4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikaiak elképesztően nagy hányada követte az első elnökjelölti vitát, ekkora érdeklődés utoljára 1980-ban, Jimmy Carter és Ronald Reagan küzdelmének idején volt. Nem véletlenül, akkor is nagy volt a tét, most is az. Hasonlóságok és eltérések az akkori és a mostani, nagy érdeklődést kiváltó elnökválasztás között.

Ez aztán olyan eset, amikor a demokrácia leköti a polgárokat, nagyon is érdeklődnek a közügyek iránt, meghallgatják az elnökjelölteket, és vélhetően a részvételi arány is nagy lesz. Nem véletlenül: az egyik elnökjelölt, Donald Trump személye megosztja a közvéleményt, sokan szélsőségesnek tartják, legalábbis előválasztási retorikája alapján. Ugyanakkor a másik elnökjelölt is hordoz újdonságot: ha megválasztanák, ő lenne az ország első női elnöke.

Akkor is nagy volt a tét

36 évvel ezelőtt nem a jelöltek személye volt ennyire jelentős, hanem az általuk képviselt politika. Ráadásul akkor egy hivatalban lévő demokrata elnök küzdött a második ciklusért, most viszont, miután Obama kitöltötte 8 évét, új jelölt jön, aki viszont mégsem annyira új: egyrészt sokáig külügyminiszter volt, másrészt egy korábbi elnök, Bill Clinton felesége.

1980-ban Amerikának egy jólelkű, mondhatni túlságosan jólelkű és jóindulatú elnöke volt (a magyar királyi koronát is ő adta vissza nekünk). Ez azonban oda vezetett, hogy a Szovjetunióval ádáz hidegháborúban álló ország akkor már erős gazdasági előnye ellenére politikailag lemaradt a Szovjetunióval szemben, pontosabban az Carter elnöksége alatt a világ sok pontján hozott létre vagy erősített meg szovjetbarát rendszereket (Afganisztán, Etiópia, Mozambik, Angola stb). A legnagyobb csapás mindezek mellett, ami Amerikát érte, az iráni forradalom volt, amely elsöpörte az Amerika-barát sah rendszerét, szélsőséges iszlám rendszert hozott létre, amely még meg is alázta Amerikát az úgynevezett túszdrámával.

Kiélezett küzdelem

Végül ez már a népnek is sok volt, pláne hogy megjelent a republikánus jelölt, Ronald Reagan, aki Trumphoz hasonlóan határozott volt és nagyhangú (ugyanakkor egyáltalán nem szélsőséges), és az ígérte, hogy miután Amerika gazdasági előnye tetemes, ő szigorú lesz és egy kegyetlen fegyverkezési versenyben két vállra fekteti a Szovjetuniót. Megválasztották, és teljesítette is ígéretét.

Ugyanakkor csak kis többséggel választották meg: kiélezett küzdelem volt. Az amerikaiak egy részét nem érdekli, sosem érdekelte a külpolitika, őket az motiválta, hogy Carter egy szimpatikus, kedves ember volt, mondhatni egy szerethető elnök.

Hasonlóság

Ami a külpolitikai helyzetet illeti, van némi hasonlóság a mostani és az akkor szituáció között. Most ugyan nincs hidegháború, legfeljebb egy tompított, mondhatni nosztalgikus változat, de az tény, hogy míg Obama elnöksége elején egypólusú volt a világ, Amerika volt az egyetlen szuperhatalom, addig a 8 év alatt Putyin szépen visszaemelte Oroszországot a Szovjetunió korábbi szuperhatalmi szintjére. Eközben Amerika sokat veszített az ifjabb Bush alatti határozottságából: a korábban megszállt, de nem pacifikált Irakot nem tudta megfelelően kezelni, Afganisztánban is csak nagy nehezen sikerül egyensúlyt tartani, és az arab tavasz során egy sor új válsággóc jött létre, melyre az Obama adminisztrációnak ugyancsak nem volt válasza, sőt, közülük az egyik, Szíria döntő szerepet játszott Oroszország újbóli csúcsra emelkedésében.

Az amerikaiak egy részét ez feltehetően most is zavarja, de a dolognak messze nincs akkora jelentősége, hisz Oroszország ugyan nagyhatalom, de a lényeget tekintve azonos társadalmi rendszerrel, így nem jelent veszélyt az amerikai szisztémára, nem úgy, mint 36 éve. Ráadásul Obama úgyis megy, és nem zárható ki, hogy Clinton határozottabb álláspontot, komolyabb amerikai fellépést fog szorgalmazni ha nem is Oroszországgal szemben, hisz arra nincs szükség, hanem a számtalan válsággócban, ahol leginkább együtt kéne fellépnie a két szuperhatalomnak. Ezt most megpróbálták Szíriában, nem sikerült.

Mástól félnek

A lényeg most leginkább az, hogy a republikánus elnökjelölttől sokan félnek, hisz eddig valóban szélsőséges retorikát alkalmazott. Ugyanakkor lényeges eltérés, hogy 36 év alatt erősen megváltozott Amerika etnikai térképe: az akkor fehér többség megkopott, ma már egy sokkal multikulturálisabb, színesebb választóréteg van, akik szívesen megszavaztak egy színesbőrű elnököt és egy hölgyet is szívesen megszavaznak, ugyanakkor nagyon ódzkodnak egy homofób, időnként rasszista és nőellenes megnyilvánulásokat megengedő jelölttől. Sokan vannak ugyanakkor, akik 8 év után már váltást, republikánus elnököt szeretnének. Az első vitában mindenesetre Clinton sokkal jobban szerepelt, Trump inkább csak védekezett, azt is ügyetlenül

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG