3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése újra felveti Skócia kilépésének lehetőségét az Egyesült Királyságból. Két és fél éve a gazdasági racionalitás és az uniós tagság billentette a maradás felé a mérleg nyelvét, de most az utóbbi érv okafogyott lett. Vajon gazdaságilag jól is járhatna-e az új ország, vagy a függetlenségért nagy árat kéne fizetni?

Korábban gazdasági szempontból a legtöbb érv Skócia függetlensége ellen szólt. Az országot London támogatja, az északi-tengeri olaj pedig drágán kitermelhető, így hiába lenne a skótoké, nem sokra mennének vele, és arra már nem lehet számítani, hogy a korábbi évek magas szintjére visszaemelkedne az olajár. Ugyanakkor más, hasonló helyzetű országok is tudtak boldogulni: a Csehszlovákián belül gyengébb Szlovákia a szétválás óta utolérte, sőt talán le is hagyta Csehországot, és Jugoszlávia egyes utódállamai, mint Montenegró és Szerbia sem állnak olyan rosszul, mint ahogy az ország szétszakadásakor várni lehetett.

Az ír példa

Más példa is van, mely ráadásul sokkal jobban összevethető Skóciával: Írország. Az ország az angol, majd brit uralom alatt végig igen szegény volt, nem véletlenül onnan vándoroltak ki a legnagyobb arányban Amerikába. A függetlenné válás után ugyancsak sokáig gyengélkedett az ország, majd épp az európai uniós tagság hozta meg a fordulatot: a viszonylag kis lakosságú, 4 milliós ország teljesen felzárkózott a leggazdagabbak szintjére, sőt ma már tőkevonzó képességének köszönhetően nagyobb az egy főre jutó GDP, mint az Egyesült Királyságban.

Ez az út Skócia számára is nyitott, hisz földrajzi helyzete és népessége hasonló Írországéhoz, csak vissza kell valahogy kapaszkodnia az Európai Unióba, ha most akarata ellenére kirángatják onnan. Ezt elvileg Európa legtöbb országa is támogatná, hisz így mégiscsak megmaradna a kilépő nagyobb ország egy darabja, de a katalán szeparatizmustól félő Spanyolország finoman szólva nem lelkesedne az ötletért. Persze az is igaz, hogy Skócia a norvég vagy svájci utat is választhatná: úgy lenne kvázi tag, hogy névlegesen nem csatlakozik. Ez az a lehetőség, ami Nagy-Britannia számára is nyitva állna és egyben kiutat jelenthetne, de úgy tűnik, nem akarnak élni vele.

Bombabiztos terv kell

A Skót Nemzeti Párt gazdasági szóvivője, Stewart Hosie szerint mindenesetre gazdaságilag és politikailag bombabiztos tervet kell készíteni a függetlenség esetére, sőt már magára a népszavazásra is, hogy a nemzeti érzelmeken túlmenően is vonzónak és kockázatmentesnek találják a skótok az önálló állami létet. Kétségkívül az EU-tagság már önmagában is megnyugtatná őket, és abban is biztosak lehetünk, hogy az EU már csak példastatuálás véget is segítene az új országnak, ami kis lakosságszámára tekintettel nem is okozna túl nagy nehézséget.

Érvek és ellenérvek

Hosie azt állítja a CNBC-nek adott interjújában, hogy a válság óta Skócia egy főre jutó GDP-je eleve gyorsabban nőtt, mint Angliáé. Más vélemények szerint ugyanakkor, noha az Egyesült Királyság uniós kilépése tragikus, ha ehhez még egy rossz döntés társulna, az csak rontana a helyzeten. Skócia exportjának kétharmada Angliába irányul, ez négyszer több, mint amit az Európai Unió más részeiben értékesítenek. Persze ha a kis független országba egy írországihoz hasonló tőkebeáramlás és cégközpont-áthelyezés indulna, hamar kompenzálnák ezt az akadályt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG