4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindenki rémült, hirtelen úgy tűnik, nincs ellenszer a terror ellen, legalábbis Európában. Pedig a terror visszaszorítható, legalábbis Amerikának, Angliának és Oroszországnak sikerült. Ha így van, miért ne szedhetné össze magát a kontinentális Európa is?

Lehetett sejteni

Ami a mostani merényletet illet, tulajdonképpen nem volt teljesen váratlan. A hatóságok feltételezték, hogy ha elkapják a főkolompost, akkor valamilyen alvó sejt működésbe lép, amit még előre megszervezett a fickó, hogy ezzel még nagyobb zavart keltsen. Meg is lett a még nagyobb zavar, de ha belegondolunk, valószínűleg több muníciója nem maradt a hatóságokkal látszólag együttműködő főgonosznak.

A brüsszeli robbantásokról írt valamennyi cikkünket itt találja >>>>

Az, hogy a támadás Brüsszelben történt, azt a gondolatot ébreszti bennünk, hogy Európa fővárosa a célpont, ezzel szemben inkább arról lehet szó, hogy a novemberi párizsi merénylők, köztük a most elfogott egyetlen túlélőjük alapvetően egy brüsszeli bandához tartoztak, tehát ott tudtak otthonosan mozogni, tágabb értelemben pedig francia nyelvterületen, ahol kevéssé voltak feltűnőek.

Szerény a védelem

Az már egy érdekesebb kérdés, hogy ha a hatóságok feltételezték még megmaradó és aktivizálódó sejtet, akkor miért nem léptettek életbe komolyabb intézkedéseket. A metróra kétségkívül nem lehet lezárni, és minden belépőt sem lehet megmotozni, de a repülőtér már egész más helyzet. A terrorral legrégebben együttélni kénytelen Izraelben a repülőterek előcsarnokába sem lehet már átvilágítás nélkül bejutni, de ezt a módszert Oroszország is bevezette a csecsen terroristák randalírozásai idején.

Ugyan kényelmetlen dolog még egy extra átvilágításon és esetleg motozáson átesni, de a repüléshez ez sajnos hozzátartozik, különösen fokozottabb kockázatú időszakokban. Hozzá kell tenni, hogy Izraelben a vasútállomások, buszpályaudvarok, de még a plázák is így működnek, mindenhol átvilágítás van belépéskor. Na nem mintha így akarnánk élni Európában, és erre nincs is szükség, mert Amerika, Anglia és Oroszország és lényegében felszámolta a terrorizmust anélkül, hogy örökké motozáson kéne átesnie a polgároknak.

A többieknek sikerült

De hogy is csinálták ők? Amerika volt először rákényszerülve, mivel a szeptember 11-i támadás után nem lehetett tovább várni. Megszigorították a reptéri ellenőrzést, nem is volt azóta repülőeltérítős esetük, de még reptéri incidens sem. Emellett a titkosszolgálati eszközöket is bevetették, ami persze annyiból nem jó érzés, hogy mindenkit mindig, mindenhol látnak, hallanak, ha kell, de így a terroristák túlnyomó részét is lefülelik, mielőtt mozdulni tudnának.

Angliában ugyanezt a 2005-ös, a metró és a buszok ellen elkövetett terrorakciók váltották ki. Már akkor is mindenhol volt kamera, így a szervezőket egész gyorsan elkapták, utána pedig véget ért az a gyakorlat, hogy szemtelenkedni lehetett a rendőrrel, rasszizmust kiabálva. Azóta kattan a bilincs, ha valaki nem csak, hogy gyanúsan viselkedik, de még ellen is áll a hatóságnak. Ugyanakkor minimális a fölösleges zaklatások száma, a hatóságok nem élnek vissza a terror elleni harc adta fokozott lehetőségeikkel.

Végül Oroszország, ahol a csecsenek házakat robbantottak, iskolákat foglaltak el és gyerekeket öltek, valamint túszul ejtették a Dubrovka színház közönségét, akik közül sokan meghaltak. Putyin végül megelégelte a dolgot, és felszámolta a terrorizmust, anélkül, hogy ez a lakosságnak vagy akár a turistáknak kellemetlenségeket okozna, eltekintve a reptéri, ill. egyes népszerű turistacélpontnál folytatott fokozott ellenőrzéstől.

Fel van adva a lecke

Most ugyanez a feladat áll a kontinentális Európa előtt. A helyzet annyival nehezebb, hogy több országnak kell együttműködnie, mégpedig teljes egyetértésben. Az utóbbi időben épp ezt borította fel Merkel korlátlan befogadási politikája, ami ráadásul a szükséges biztonsági intézkedéseket is figyelmen kívül hagyta. A lomha Európában még csak most kezdődik a terror elleni háború.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG