3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A népszavazás utáni gazdasági visszaesést látva brit közgazdászok egyre inkább megpróbálják felmérni, milyen tényleges gazdasági hatások várhatók hosszabb távon. Egy komolyabb intézmény, az IFS (Institute for Fiscal Studies, pénzügyi tanulmányok intézete) szerint, ha az ország elhagyja az egységes piacot, 70-75 milliárd font kár éri.

Ha az Egyesült Királyság elhagyja az áruk és szolgáltatások egységes európai piacát, akkor a következő nagyjából 15 évben a GDP 4 százalékát veszíti el emiatt az ország. Ez az adott időszakban nagyjából 75 milliárd font. Persze kérdés, hogy az országnak el kell-e hagynia az egységes piacot: ha nem, akkor a károk lényegesen kisebbek.

Egységes piac

A népszavazás előtt a kilépést szorgalmazók azt hangsúlyozták, hogy az ország a kilépés után is része maradhat az egységes piacnak úgy, mint Norvégia. De európai politikusok többször hangsúlyozták, hogy ez csak akkor működik, hogy ha az Egyesült Királyság továbbra is hozzájárul a közös kasszához, és ha fenntartja a munkaerő áramlásának szabadságát, ahogy egyébként Norvégia is.

Az Independent szerint viszont Theresa May kormánya felől olyan jelzések jönnek, hogy a norvég út nem járható, és hogy a miniszterek arra próbálnak felkészülni, hogy végül el kell hagyni az egységes piacot, és meg kell próbálni másmilyen szabadkereskedelmi megállapodást kötni. Ha ez sem jön össze, akkor a kereskedelem a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályai szerint zajlik majd az EU-val. Persze nem valószínű, hogy a helyzet ennyire elfajulna, és ne tudna a két oldal valamilyen elfogadható köztes megoldást találni.

További hátrányok

Az egységes piac elvesztésén túl összegezték a kilépés más hatásait is, és arra jutottak, hogy ha a szakítás teljes körű, vagyis Anglia mindent kedvezményt elveszít, viszont semmit nem fizet be a jelenlegi éves 9 milliárdos hozzájárulásból, akkor is sokkal rosszabb lesz a gazdaság helyzete. Az IFS még a népszavazás előtt végzett egy számítást, miszerint ha sor kerül a Brexitre, a lassuló gazdasági növekedés miatt a költségvetésben egy extra 20-40 milliárdos deficit alakulna ki 2020-ig, ami óhatatlanul kiadáscsökkentést, vagyis megszorításokat vonna maga után.

Az IFS legújabb tanulmánya szerint továbbra is azon múlik minden, hogy milyen lesz az EU-val fenntartott kapcsolat, hisz egyelőre még semmi sincs eldöntve. Óriási különbség például, ha valaki csak hozzáfér az egységes piachoz, vagy annak teljes jogú tagja. Emellett a kereskedelmi egyezmények csak a vámokat szokták kiküszöbölni, de az egységes piac egyúttal minden más, nem vám jellegű akadályt is automatikusan elhárít, mint például az engedélyezés.

Szolgáltatási szektor

Ez különösen fontos a szolgáltatási szektornak, amely a brit GDP 80 százalékát teszi ki. Tavaly a brit szolgáltatás-export meglehetősen nagy hányada irányult az EU felé, és ezen belül is jelentős szerepe volt a pénzügyi szektornak. Ennek elvesztése komoly érvágás lenne, és már egyre több város és ország jelentkezik be, hogy átvegye London szerepét a szektorban. Nagyon át kell gondolnia Theresa May kormányának, hogy milyen megoldást választ.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már Trump megválasztása előtt javult ez a fontos amerikai mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 16:05
Az Egyesült Államokban havi szinten 0,2 százalékkal nőtt a tartós javak megrendelése októberben a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Census Bureau szerdán közzétett jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Akarja tudni a tutit? Ekkor lehet 415 forint egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 14:11
És akkor még az Erste elemzői optimistának tűnnek.
Makro / Külgazdaság Az uniós pénzek hiánya is bedöntheti a 2025-ös költségvetést – több kockázatra is rámutatott a Költségvetési Tanács
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 13:16
Horváth Gábor a parlamentben hívta fel a kormány figyelmét a kockázatokra. Van belőlük bőven.
Makro / Külgazdaság Megalázó pofon érkezett a déli határon túlról Nagy Mártonnak
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 12:14
Gyorsuló növekedést mértek a szomszédban – így is lehetne csinálni?
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentésekre készül a kormány? Azt már tudjuk, mit csinál szerda este Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 11:29
Nem pihen a kormány, csütörtökön megtudjuk, mire jutottak. Azt viszont már most megtudtuk, mivel tölti a „melós nap” estéjét a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Így kell? Törvénnyel tiltják ki a gyerekeket a közösségi médiából Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 10:28
Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.
Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG