Fertőző vaddisznók. Igen, ez a vész fenyegeti most Európát. Lengyelország mintegy 1200 kilométer hosszan határkerítést készül felépíteni keleti határára, történetesen éppen az Oroszországgal, Ukrajnával és Belorussziával (Belarusz) érintkező vonalakra. Összehasonlításképpen, a magyar határkerítés a Wikipedia szerint 523 kilométer hosszú.
A vaddisznók ugyanis afrikai sertéspestissel lehetnek fertőzöttek, és ennek elhárítása, úgy látszik, megér egy ekkora beruházást. A brit Telegraph.co.uk szerint a költségek 50 millió fontra (mintegy 17,6 milliárd forintra) rúgnak majd, az építkezést az év végén kezdenék.
Ha minden jól megy, 2020 végére a Kárpátoktól a Balti-tengerig disznóvész-mentes lesz a határ. Úgy tudni, a magyar kerítés négy méterével szemben a lengyel kerítés csak két méretes lesz, viszont a föld alá is le fog nyúlni egy kicsit. Nehogy a buzgó vaddisznók alagutat ássanak alatta – írja a brit híroldal.
Litvánia biztonságos?
A mellékelt térkép szerint a litván határra viszont nem terveznek kerítést, így a disznóknak nincs más dolguk, mint arrafelé kerülni. Hacsak a litván határőrök el nem kapják őket, nyilván. A Kalinyingrádi enklávé, amely csak Lengyelországgal és Litvániával határos, viszont megintcsak kap kerítést. Pedig csak Litvániából és Lengyelországból, vagy a tengerből kerülhet oda vaddisznó. (Esetleg hajóról?) Akkor most Litvánia pestisveszélyes, vagy nem pestisveszélyes?
Halálos ítéletet kérnek a disznókra
A tréfát félretéve, a britek emlékeztetnek arra, hogy a sertéspestis valóban nagyon veszélyes, az állatállomány közel 100 százalékát elpusztítja, ahol elterjed. A növekvő vaddisznó-populáció pedig másutt is gond. Német és francia farmerek szerint 70 százalékkal kéne csökkenteni, mert a betegségterjesztésen kívül a vetésben is nagy károkat okoznak.
Szakértők emlékeztetnek rá, hogy a vaddisznók nagyon ügyesek, ha élelemhez akarnak jutni. Ráadásul a határon sok a vízfolyás, így úszva is átjuthatnak majd.
Ember ellen?
A hivatalostól eltérő véleményeket gyakran hangoztató német Heise.de egyből felveti, hogy a kerítés nem az orosz hibrid háború ellen készül-e a vadak helyett. A föld felett két méretes, az alatt is csak 40 centiméteres méret azonban arra utal, hogy nem igazán emberek ellen tervezik. Szögesdrótról sincs szó.
Ám a német cikk szerint lengyel politikusok is célozgatnak rá, hogy a “zöld emberkék” – a Krím-félsziget elfoglalásakor felségjelzés nélküli egyenruhában érkező orosz katonák – távol tartására is alkalmas lehet az építmény.
Sehogy sincs értelme
Az afrikai sertéspestis nagyon fertőző, majdnem mindig halálos, 2007-ben tűnt fel. Nincs ellene oltás sem, emberekre viszont nem veszélyes. A kerítésnek egy lengyel biológus szerint mégsioncs értelme, a betegséget ugyanis már 2014-ben felfedezték Lengyelországban.
Azóta 1415 esetet jegyeztek fel a vaddisznók és 108-at a házi sertések körében. A vírus ráadásul egyes rosszul kezelt húsokban, húskészítményekben is életben maradhat.