A hajtóerőt elsősorban az amerikai beruházások élénkülése, valamint a szigorú költségvetési politika enyhülése és a brazíliai és az orosz recesszió vége jelenti majd. A Fitch szerint ugyanakkor Kínában és az euróövezetben elmarad majd a globális lendület, előbbi gazdasága 6,4, az utóbbié 1,4 százalékkal bővülhet majd az idén. Amerikát rövid távon elsősorban Trump költségvetés-ösztönzési programja hajtja majd, az elnök kormányzásának kiismerhetetlensége azonban továbbra is bizonytalanságra ad majd okot.
Mi lesz Kína és Amerika sorsa?
Donald Trump már a kampányában is hangoztatta, hogy különadókkal sújtja majd a mexikói és a kínai importot. A Bank of America-Merril Lynch bankcsoport elemzői szerint ugyanakkor a Kínával szemben beígért 45 százalékos vám bevezetése jogi akadályokba ütközne, és az amerikai gazdaságra is negatív hatással lenne, így szerintük valószínűbb, hogy ehelyett Trump inkább hivatalosan is devizaárfolyam-manipulációval vádolja majd meg őket. Az azonban kétséges, hogy erre Kína milyen választ adhat, a legvalószínűtlenebb, hogy maga korlátozná az exporttevékenységét.
Érthetetlen, ami történik - senki sem veszi komolyan Trumpot?A világ egy legyintéssel elintézi Donald Trumpot - pedig az Egyesült Államok elnökének minden szavát komolyan kellene venni. Az USA arra készül, hogy bezárkózzon, kereskedelmi háborút indítson és protekcionista gazdaságpolitikára váltson - a paradigmaváltás már itt van a nyakunkon, a piacokon mégis tombol az eufória, a legkisebb kockázatot sem hajlandóak beárazni. Vajon mikor esik le a tantusz? A Privátbankár.hu jegyzetét a témában itt olvashatod. >>> |