Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
A januári deficit után - az előzetes adatok szerint - februárban az euróövezet 17 tagországának a világ többi országával folytatott kereskedelmében 10,4 milliárd euró többlet keletkezett, szemben a 2012 februári 1,3 milliárd euróval - közölte hétfőn az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Idén januárban a felülvizsgált adatok szerint 4,7 milliárd euró volt az euróövezet külkereskedelmi deficitje, míg egy évvel korábban 9,2 milliárd euró volt a hiány, vagyis itt is javulást lehet tapasztalni.
Az idén februárban januárhoz képest szezonális kiigazítással az export 0,1 százalékkal emelkedett, az import 2,1 százalékkal csökkent az euróövezetben.
Az 27-ek is jól teljesítettek
Az EU 27 tagállamában az idén februárban az előzetes adatok szerint 1,8 milliárd euró többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben, szemben a 2012 februári 13,1 milliárd euró deficittel.
Januárban a felülvizsgált adatok szerint 16,8 milliárd euró hiány keletkezett az EU külkereskedelmi mérlegében, míg 2012 januárjában 25,0 milliárd euró volt a deficit.
Az idén februárban januárhoz képest az EU-ban szezonális kiigazítással az export 0,1 százalékkal, az import pedig 2,3 százalékkal csökkent.
Túl a mélyponton?
A berlini DIW gazdaságkutató intézet szerint hamarosan fellendül az euróövezet gazdasága - írja a Süddeutsche Zeitung. Legfrissebb prognózisuk szerint idén már a krízisországok is túljutnak a mélyponton. Ezt követően pedig lassú javulás kezdődik - nyilatkozta Marcel Fratzscher, a Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW) igazgatója a német lapnak.
A német gazdaság a többi országénál gyorsabb ütemben javul majd, a kutatóintézet vezetője azonban óva intett az elbizakodottságtól: "Az euforikus hangulat csak azért van, mert Európa többi országához hasonlítjuk magunkat". Szerinte Németországnak sokkal inkább a fejlődő országokat vagy az Egyesült Államokat kellene növekedési mércének tekintenie.
A DIW igazgatója a cikkben hangsúlyozta a beruházások fellendítésének szükségességét annak érdekében, hogy Németország teljes egészében ki tudja aknázni növekedési potenciálját. Úgy véli, ha már a pénz úgyis megvan hozzá, nagy összegeket kellene fektetni az oktatásba, az infrastruktúrába és az energiatermelésbe. "Németország túl sokat takarít meg és amit befektet, azt sem igazán jól teszi" - mondta. Ez egyaránt vonatkozik az állami és a privát befektetésekre - mutatott rá Marcel Fratzscher, a DIW igazgatója a német lapnak adott interjúban.