Azt sem tudják, ki mondta ki először
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza az értesülés elterjedése utáni kommentárjában hangsúlyozta: egyelőre az sem világos, hogy a kormány vagy az orosz jegybank illetékeseitől származnak-e a kijelentések, és az sem, hogy milyen beosztású és befolyású döntéshozók beszéltek a tőkekorlátozásról.
Shearing szerint mindenesetre úgy tűnik, hogy miután az orosz gazdaságból az idén eddig kimenekített tőke értéke közelít a 100 milliárd dollárhoz - az éves orosz hazai össztermék (GDP) 4,5 százalékához -, egyesek elkezdték megkérdőjelezni a 2006-ban végrehajtott tőkeliberalizáció fenntarthatóságát.
Nincs konszenzus
A Capital Economics vezető londoni elemzője ugyanakkor kiemeli azt is, hogy Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke éppen a múlt héten jelentette ki, hogy tőkekorlátozások bevezetésének "nem lenne értelme". Ez legalábbis arra vall, hogy a tőkekorlátozások hasznáról nincs konszenzus az orosz gazdaságpolitikai döntéshozatal felső szintjén - fogalmaz a Capital Economics londoni főközgazdásza.
Shearing szerint mindez nem jelenti azt, hogy Oroszország nem vezet be valamilyen formájú tőkekorlátozást, ha a tőkekiáramlás folytatódik.
Nem túl okos dolog tőkekorlátozásról beszélni
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza keddi kommentárjában azt a véleményét emelte ki, hogy a tőkekorlátozások puszta felemlítése is tovább gyorsíthatja a tőkemenekítést, ezért "nem tűnik túl okos dolognak" e lehetőség kilátásba helyezése.
Ash kiemelte azt is, hogy 2008-2009-ben, a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utáni globális pénzügyi pánikhelyzetben a rubel szélsőséges eladási nyomás alá került, az orosz gazdaságból pedig 200 milliárd dollár magántőkét menekítettek ki - a kétszeresét az idei évre várt kiáramlásnak -, annak idején azonban nem vetődött fel a tőkekorlátozások lehetősége. Ha ennek az eszköznek az alkalmazása most bármiféle támogatást kapna az orosz vezetésen belül, az az eddig általánosságban liberális orosz makrogazdasági politika figyelemreméltó módosulását jelezné - vélekedett a Standard Bank vezető londoni elemzője.