Alig több mint egy éve foglalta el hivatalát Mauricio Macri, Argentína elnöke, és máris érezhető az optimizmus az ország gazdasági kilátásait illetően - véli a Saxo Bank elemzője, Michael Boye. Csupán a gazdasági adatokat nézve még nem egyértelmű a trend – Argentína gazdasága valószínűleg visszaesett 2016-ban és az infláció is makacsul tartja magát -, de az új adminisztráció máris figyelemre méltó lépéseket tett annak érdekében, hogy a korrupcióval átitatott, protekcionista gazdaságot egy piacbarát, a növekedést segítő környezetté alakítsa át.
Érti a nyelvüket
Ugyanakkor van egy olyan terület, ahol lényegesen nagyobb az előrehaladás, és ez nem más, mint a nemzetközi befektetőkkel való kapcsolat. Az új elnök pontosan tudja azt, hogy a gazdaság helyreállításának és a növekedés felgyorsításának egyik kulcseleme a nemzetközi tőke bizalmának elnyerése.
A Saxo Bank szakértőjének elemzése szerint az új vezetés egyik legnagyobb vívmánya, hogy – a 2001-es államcsőd, majd azt követően a befektetőkkel folytatott 15 éves vita után – 2016-ban Argentína visszatért a nemzetközi kötvénypiacra, több kibocsátással is. A legutóbbi 2017 januárjában történt, egy 5 éves és egy 10 éves államkötvényt bocsátott ki Argentína, 5,25%-os és 6,875%-os névleges hozammal.
A piac irányába tanúsított magatartás változása nem maradt nyom nélkül a Moody’s-nál, amely ebben a hónapban pozitívra módosította Argentína kilátásait, ami a legtöbb esetben egy küszöbön álló felértékelésnek a jele. A Moody’s megemlítette az argentin kormány elkötelezettségét az infláció csökkentése és a pénzügyi konszolidáció iránt, valamint azt, hogy a jelenlegi kormány hitelesebb makrogazdasági adatokat közöl, mint az elődjei.
Úgy nyomja, mint a Rolling Stones
Macri elnök aktívan építi a kapcsolatokat a nemzetközi befektetőkkel, és az év elején neki is kezdett egy világkörüli road show-nak: februárban Spanyolországban járt, az idei programjában pedig Kína, Japán és az Egyesült Államok szerepelnek. A bizalom felépítése évekig tart, a lerombolása másodpercekig, és kevés terület van, ahol ez igazabb lenne, mint a nemzetközi tőkepiacon. A 2001-es csőd, a korábbi kormányok magatartása és pénzügyi felelőtlensége még sokáig él a befektetők emlékezetében. Sok pozitív jel van, de egyelőre nem mondhatunk többet, mint hogy a bizalom helyreállítása épp csak elkezdődött.