5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre súlyosabb a helyzet Srí Lankában, és egyelőre nem igazán látszik a valódi megoldás a problémára. Bár törekvések a jó irányba vannak, mindez azon a tényen nem változtat, hogy az országnak két hetet kell vegetálnia most úgy, hogy gyakorlatilag elfogyott a szigeten a benzin.

Srí Lankán sokkal nagyobb a baj a gáz-, a víz- és az áramellátásban jelentkező nehézségeknél, a gazdaságunk teljesen összeomlott

- ezt Ranil Vikremeszinge miniszterelnök – aki egyébként a pénzügyminiszteri tisztséget is betölti - még június 22-én mondta, ám jól érzékelteti a Srí Lankán kialakult válság súlyosságát, hogy az azóta eltelt hetekben a helyzet nem javult, sőt, csak tovább romlott.

Ahogy az az elmúlt hetekben ismertté vált, a 22 millió lakosú szigetország az Egyesült Királyságtól való 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal néz szembe, mivel nincs elegendő devizája az alapvető termékek importjának kifizetéséhez. Az akut élelmiszer- és gyógyszerhiány mellett az elszálló üzemanyagárak is óriási mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a megélhetési költségek rekordmagasságba emelkedtek az országban, ahol a lakosság jelentős részének mindennapi megélhetése a gépjárművektől függ – írja a BBC.

Megkongatták a vészharangot

Mindezek tükrében nem meglepő, hogy múlt héten Srí Lanka felfüggesztette a benzin és a gázolaj értékesítését a nem létfontosságú járművek számára két hétre, jelenleg egyebek mellett csak a tömegközlekedési eszközök és az élelmiszerszállító kamionok tankolhatnak, mivel az ország nem tudja finanszírozni az üzemanyagok importját. A készletek azonban úgy tűnik, hogy így is kifogytak.

Várakozók egy bezárt benzinkútnál Srí Lankán. Fotó: EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Várakozók egy bezárt benzinkútnál Srí Lankán. Fotó: EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Kancsana Wijeszekera energiaügyi miniszter vészjósló figyelmeztetést adott ki az ország üzemanyag-készleteivel kapcsolatban, úgy fogalmazott, hogy

az országnak csak kevesebb mint egy napra elegendő benzinje maradt a jelenlegi fogyasztás mellett.

Wijeszekera újságíróknak elmondta, hogy az országban 12 774 tonna gázolaj és 4 061 tonna benzin maradt a tartalékban. Az enyhülés pedig igen messze van, hiszen a következő benzinszállítmány csak július 22. és 23. közt várható.

A miniszter elmondta azt is, hogy az ország központi bankja csak 125 millió dollárt tud biztosítani az üzemanyag-vásárlásra, ami jóval kevesebb, mint a tervezett szállítmányokért fizetendő 587 millió dollár. Srí Lanka 800 millió dollárral tartozik hét beszállítónak az év eleji vásárlásokért.

Mégis mi történt Srí Lanka gazdaságával?

Azt a tényt nehéz vitatni, hogy az ország devizatartalékai gyakorlatilag kifogytak, így májusban története során először nem tudta teljesíteni külföldi adósságának törlesztését. A BBC cikkében arról ír, hogy ezért a kudarcért a kormány a Covid-járványt okolja, amely Srí Lanka egyik legnagyobb devizabevételét, a turizmust sújtotta, valamint egy 2019-es merényletsorozatot. Szakértők szerint azonban sokkal inkább az elbaltázott gazdaságpolitika lehet a hibás.

A polgárháború végén, 2009-ben Srí Lanka úgy döntött, hogy inkább a hazai piac ellátására összpontosít, ahelyett, hogy megpróbálna betörni a globális piacra, így a szigetország exportból származó bevétele alacsony maradt, miközben az import egyenlege folyamatosan nőtt. Ez ma már olyan mértékű, hogy Srí Lanka évente 3 milliárd dollárral többet importál, mint amennyit exportál, és emiatt egészen egyszerűen kifogyott a devizából. 2019 végén Srí Lanka 7,6 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkezett. Ez 2020 márciusára 1,93 milliárd dollárra csökkent, és nemrég a kormány közölte, hogy már csak 50 millió dollár maradt, azaz jól látszik, hogy a szigetország milyen gyorsan élte fel devizatartalékát.

Egymásnak adják a kilincset a küldöttségek

Vikremeszinge némileg elkésettnek tekinthető éleslátással jól összefoglalta a helyzetet, mikor a törvényhozás előtt úgy fogalmazott, hogy „nem egyszerű feladat talpra állítani egy országot, amelynek teljesen összeomlott a gazdasága”. Próbálkozások a helyreállításra azért akadnak, az elmúlt hetekben indiai, amerikai delegáció, valamint a Nemzetközi Valutaalap képviselői is megfordultak Srí Lanka fővárosában, Colombóban. Bár úgy tűnik, hogy időközben elkezdtek befolyni a segélyek egyes országoktól, a bajba kerültek számára talán a legjobb hír az, hogy múlt csütörtökön a Nemzetközi Valutaalap egy újabb tárgyalási fordulót zárt le Srí Lankával egy 3 milliárd dolláros (2,5 milliárd font) mentőcsomagról. Bár megállapodás még nem született, de talán közelebb a megoldás, mint korábban.

Segíthet-e Putyin olaja Srí Lankán?

Azóta, hogy Oroszország az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók miatt nyugaton páriává vált, és más piacokon sokszor olcsóbban kínálgatja olaját, érdekesebb a kérdés, van-e orosz olaj Srí Lankán? A válasz: szinte biztos, hogy igen. Egyrészt egyes értesülések szerint június elején Srí Lanka 90 ezer tonnás orosz nyersolajszállítmányt vásárolt egyetlen finomítójának újraindításához, amelyet az ország vezetése akkor nem kívánt kommentálni. Másrészt Ranil Vikremeszinge miniszterelnök az AP hírügynökségnek adott interjújában még júniusban úgy fogalmazott, Srí Lanka kénytelen lehet még több olajat vásárolni Oroszországtól.

Tegnap Susil Premajayantha oktatási miniszter a Foreign Brief hírei szerint Moszkvába érkezett azért, hogy olajügyekről tárgyaljon. A dátumok egybeesését elnézve pedig akár az sem elképzelhetetlen, hogy a július 22-23-ra tervezett üzemanyagszállítmány orosz felségjellel érkezik majd meg Srí Lankára, hiszen a súlyos fizetési gondokkal küzdő ország aligha engedheti meg magának, hogy túlzottan válogasson az eladó kilétét illetően.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG