Az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség felszámolására energiatakarékosságot, egyebek mellett a háztartások energiafogyasztásának csökkentését szorgalmazza az Európai Bizottság szerdán bemutatott REPowerEU című javaslatában, amely a megfizethetőbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiaellátást célzó közös európai fellépésre vonatkozik.
A brüsszeli testület közleményében kiemelte, sürgősen át kell alakítani az európai energiaellátás rendszerét, és véget kell vetni az Európai Unió függőségének az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, ezek ugyanis - mint írták - gazdasági és politikai fegyverként használhatók.
Frans Timmermans, az Európai Bizottság zöld megállapodásért felelő biztosa a javaslat bemutatásakor azt mondta: az energiamegtakarítás a leggyorsabb és legolcsóbb módja a jelenlegi energiaválság kezelésének és a számlák csökkentésének. Az energiafogyasztást érintő magatartás megváltoztatása akár 5 százalékkal csökkentheti az európai gáz- és olajkeresletet.
Elmondta, az EU 2030-ra vonatkozó energiahatékonysági célját 9 százalékról 13 százalékra emeli, illetve a bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy az energiamegtakarítás növelése érdekében támogassák az energiahatékony fűtési rendszerek kiépítését, az épületszigetelést, valamint alkalmazzanak kedvezményes áfakulcsokat a fűtőkészülékek és a kapcsolódó termékek esetében.
A megújuló energia használatának felgyorsítása az iparban, a köz- és magánépületekben és a közlekedésben felgyorsítja Európa energiafüggetlenségét, lendületet ad a zöld átállásnak, és idővel csökkenti az árakat - közölte. Az Európai Bizottság ezért 40 százalékról 45 százalékra emelné az EU megújuló energiáira vonatkozó 2030-as célértéket.
Az energiaellátás diverzifikálása érdekében a testület fontolóra veszi a gáz, a cseppfolyósított földgáz (LNG) és a hidrogén önkéntes közös beszerzése rendszerének bevezetését, amely megvalósítja a kereslet összevonását, az infrastruktúra-használat optimalizálását, és összehangolja a kapcsolattartást a beszállítókkal.
"A szén, az olaj és a földgáz felváltása ipari folyamatokban csökkenteni fogja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, továbbá erősíteni fogja a biztonságot és a versenyképességet" - jelentette ki Timmermans. Az energiamegtakarítás, a hatékonyság növelése, a megújuló üzemanyagok használata, a villamosítás, valamint a hidrogén, a biogáz és a biometán ipar általi fokozott felhasználása 2030-ra akár 35 milliárd köbméter földgáz megtakarításhoz vezethet a 2055-ig megvalósítani tervezett intézkedésre vonatkozó javaslatokban előirányzott értékeken felül - közölte.
A bizottság javasolja, hogy 2025-re megvalósuljon a kereskedelmi és középületek, 2029-ig pedig az új lakóépületek napelemes tetőfedése. A brüsszeli testület kiutat javasol továbbá az energiahordozók közös beszerzésére is, hogy biztosítható legyen a szükséges energiaimport a tagállamok közötti verseny nélkül. Ehhez hatalmas beruházásokra és reformokra lesz szükség. Megvalósulásához az Európai Bizottság közel 300 milliárd eurót mozgósít, amelyből mintegy 72 milliárd euró támogatás, 225 milliárd euró pedig hitel formájában lesz elérhető.
Ez egyrészt akár 10 milliárd eurónyi finanszírozást foglal majd magába a gáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításához szükséges, de még hiányzó összeköttetések kiépítésére, másrészt akár kétmilliárd eurót biztosít az olajinfrastruktúra létrehozására az orosz olajszállítás leállítása céljából. A finanszírozás többi részét a tiszta energiára való átállás felgyorsítására és mértékének növelésére kell fordítani.
(MTI)