4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikaiak elképesztően nagy hányada követte az első elnökjelölti vitát, ekkora érdeklődés utoljára 1980-ban, Jimmy Carter és Ronald Reagan küzdelmének idején volt. Nem véletlenül, akkor is nagy volt a tét, most is az. Hasonlóságok és eltérések az akkori és a mostani, nagy érdeklődést kiváltó elnökválasztás között.

Ez aztán olyan eset, amikor a demokrácia leköti a polgárokat, nagyon is érdeklődnek a közügyek iránt, meghallgatják az elnökjelölteket, és vélhetően a részvételi arány is nagy lesz. Nem véletlenül: az egyik elnökjelölt, Donald Trump személye megosztja a közvéleményt, sokan szélsőségesnek tartják, legalábbis előválasztási retorikája alapján. Ugyanakkor a másik elnökjelölt is hordoz újdonságot: ha megválasztanák, ő lenne az ország első női elnöke.

Akkor is nagy volt a tét

36 évvel ezelőtt nem a jelöltek személye volt ennyire jelentős, hanem az általuk képviselt politika. Ráadásul akkor egy hivatalban lévő demokrata elnök küzdött a második ciklusért, most viszont, miután Obama kitöltötte 8 évét, új jelölt jön, aki viszont mégsem annyira új: egyrészt sokáig külügyminiszter volt, másrészt egy korábbi elnök, Bill Clinton felesége.

1980-ban Amerikának egy jólelkű, mondhatni túlságosan jólelkű és jóindulatú elnöke volt (a magyar királyi koronát is ő adta vissza nekünk). Ez azonban oda vezetett, hogy a Szovjetunióval ádáz hidegháborúban álló ország akkor már erős gazdasági előnye ellenére politikailag lemaradt a Szovjetunióval szemben, pontosabban az Carter elnöksége alatt a világ sok pontján hozott létre vagy erősített meg szovjetbarát rendszereket (Afganisztán, Etiópia, Mozambik, Angola stb). A legnagyobb csapás mindezek mellett, ami Amerikát érte, az iráni forradalom volt, amely elsöpörte az Amerika-barát sah rendszerét, szélsőséges iszlám rendszert hozott létre, amely még meg is alázta Amerikát az úgynevezett túszdrámával.

Kiélezett küzdelem

Végül ez már a népnek is sok volt, pláne hogy megjelent a republikánus jelölt, Ronald Reagan, aki Trumphoz hasonlóan határozott volt és nagyhangú (ugyanakkor egyáltalán nem szélsőséges), és az ígérte, hogy miután Amerika gazdasági előnye tetemes, ő szigorú lesz és egy kegyetlen fegyverkezési versenyben két vállra fekteti a Szovjetuniót. Megválasztották, és teljesítette is ígéretét.

Ugyanakkor csak kis többséggel választották meg: kiélezett küzdelem volt. Az amerikaiak egy részét nem érdekli, sosem érdekelte a külpolitika, őket az motiválta, hogy Carter egy szimpatikus, kedves ember volt, mondhatni egy szerethető elnök.

Hasonlóság

Ami a külpolitikai helyzetet illeti, van némi hasonlóság a mostani és az akkor szituáció között. Most ugyan nincs hidegháború, legfeljebb egy tompított, mondhatni nosztalgikus változat, de az tény, hogy míg Obama elnöksége elején egypólusú volt a világ, Amerika volt az egyetlen szuperhatalom, addig a 8 év alatt Putyin szépen visszaemelte Oroszországot a Szovjetunió korábbi szuperhatalmi szintjére. Eközben Amerika sokat veszített az ifjabb Bush alatti határozottságából: a korábban megszállt, de nem pacifikált Irakot nem tudta megfelelően kezelni, Afganisztánban is csak nagy nehezen sikerül egyensúlyt tartani, és az arab tavasz során egy sor új válsággóc jött létre, melyre az Obama adminisztrációnak ugyancsak nem volt válasza, sőt, közülük az egyik, Szíria döntő szerepet játszott Oroszország újbóli csúcsra emelkedésében.

Az amerikaiak egy részét ez feltehetően most is zavarja, de a dolognak messze nincs akkora jelentősége, hisz Oroszország ugyan nagyhatalom, de a lényeget tekintve azonos társadalmi rendszerrel, így nem jelent veszélyt az amerikai szisztémára, nem úgy, mint 36 éve. Ráadásul Obama úgyis megy, és nem zárható ki, hogy Clinton határozottabb álláspontot, komolyabb amerikai fellépést fog szorgalmazni ha nem is Oroszországgal szemben, hisz arra nincs szükség, hanem a számtalan válsággócban, ahol leginkább együtt kéne fellépnie a két szuperhatalomnak. Ezt most megpróbálták Szíriában, nem sikerült.

Mástól félnek

A lényeg most leginkább az, hogy a republikánus elnökjelölttől sokan félnek, hisz eddig valóban szélsőséges retorikát alkalmazott. Ugyanakkor lényeges eltérés, hogy 36 év alatt erősen megváltozott Amerika etnikai térképe: az akkor fehér többség megkopott, ma már egy sokkal multikulturálisabb, színesebb választóréteg van, akik szívesen megszavaztak egy színesbőrű elnököt és egy hölgyet is szívesen megszavaznak, ugyanakkor nagyon ódzkodnak egy homofób, időnként rasszista és nőellenes megnyilvánulásokat megengedő jelölttől. Sokan vannak ugyanakkor, akik 8 év után már váltást, republikánus elnököt szeretnének. Az első vitában mindenesetre Clinton sokkal jobban szerepelt, Trump inkább csak védekezett, azt is ügyetlenül

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG