viharos a kapcsolata.
A volt miniszterelnök elleni merénylet miatt a különböző pártok rövid időre felfüggesztették a választási kampányt, amely szombaton fokozott biztonsági intézkedések közepette folytatódott.
A kampányt főképpen a helyi aggodalmak uralták, beleértve az áremelkedéseket és az áramellátás kockázatát, mivel a Japánt június vége óta sújtó hőhullám miatt áramhiánytól tartanak az országban.
Az LDP és szövetségese, a jobbközép Komeito alkotta kormánykoalíció az előrejelzések szerint vasárnap a megpályázható képviselői helyekből több mint hetvenet megszerezhet.
A szenátusban összesen 245 mandátum van, amelyek fele háromévente megújul. Az ezek elosztását célzó voksolást hagyományosan a regnáló kormányzat munkáját értékelő szavazásnak szokás tekinteni a szigetországban. A merénylet előtt készült közvéleménykutatások is azt mutatták, hogy az LDP igen erősen szerepelhet a mai szavazáson, de az elemzők szerint a párt most jelentős mennyiségű "együttérzés-voksot" is begyűjthet, ezzel győzelme még nagyobb arányú lehet a korábban vártnál.
A balközép Japán Alkotmányos Demokrata Párt (CDPJ) az előrejelzések szerint veszíthet jelenlegi 45 mandátumából, és ezzel elveszíti legfőbb ellenzéki szerepkörét, ha nem tud vonzó alternatívát felmutatni.
Egy nagy győzelem a szenátusban megszilárdítaná Kisida hatalmát, aki az "új kapitalizmusnak" nevezett, újraelosztóbb gazdaságpolitikát támogatja a hároméves, előre tervezett választások nélküli időszak előtt.
Japán nyugati szövetségeseivel való szoros együttműködését otthon is üdvözölték, és a védelmi költségvetés "jelentős" növelésére vonatkozó terve is népszerű, mivel Kína továbbra is érvényesíteni próbálja területi törekvéseit az ázsiai-csendes-óceáni térségben.
(MTI, Reuters)