Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) csütörtökön ismertetett végleges, teljes körű felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) a májusi 50,3-ról 52,0-re – tavaly szeptember óta nem mért magas szintre emelkedett a múlt hónapban.
A részleges adatokra alapozott előzetes BMI-felmérés még 50,7-es kompozit indexet jelzett júniusra, és az elemzői várakozások ezzel azonos végleges adatot valószínűsítettek.
Fotó: MTI/EPA/Andy Rain
Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 52,0-es júniusi kompozit adat és az egy hónapon belüli emelkedés mértéke a brit üzleti szektor teljesítményének jelentősen gyorsuló növekedésére vall.
Az idei év eddigi leggyengébb aktivitási adatát áprilisban mérték a brit gazdaságban 48,5-ös szinten. Abban a hónapban másfél év óta először süllyedt az aktivitás élénkülésének és lanyhulásának 50-es határszintje alá a kompozit jelzőszám.
A csütörtökön ismertetett végleges júniusi adaton belül a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat aktivitási indexe 52,8-ra – tízhavi csúcsra – emelkedett a májusi 50,9-ről.
Ez is sokkal jobb adat az előzetes felmérésnél, amely 51,3-as szolgáltatási BMI-mutatót jelzett júniusra.
A brit feldolgozóipar aktivitási mutatója ugyanakkor valamelyes javulással együtt is a visszaesést jelző tartományban maradt: az S&P Global/CIPS-felmérés szerint a májusi 46,4-ről 47,7-re emelkedett júniusban a gyáripar aktivitási indexe. Ez megfelelt az előzetes becslésnek.
Tim Moore, az S&P Global Market Intelligence gazdasági igazgatója az új aktivitási adatokhoz fűzött csütörtöki kommentárjában hangsúlyozta: a szolgáltatási szektor aktivitási mutatójának júniusi javulása is csak az ágazat mérsékelt ütemű fellendülését jelzi, amelynek fő hajtóereje a hazai fogyasztás erősödése volt.
Moore kiemeli ugyanakkor, hogy a szolgáltatások exportja csökken, mindenekelőtt az amerikai vámok és a geopolitikai feszültségek miatt.
Rob Wood, a Pantheon Macroeconomics londoni üzleti elemzőműhely brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a júniusi BMI-adatok csütörtöki ismertetése utáni helyzetértékelésében mindazonáltal hangsúlyozta: a szolgáltatási és a kompozit indexek felfelé mutató hatalmas korrekciója arra vall, hogy javul a brit gazdaság növekedési teljesítménye, és ennek oka a globális szakpolitikai bizonytalanságok enyhülése.
Wood ennek fő tényezői között kiemelte, hogy Donald Trump amerikai elnök eddig nem alkalmazta vámpolitikájának komolyabb károkat okozó elemeit, az izraeli-iráni háborúban kihirdetett tűzszünet óta pedig csökkennek az olajárak.
Ebben a környezetben a globális gazdaságpolitikai bizonytalanság meghatározó mérőszáma, a Baker-Bloom-Davis index hétnapi átlaga június végére 75 százalékkal csökkent áprilisban elért legutóbbi csúcsszintjéről, és már csak 20 százalékkal magasabb tavalyi egész évi átlagánál – hangsúlyozza a Pantheon Macroeconomics főközgazdásza.
(MTI)