A barcelonai vitorláskikötő. |
A Baleári-szigetek autonóm parlamentje azt kéri, ne kelljen most vasárnap visszaállítani az órákat a téli időszámításra – írják spanyolországi lapok. A döntés szerint amellett vannak, hogy egész évben maradjon a nyári időszámítás. A javaslatot egyébként az ökonacionalistának nevezett „Més per Menorca” (Katalánul: Többet Menorca szigetéért) nevű szervezet terjesztette elő, de az összes helyi párt támogatta.
A parlamenti határozatnak nincsen köze a kulturális vagy identitásbeli különbségek témájához, csak az energiapazarlás csökkentését és az időbeosztás racionalizálását szolgálja – írják. (A szigeteken főleg katalánok élnek, akik gyakran törekszenek függetlenségre Spanyolországtól – a szerk.)
Vasárnap egyébként a Baleári-szigetek (Mallorca, Menorca, Cabrera, Ibiza, Formentera és kisebb szigetek) legkeletibb fővárosában, Mahónban 17.45-kor megy majd le a nap (a téli időszámítás szerint). Budapesten ez 16.29.
Az illetékes spanyol minisztérium szerint azonban a szigetek nem változtathatják meg önhatalmúlag az alkalmazott időt, mert ezt európai uniós szinten szabályozzák egy direktíva által. (Mint ismeretes, a nyári időszámítás során március végén egy órával előre, október végén egy órával visszaállítjuk az órákat.)
Amint a Wikipedia írja, kezdetben csupán azért javasolták a nyári időszámítást, mert a világos órák magasabb száma miatt energiát lehet vele megtakarítani. De más előnnyel is jár, a hosszabb természetes világítás előny mindazoknak, akik iskolai, munkahelyi tevékenység után a szabadban szerveznek programot, strandolnak, hétvégi telkükön, családi házuk kertjében dolgoznak. A jobb látási viszonyok miatt csökkenhet a közúti balesetek száma, és mivel kevesebbet tartózkodunk az utcán sötétben, a bűncselekmények száma is mérséklődhet.
„Kritikusai szerint ezek az előnyök nem feltétlenül valósak, például a fogyasztói társadalomban egyre jobban elterjedő légkondicionálók a több napos óra miatt több energiát emésztenek fel a világításon megtakarított energiánál” - írják. Sokan pedig arra panaszkodnak, hogy megszokott bioritmusuk felborul, nehezen áll helyre, közérzetük romlik, fáradékonyak, ingerlékenyek, dekoncentráltak lesznek. A Wikipedia szerint az átállítás utáni napokban megnövekszik a balesetek és az infarktusos esetek száma is.
Ezért a nyári időszámítás Magyarországon is újra és újra a viták kereszttüzébe kerül. Olyanok is vannak, akik szerint eredetileg a tőlünk keletebbre található időzónába kéne tartoznunk. A nyári időszámítás szabályait az Európai Unió 1996-ban egységesítette.