Áder János köztársasági elnök aláírta tegnap este a CEU-ellenes törvénymódosítást, mire tüntetők egy csoportja a Sándor-palota elé vonult. Az este folyamán folyamatosan nőtt a tüntető tömeg, ezzel egy időben pedig a rendőri jelenlét is fokozódott.
Az ezres nagyságúra hízott tömeg különféle üzeneteket skandált, egy ember pedig festékkel is megdobta a rendőröket. A rendőrség szerint Gulyás Márton ismert aktivista hajította el a festékes flakont, őt a rendőrök előállították.
Valamivel éjfél előtt a tömeg elindult a belvárosba. A kezdeti tervek szerint a Széchenyi lánchidat akarták elfoglalni, ám végül ott nem álltak meg, hanem elmentek az Oktogonig, onnan pedig a menet a rádiószékházhoz vonult. Itt a tüntetők egy EU-s zászlót akartak kitűzni az épületre, amelyet rendőrök paprikaspray bevetésével védtek. A tüntetőknek végül hajnal 2 felé sikerült kitűzniük a zászlót, ezek után pedig a legtöbben elhagyták a tüntetés helyszínét azzal az üzenettel, hogy a civiltörvény és a CEU-törvény elleni szerdai tiltakozáson folytatódik a több napja tartó demonstrációsorozat.
A CEU nem ért egyet
A köztársasági elnöki döntést követően a CEU közleményben tudatta, hogy nem fogadja el a helyzetet: a törvény elfogadását nem előzte meg egyeztetés a CEU-val és az érintett magyar szakmai szervezetekkel, ami sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit - olvasható a közleményben.
A törvény diszkriminatív módon egy amerikai intézmény ellen irányul. "Az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását, úgy, ahogyan azt a magyar hatóságok jóváhagyásával tette sok éven át." Kifejtik azt is, hogy a törvény olyan büntető jellegű határidőket szab, amelyeknek lehetetlen megfelelni. Mindezek alapján úgy vélik, hogy a törvény előre megfontolt politikai támadás egy olyan független intézmény ellen, amely negyedszázada büszke arra, hogy a magyar közélet szerves része.
A köztársasági elnök "kölcsönös jó szándék"-ra és a tárgyalások haladéktalan megkezdésére szólít fel - írja a közlemény, hozzátéve: a CEU a kezdetektől készen állt arra, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal.
"Ahogy korábban is jeleztem, a CEU készen áll arra, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal, és olyan megoldást keressen, amely lehetővé teszi, hogy a CEU Budapesten maradjon, ahol 25 éve működik" - mondta a közlemény szerint Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. "A tanszabadság azonban nem alku tárgya. Ez egy olyan alapelv, mely minden jövőbeni tárgyalás alapját kell, hogy képezze." - tette hozzá.