Bezalel Smotrich pénzügyminiszter, a vallásos szélsőjobboldali Vallási Cionizmus Párt vezetője szerdán kijelentette, hogy Izrael államnak „el kell törölnie” Huwara ciszjordániai palesztin városát. Smotrich egyben a védelmi minisztérium ciszjordániai polgári ügyeiért felelős minisztere, és maga is telepes.
A közel 7000 palesztin lakta várost vasárnap izraeli telepesek támadták meg, egy embert megölve és 35 otthont porig égetve. A támadás azután történt, hogy a hétvégén egy palesztin támadó megölt két izraeli testvért, amint áthajtottak Huwarán.
Jair Lapid, Izrael volt miniszterelnöke és ellenzéki vezetője „háborús bűnökre való felbujtásnak” nevezte Smotrich megjegyzését.„ A zsidók nem hajtanak végre pogromot, és a zsidók nem irtanak ki falvakat” – írta Lapid. Az amerikai külügyi szóvivő undorítónak bélyegezte a kijelentést.
A nemzetközi közösség széles körben elítélte a telepesek huwarai tombolását, és egyes jelentések arra utalnak, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök elvesztette az irányítást szélsőjobboldali koalíciós partnerei felett.
A vezető tábornok figyelmeztet
A ciszjordániai csapatokért felelős izraeli tábornok kedden azt mondta, hogy a telepesek, akik Huwarában tomboltak, „pogromot” hajtottak végre, amely váratlanul érte a katonaságot.
Yehuda Fuchs vezérőrnagy elmondta: aggódik, hogy a katonák és a telepesek összecsapásai végül izraeliek meggyilkolásához vezetnek, és a zsidó szélsőségeseket „terror terjesztésével” vádolta.
Eközben egy friss jelentés szerint az új kormány december végi hivatalba lépése óta megkétszereződött a telepesek erőszakos eseteinek száma. A Sin Bét biztonsági szolgálat figyelmeztette a telepesek vezetőit és rabbijait, hogy tartózkodjanak a további erőszaktól és törvénytelenségektől.
A Channel 12 televíziós csatorna szerint az elmúlt két hónapban 190 incidens történt nacionalista indíttatású zsidó erőszaknak minősítve, kétszer annyi, mint egy évvel korábban. A csatorna szerint ugyanakkor feszültség vannak a kormányon belül a palesztin terrortámadások hullámára adott válaszokkal kapcsolatban, amelyekben az elmúlt hetekben 14 izraeli vesztette életét.
A jelentés szerint több miniszter agresszívabb fellépést követel a közelgő muszlim szent hónap, a Ramadán ellenére, amely az elmúlt években a felfokozott feszültség és erőszak időszakává vált. Három meg nem nevezett miniszter azt mondta a csatornának, hogy „elfogadhatatlan” az Egyesült Államoknak, Jordániának és a palesztinoknak a hét elején tartott akabai csúcstalálkozón tett izraeli ígéret, miszerint több hónapig nem épít új telepeket.
Politikai válság
Az izraeli rendőrség szerdán kábítógránátokat lőtt a tel-avivi autópályát elzáró tüntetőkre, akik összeverekedtek a rendőrökkel, amint a hetek óta tartó kormányellenes tüntetések először váltak erőszakossá. Netanjahu jeruzsálemi otthona közelében a tüntetők rövid időre leromboltak egy barikádot, és összeverekedtek a biztonsági erőkkel. Tel-Avivban, majd Jeruzsálemben a tüntetők azt kiabálták a rendőröknek: "Hol voltál Hawarában?", utalva a telepesek vasárnapi tombolására.
Országszerte tüntetők ezrei rendezték meg a "nemzeti rendbontás napját", a legutóbbi eseményt a Netanjahu vezette kormány igazságügyi reformja elleni tömegtüntetések sorozatában. Két hónappal ezelőtti indulásuk óta a tiltakozások kiterjedtek és erőszakmentesek. Ez azonban szerdán megváltozott, miután Ben-Gvir, a szélsőjobboldali Zsidó Hatalom párt vezetője elrendelte a rendőrségnek, hogy mutassanak keményebb fellépést az utakat elzáró "anarchisták" ellen.
A telepesek követelése
A jelenlegi kormány napirendje egy egyedülálló, átfogó elképzelés, amely kezdetben összehozta a koalíciót. Ahogy Netanjahu egy tavaly év végi Twitter-üzenetében fogalmazott: „A zsidó népnek kizárólagos és megkérdőjelezhetetlen joga van Izrael földjének minden területéhez. A kormány előmozdítja és fejleszti a betelepítést Izrael földjének minden részén – Galileában, Negevben, Golánban, Júdeában és Szamáriában.”
Netanjahu kormánya, és különösen az általa felhatalmazott radikális miniszterek azt akarják elérni, hogy Ciszjordániát csatolják Izraelhez. Amint a B'Tselem Haggai El-Ad izraeli emberi jogi szervezet ügyvezető igazgatója kifejtette, az izraeli bírósági rendszer az elmúlt évtizedekben egyre kevésbé tudott hatni az izraeli állam szeszélyeire Ciszjordániában, de még mindig mutatott némi ellenállást. Ezt ezek szerint fel kell számolni.
De mit is akar az ellenzék?
A Netanjahuval szembeni jelenlegi politikai ellenzék, az izraeli politikai személyiségek tarka egyvelege, akik nagyrészt nélkülözik minden koherens ideológiát, és akiket elsősorban az a vágyuk – és ismétlődő kudarca – köt össze, hogy Netanjahut elmozdítsák a hatalomból.
De kérdés, hogy ez a laza csoport ellenzi-e a telepesek további nyomulását - amelyet ezek a jogi reformok tovább lehetővé tennének -, vagy egyszerűen csak Netanjahu eltávolítására törekszik? Úgy tűnik jelenleg, hogy inkább az utóbbi.
Ez is magyarázhatja, hogy a palesztinok jórészt passzívan figyelik ezeket a Netanjahu-ellenes tüntetéseket. Számukra - beleértve az izraeli állampolgárságúakat is - nem sürgős az izraeli demokrácia „megmentése”, elsősorban azért, mert számukra az eddig is csupán nyomokban létezett.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)