5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Magyarországon jelen lévő német cégek kilátásai romlottak, több mint kétharmaduknak pedig továbbra is problémát okoz a szakképzett munkaerő hiánya. Ugyanakkor az adózással már jóval elégedettebbek, mint korábban, és továbbra is elkötelezettek Magyarország mellett: négyötödük ma is hazánkat választaná beruházása helyszíneként – derült ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) ma bemutatott éves konjunktúra-jelentéséből.
Az Audi győri gyára. Forrás: Audi Hungaria Zrt.

Az elmúlt négy év legalacsonyabb szintjére esett vissza a DUIHK Befektetői Hangulat-Index értéke, amely a cégek várható gazdasági aktivitását fejezi ki.

Három százalékos növekedésre számítanak

Az index most plusz 15 ponton áll: 2016-ban még 18, 2017-ben 21, 2018-ban pedig 28 pontot mértek. A mutató alapján a DUIHK idén mintegy három százalék körüli gazdasági növekedésre számít, ami nagyságrendileg egybecseng más intézmények legfrissebb előrejelzéseivel.

A megkérdezett cégek mintegy fele elégedett a saját üzleti helyzetével – 2018-ban még hatvan százalék volt ez az arány –, negyven százalék változatlannak, tíz százalék pedig rosszabbnak tartja azt. A magyar gazdaság helyzetét 58 százalékuk értékeli jónak – ez két százalékpontos csökkenés 2018-hoz képest.

Munkaerőhiány: fennakadások a termelésben

Az egyik legnagyobb problémát továbbra is a munkaerőhiány okozza: a megkérdezett cégvezetők több mint kétharmada szerint „nem kielégítő” a hozzáférés a szakképzett munkaerőhöz – a legnagyobb problémát a feldolgozóiparban jegyezték fel. A jelenlegi helyzettel a cégek kevesebb mint tíz százaléka elégedett.

A vállalatok több mint felénél a munkaerőhiány „kisebb-nagyobb fennakadásokat” okoz a folyamatos termelésben vagy szolgáltatásban.

A munkaerőhiány miatt jelentős mértékben emelkednek a munkaerőköltségek: több pénzbe kerül a meglévő dolgozók megtartása, valamint az új munkavállalók felvétele. A cégek idén átlagosan kilenc százalékos bérköltség-emelkedésre számítanak.

Az adózással elégedettek, a közbeszerzésekkel nem

A gazdaságpolitikai keretfeltételek megítélése viszont összességében tovább javult, főleg az adózás területén: idén már az adóterhelést és az adóigazgatási eljárásokat tekintve is több az elégedett vállalatvezető, mint az elégedetlen.

A közbeszerzések átláthatósága és a korrupció tekintetében ugyanakkor továbbra is komoly problémák vannak: a válaszadók kétharmada kifogásolandónak tartja a jelenlegi helyzetet. A közbeszerzések átláthatóságát például 64 százalék értékeli rossznak vagy nagyon rossznak.  Ezeken a területeken az elmúlt években alig mértek a javulást.

A túlnyomó többség maradna

Összességében ugyanakkor továbbra is magas a Magyarország melletti elkötelezettség: a megkérdezett cégvezetők 82 százaléka ma is hazánkat választaná beruházása helyszíneként. Ez körülbelül a 2000-2004-es, valamint a 2010-2011-es időszak értékeinek felel meg, és jelentős fejlődés a 2015-ös 71 százalékhoz képest.

Ha a térség többi államát nézzük, a legvonzóbb befektetési célország Észtország, megelőzve Csehországot, Lengyelországot és Szlovákiát. Magyarország egy hellyel került előrébb 2018-hoz képest – helyet cserélt Romániával –, és jelenleg a 9. legvonzóbb célpont a listán szereplő húsz ország közül.

Varga: veszélyforrás a munkaerőhiány

Dale A. Martin, a DUIHK elnöke összegzésében kiemelte: a befektetők nagy többsége továbbra is alapvetően jónak értékeli saját cége és a magyar gazdaság helyzetét, ugyanakkor sok olyan bizonytalansági tényező van a világgazdaságban, amely nehezebb gazdasági körülményeket jelez előre.

Varga Mihály pénzügyminiszter szerint a jelentés azt mutatja, hogy a német cégek továbbra is  stabilnak és jónak tartják a szabályozást, kedvezőnek látják a gazdasági környezetet, és értékelik a növekedést támogató lépéseket. Ugyanakkor elismerte, hogy a szakképzett munkaerő hiánya veszélyforrás.

A pénzügyminiszter komoly visszaigazolásnak tekinti, hogy a megkérdezett cégek 82 százaléka ma is Magyarországon fektetne be. A felmérést 232 vállalatvezető bevonásával végezték az idei év elején, a legtöbben közülük német tulajdonú céget vagy magyar tulajdonú DUIHK-tagvállalatot irányítanak.

A cégeket nem érdekli a politika

A privátbankár.hu tavaly nyáron készített háttérbeszélgetéseiből szintén az derült ki, hogy a német nagyvállalatok nem gondolják újra magyarországi befektetéseiket a magyar demokrácia állapota miatt. A cégeket ugyanis az üzlet érdekli, nem pedig a politika.

Ez egészen addig így marad, amíg a magyar kormány nem lép át egy határt, például nem veszélyezteti az ország EU-tagságát. Ugyanakkor az új befektetéseknél már felmerülhet a kérdés, hogy nem ciki-e üzletelni a magyar kabinettel – mondták forrásaink a háttérbeszélgetések során.

Szimbiózisban az Orbán-kormánnyal

Arra pedig a legnagyobb német gazdasági lap is, a Handelsblatt is utalt korábban, hogy az Orbán-kormány és a nagy német cégek egyfajta jótékony szimbiózisban élnek. A német vállalatok profitálnak – a többi közt – a relatív olcsó magyar munkaerőből, a kedvező adózásból és a munkaadók igényeire szabott munkaidő-szabályozásból, az Orbán-kormány pedig örül annak, hogy a német befektetők (is) pörgésben tartják a magyar gazdaságot, és  ezáltal akaratlanul is segítik a kormány hatalmon maradását.

Ezzel együtt persze nyilvánvaló, hogy a német cégek erőteljes jelenlétével az ország is jól jár, gondoljunk csak a munkahelyteremtésre és a nagy ívű, hosszú távú befektetésekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG