3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A népszavazás utáni gazdasági visszaesést látva brit közgazdászok egyre inkább megpróbálják felmérni, milyen tényleges gazdasági hatások várhatók hosszabb távon. Egy komolyabb intézmény, az IFS (Institute for Fiscal Studies, pénzügyi tanulmányok intézete) szerint, ha az ország elhagyja az egységes piacot, 70-75 milliárd font kár éri.

Ha az Egyesült Királyság elhagyja az áruk és szolgáltatások egységes európai piacát, akkor a következő nagyjából 15 évben a GDP 4 százalékát veszíti el emiatt az ország. Ez az adott időszakban nagyjából 75 milliárd font. Persze kérdés, hogy az országnak el kell-e hagynia az egységes piacot: ha nem, akkor a károk lényegesen kisebbek.

Egységes piac

A népszavazás előtt a kilépést szorgalmazók azt hangsúlyozták, hogy az ország a kilépés után is része maradhat az egységes piacnak úgy, mint Norvégia. De európai politikusok többször hangsúlyozták, hogy ez csak akkor működik, hogy ha az Egyesült Királyság továbbra is hozzájárul a közös kasszához, és ha fenntartja a munkaerő áramlásának szabadságát, ahogy egyébként Norvégia is.

Az Independent szerint viszont Theresa May kormánya felől olyan jelzések jönnek, hogy a norvég út nem járható, és hogy a miniszterek arra próbálnak felkészülni, hogy végül el kell hagyni az egységes piacot, és meg kell próbálni másmilyen szabadkereskedelmi megállapodást kötni. Ha ez sem jön össze, akkor a kereskedelem a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályai szerint zajlik majd az EU-val. Persze nem valószínű, hogy a helyzet ennyire elfajulna, és ne tudna a két oldal valamilyen elfogadható köztes megoldást találni.

További hátrányok

Az egységes piac elvesztésén túl összegezték a kilépés más hatásait is, és arra jutottak, hogy ha a szakítás teljes körű, vagyis Anglia mindent kedvezményt elveszít, viszont semmit nem fizet be a jelenlegi éves 9 milliárdos hozzájárulásból, akkor is sokkal rosszabb lesz a gazdaság helyzete. Az IFS még a népszavazás előtt végzett egy számítást, miszerint ha sor kerül a Brexitre, a lassuló gazdasági növekedés miatt a költségvetésben egy extra 20-40 milliárdos deficit alakulna ki 2020-ig, ami óhatatlanul kiadáscsökkentést, vagyis megszorításokat vonna maga után.

Az IFS legújabb tanulmánya szerint továbbra is azon múlik minden, hogy milyen lesz az EU-val fenntartott kapcsolat, hisz egyelőre még semmi sincs eldöntve. Óriási különbség például, ha valaki csak hozzáfér az egységes piachoz, vagy annak teljes jogú tagja. Emellett a kereskedelmi egyezmények csak a vámokat szokták kiküszöbölni, de az egységes piac egyúttal minden más, nem vám jellegű akadályt is automatikusan elhárít, mint például az engedélyezés.

Szolgáltatási szektor

Ez különösen fontos a szolgáltatási szektornak, amely a brit GDP 80 százalékát teszi ki. Tavaly a brit szolgáltatás-export meglehetősen nagy hányada irányult az EU felé, és ezen belül is jelentős szerepe volt a pénzügyi szektornak. Ennek elvesztése komoly érvágás lenne, és már egyre több város és ország jelentkezik be, hogy átvegye London szerepét a szektorban. Nagyon át kell gondolnia Theresa May kormányának, hogy milyen megoldást választ.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG