3p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előzetes adatok szerint kedvezőbb lett az egyenleg 2020-hoz képest.

Az előzetes adatok szerint 3736 milliárd forint, a GDP 6,8 százaléka volt a kormányzati szektor 2021. évi hiánya. Az egyenleg az előző évhez képest 25 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,0 százalékponttal lett kedvezőbb - jelentette a KSH.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak. A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2021 végén 42 414 milliárd forintot, a GDP 76,8 százalékát érte el. 

Kissé javultak a mutatók. Fotó: Depositphotos
Kissé javultak a mutatók. Fotó: Depositphotos

2021-ben 2020-hoz képest: a kormányzati szektor bevétele 22 695 milliárd, kiadása 26 431 milliárd forintot tett ki. A bevételek 1739 milliárd forinttal, 8,3 százalékkal növekedtek. A termelési adók 946 milliárd forinttal, 10,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, amelyen belül az áfabevétel emelkedése 743 milliárd forint, 15,8 százalék volt.

A jövedelemadó-bevételek 186 milliárd forinttal, 5,8 százalékkal csökkentek a gyermekes családoknak történt személyijövedelemadó-visszatérítés következtében. A társadalombiztosítási hozzájárulások 396 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal emelkedtek. Az egyéb bevételek 581 milliárd forinttal, 16,1 százalékkal növekedtek, főként az EU-transzferek bővülésének köszönhetően.

A kiadások 1715 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal nőttek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 430 milliárd forint (8,3 százalék), a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 582 milliárd forint (10,8 százalék) volt. A folyó termelőfelhasználás 544 milliárd forinttal, 13,1 százalékkal, a kamatkiadások pedig 163 milliárd forinttal, 14,5 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 108 milliárd forinttal, 3,5 százalékkal emelkedett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 113 milliárd forinttal, 1,9 százalékkal  csökkentek.

2021 IV. negyedévében 2020 azonos időszakához képest: a kormányzati szektor hiánya 1728 milliárd forint, a GDP 11,9 százaléka volt. Az egyenleg 425 milliárd forinttal, GDP-arányosan 5,1 százalékponttal javult az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 806 milliárd forinttal, 13,9 százalékkal növekedtek. A kiadások 381 milliárd forinttal, 4,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez a magyar kománynak is rossz hír – meggyötrik az amerikai vámok a német autógyártókat
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 17:31
Az amerikai vámok csak áprilisban mintegy 500 millió euró többletköltséget okozhattak a német autóiparnak – közölte Hildegard Müller, a német autóipari szövetség (VDA) vezetője a Funke médiacsoportnak adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Sokakat meghökkentésre késztető üzenetet küldött Luxemburgból Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:54
A nemzetgazdasági miniszter szerint a pénzügyek stabil lábakon állnak, a nemzetközi bizalom töretlen, a 2026-os költségvetési hiányt 3,7 százalékon tartják.
Makro / Külgazdaság GKI: Az idei kormányzati várakozások nem állnak a realitás talaján
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:33
A gazdaságkutató részletes elemzést tett közzé arról, miért nem fenntartható a 2026-os költségvetés.
Makro / Külgazdaság Nem kell harakirit elkövetniük a japánoknak, de azért még nem múlt el a veszély
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 10:06
Féléves mélypontra esett a távol-keleti szigetország fogyasztóiár-indexe, de az élelmiszerek nélküli áremelkedés gyorsult.
Makro / Külgazdaság Óriási drágulás köszönt be a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:48
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal, a gázolaj ára bruttó 9 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Fellélegezhetnek a németek?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:18
Csökkentek az ipari termelői árak májusban.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: A gazdaság nem bírja sokáig a nyomást
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:05
A Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy mit gondol a friss bérstatisztikáról.
Makro / Külgazdaság „Ezeket kilakoltatnák” – Orbán Viktor az adósokról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:37
A miniszterelnök az állami médiában fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Levágják a svájciak aranytojást tojó tyúkját?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:22
Nagyot esett a független európai állam óraexportja.
Makro / Külgazdaság Újabb sokkot kaphat Putyin
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:03
Az Oroszországba irányuló befektetések beáramlása 2024-ben 3,3 milliárd dollárra zsugorodott az egy évvel korábbi 8,9 milliárd dollárról és a két évvel korábbi több mint 15 milliárd dollárról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG