Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Közölte a nemzetgazdasági tárca a részletes februári államháztartási jelentését, az előzeteshez képest ebben nincs meglepetés a főszámok szintjén: az év második hónapjában összejött az éves előirányzat 40%-a, a deficit 377 milliárd forint, miközben a bevételek, de a kiadások is növekedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az év nagy része még hátra van, így a 40%-os "teljesítés" ijesztőnek is tűnhet, pedig nem az, sőt.
Ami érdekes, hogy az anyagban még az szerepel, hogy a hiány 841,8 milliárd lesz idén, holott ezt az előirányzatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter rögtön az első napján megemelte, március 8-án már is be is nyújtotta a kőbe vésett költségvetés harmadik módosítóját. Ezek szerint 30 milliárddal emelkedik az idei évre kitűzött deficit, egyebek mellett az önkormányzati adósságrendezés, a minimálbér-emelésének kompenzációja és az egészségügyi szolgáltató cégek adósságrendezése nyomta meg a kiadási oldalt. Az új hiányszám így 871 milliárd forint.
Hogyan teljesítettek az új adók?
A részletes adatokban a legérdekesebb rész, hogy miként teljesítettek az új adók? A kisadózók tételes adója (kata) januárban bevezetett új adó, februárban kellett először fizetniük: összesen 1,8 milliárd forinttal gazdagították az államot, miközben a kisvállalati adóból (kiva) 400 millió forint bevételt realizált egyelőre az állam. A kormány által vártnál egyelőre kevesebben éltek a lehetőséggel, hogy bejelentkezzenek a kiva hatálya alá (a kata alá bármikor be lehet jelentkezni, de az alanyi áfamentességhez érdemes az adóév végén választani ezt a formát).
A kasszához bankautómatákhoz fáradtunk
Pénzügyi tranzakciós adóból (leánykori nevén: csekkadó) 13,4 milliárd folyt be, ezt az adót szintén januártól vezették be. Ezt jóformán a bankolók fizették be, hiszen a legtöbb pénzintézet átterhelte a különadót az ügyfeleire. A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron februárban a költségvetésnek 0,7 milliárd forint kiutalása keletkezett. Ezen adónemnél nem volt előlegfizetési kötelezettség, így ebben a hónapban a
kiutalások domináltak. A szintén 2010-ben bevezetett egyes ágazatokat terhelő különadóból 2013 februárjában 0,1 milliárd forint bevétel származott. 2013. január 1-jétől az adónem megszűnt, de az áthúzódó pénzforgalmi hatás miatt idén még jelentkezett befizetés.
A közműcégek majd később fizetnek
A telefonadóból pedig 3 milliárddal lett gazdagabb a költségvetés, ezt az adónemet már korábban, tavaly júliustól befizették. A Magyar Telekom közlése alapján szép kis summa folyik majd be a közműadóból, de ebből a tételből még egyetlen fillér bevételt sem realizált a költségvetés, hiszen az első alkalommal csak márciusban kell majd fizetnie a társaságoknak. A januárban bevezetett, a bankadó biztosítókra szabott részének átfazonírozásából származó biztosítási adóból 4,1 milliárd jött be.
Közel 42 milliárddal több folyt be áfából, de jövedéki adóból is 2,4%-kal többet realizált a büdzsé bevételi oldala az év második hónapjában. Érdekes, hogy az üzemanyagok esetében kevesebb volt a jövedéki adóbevétel, idén februárban 2 milliárddal kevesebb folyt be innen. Az energiaellátók jövedelemadójából alig 46 millió forint folyt be, ez közel 1 milliárddal kevesebb, mint egy éve. Evából februárban alig 2,7 milliárd bevétel jött össze, az adónem lassan kimúlik. Nem nagyon csordogál a játékadóból sem, a 2,4 milliárd forint több mint 60%-kal kevesebb, mint amennyi tavaly februárban összejött.