4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Észak-Korea bejelentette, hogy hidrogénbombát robbantott. Az észlelt jelek alapján valószínűtlen, hogy tényleg az lett volna, de tény, hogy idővel úgyis kifejlesztik, és immár korlátlanul zsarolhatják a világot. Mit tehet a világ az ilyen esetek kezelésében, megelőzésében?
Fotó: MTI/EPA/KCNA

Már a kicsi is veszélyes

Korábban, ha egy kis ország nem bírt magával, legfeljebb szomszédjait fenyegethette, azok közül is csak a kicsiket. Túl nagy kárt nem tudott okozni önmagában. Ma viszont, amikor lassanként egyre többen tudnak termonukleáris fegyvereket és interkontinentális rakétákat kifejleszteni, megváltozott a helyzet. Nem csak az elefánt tud fenyegetni és zsarolni, hanem immár a bolha is.

Normális körülmények között persze nem kezd egy ilyenbe egy kis ország, hisz pontosan tudja, hogy ha bevet egy ilyen fegyvert, azonnal a százszorosa zúdul rá, és az országból semmi nem marad. Ezért eszébe sem jut ilyesmivel fenyegetőzni, mások pedig nem is gondolnak arra, hogy ez a lehetőség egyáltalán felmerül.

Öngyilkos hajlamok

Csakhogy előfordul, hogy olyan valaki kerül az ország élére, aki átlépi a logikát és az értelmet. Esetleg csak blöfföl, de nem kizárható, hogy öngyilkos elképzelései vannak, melyekbe magával rántaná népét is. Hisz már kétszer is láttunk ilyet. Hitler, mikor elkerülhetetlen volt a bukás, azt akarta, hogy pusztuljon vele az egész német nép is. Mindent és mindenkit elpusztító parancsát szerencsére szabotálták, betartatni már nem tudta bunkeréből.

A másik, még ijesztőbb eset Kuba volt az 1962-es válság idején. Fidel Castro arra biztatta Hruscsovot, hogy ne vonuljon vissza, sőt vívjon egy korlátozott atomháborút Amerikával, még akkor is, ha Kubából por se marad. Ő szívesen feláldozza a kubai népet a nagy ügy érdekében.

Ki tudja, meddig ér el

Észak Korea esete rosszabb, egyrészt mert nem egy másik hatalmat ösztökél, hanem saját maga fejleszti a veszélyes eszközöket, ráadásul nem egy sziget, ami legrosszabb esetben odaveszik, hanem egy félsziget, melyen osztozik saját népének jólétben és szabadságban élő felével. Vagyis ha valaki megunná a fenyegetőzést, és megelőzésképpen oda akarna csapni, kockáztatná egész Dél-Koreát, de különösen viruló fővárosát, Szöult.

És nem csak Dél-Koreát. Sosem lehet tudni, mire elegendők a meglévő fegyverek, adott esetben elérhetik Japánt is, de ha végül tényleg összehoznak egy interkontinentális rakétát, akár Amerikát is. Amerika pedig nem szívesen kockáztatná, hogy akár csak egyetlen rosszul összerakott atombomba is elérje, és Japán sem vágyik újabbra az 1945-ben kapott kettő után.

Vaskupola

Észak-Korea tehát nyeregben érzi magát. Persze lehet, hogy csak jobb tárgyalási pozíciókat akar elérni a fegyverkezéssel és a fenyegetőzéssel. Miután ezt nem lehet tudni, roppant nehéz a világ, de főleg az érintett országok helyzete. Ha rettegnek és lapítanak, a diktatúra felbátorodik, követel, zsarol. Ha nagyon megszorongatják vagy félszívvel odacsapnak neki, esetleg belekezd az öngyilkos akcióba.

Biztos és megfelelő védelmet az nyújtana, ha egy vaskupolát húznának Észak-Korea fölé, vagyis egy olyan légvédelmi rendszert, amin gyakorlatilag nem juthat át rakéta. Ehhez viszont Kína teljes együttműködésére is szükség lenne, amire csak akkor lenne esély, ha maga is fenyegetve érezné magát (persze Kínának sem lenne jó egy átsugárzott, megsemmisült Koreai-félsziget).

Kihívás

Nagy kihívás ez az emberiségnek. Korábban egy-egy ország szélsőségeit egy legyintéssel el lehetett intézni, mondván, az adott ország belügye. Most már nincs ilyen, hisz egyre kisebb országok is képesek a világ egyre nagyobb részének fenyegetésére. Kénytelen lesz a világ szembenézni ezzel, és egy hatékony, egyértelmű elvek alapján működő békefenntartó rendszert, mondhatni világrendőrséget létrehozni.

A legalkalmasabb erre az ENSZ BT lenne, de ahhoz félre kéne tenni az ottani ellentéteket, vagy legalábbis az ilyen kérdésekben összefogni. Ebben az esetben a fenyegetőző diktátorokat még atomfegyverkezési programjuk kezdetén meg lehetne buktatni, mielőtt az emberiség fejére nőnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG