4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sorra vesszük, hogy a Közel-Keleten és Ázsiában milyen politikai dilemmákat váltott ki Putyin inváziója és milyen szankciókat vezetnek be Moszkvával szemben. Izrael és Törökország különlegesen nehéz diplomáciai feladvánnyal szembesült.  Káncz Csaba jegyzete.

Az orosz invázió Törökországot, Izraelt, az Egyesült Arab Emirátusokat, Indiát és a távol-keleti országokat komoly politikai dilemmával szembesítette. Különböző okok miatt mindegyiknek meg kellett találnia a kényes egyensúlyt a szuverén Ukrajna elleni orosz agresszió elítélése és a Moszkvával fenntartandó konszolidált viszony közötti mezsgyén.

Az elmúlt napokban még többségüknek sikerült ez mutatvány, de az orosz invázió magasabb fokozatba lépésével világosabb állásfoglalásra kényszerülnek.

Vlagyimir Putyin Oroszország Biztonsági Tanácsának online ülésén elnöki rezidenciáján Novo-Ogaryovóban 2022. február 18-án.  EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN
Vlagyimir Putyin Oroszország Biztonsági Tanácsának online ülésén elnöki rezidenciáján Novo-Ogaryovóban 2022. február 18-án. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN

Erdogan játszmája

Erdogan elnök az elmúlt pár évben jó munkakapcsolatot épített ki Putyin elnökkel, dacára a kétoldalú súrlódásoknak Szíriában, Líbiában és a Dél-Kaukázusban. NATO tagállam létére vásárolt az Sz-400-as orosz légvédelmi rakétarendszerből, aminek folyományaként Washington leállította az 5. generációs, lopakodó F-35-ös vadászgépek eladását Ankarának. Közeledett a Kremlhez, mivel úgy érezte, hogy a nyugati világ túlságosan mostohán bánik vele.  Különösen a 2016-os puccsot követő, ellenzék elleni hadjáratát övező nyugati kritikát fogadta nehezen.

Mindeközben a török elnök egyre jobb viszonyt kezdett ápolni az ukrán vezetéssel is és erőteljes támogatásáról biztosította Ukrajna szuverenitását és területi integritását. A krízis előtti hetekben és napokban Ankara a válságdiplomáciai megoldását szorgalmazta és került minden közvetlen kritikát Moszkvával szemben. Az invázió kezdete után azonban Törökország is új hangot ütött meg: már elítéli az orosz behatolást és nyíltan Ukrajna oldalára állt.

Izrael dilemmája

Putyin lépései Izraelt is nehéz helyzetbe hozták. Egyrészt aggódik az orosz agresszió miatt, másrészt jó kapcsolatokat ápol Ukrajnával, amelynek zsidó elnöke van.

Az invázió megkezdéséig nem akart szembeszegülni Moszkvával, hiszen Putyin csak ritkán kritizálta Izraelt a megszállás alatt lévő palesztinok sorsa miatt. Tel-Aviv rá van utalva a Kreml hallgatólagos beleegyezésére, amikor bombázza a Szíriában állomásozó iráni és a Hezbollah erőket.

Bár a Kreml időnként felemelte a hangját Szíria szuverenitásának megsértése miatt, de ez a kritika korlátok közt marad, amíg Izrael nem okoz problémákat a Szíriában állomásozó orosz erők számára. Izrael szeretné is ezt a status quo-t fenntartani.

Az óriási washingtoni nyomás hatására azonban Izrael kurzusváltásra kényszerült.  Csütörtökön Jair Lapid külügyminiszter leszögezte: „Oroszország támadása valójában a világrend elleni támadás. Izrael kész az ukrán emberek támogatására.”

Az Egyesült Arab Emírségek pávatánca

Az Emírségek tartózkodott az ENSz Biztonsági Tanácsának szavazásán, amikor Putyin inváziójának elítélése volt napirenden. A sokakat megdöbbentő diplomáciai lépés mögött az Emírségek azon frusztrációja áll, hogy véleménye szerint az Egyesült Államok már nem hajlandó garantálni az Arab-öböl térségének békéjét. Ennek keretében az utóbbi időszakban egyre nyíltabban oszt kártyákat Kínának.

India csapdában

Modi miniszterelnök hindu-nacionalista kormányzata kiváló kapcsolatokat ápol Washingtonnal és India a Kína-ellenes ’QUAD’ szövetség tagja. De Új-Delhi közeli katonai kapcsolatokat ápol Moszkvával és ezért tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsának szavazásán, amikor az orosz invázió elítéléséről döntött a testület.

Dél-Kelet Ázsia megosztott

Indonézia és Szingapúr nyilvánosan elítélte az orosz inváziót. Vietnám – Moszkva legszorosabb szövetségese a térségben – nem kritizálta nyilvánosan a Kreml döntését, de az állami média meglepően kritikus, holott a Krím 2014-es annexiójakor még a Nyugatot tették felelőssé a geopolitikai feszültségért.

Dél-Korea szankciókat szervez, ami valószínűleg érinti a hajóépítést, ez pedig negatívan érintené az orosz arktikus stratégia megvalósítását. Tajvan a világ legnagyobb chip-exportőre is csatlakozott a nyugati szankciókhoz.

Japán export-korlátozásokat jelentett be a félvezetőkre és más csúcstechnológiás termékekre.  A japán pénzügyi szankciók kiterjednek a Promszvjaz Bankra, a Bank Rosszija-ra és a VEB-re. A Hitachi mintegy 7200 embert foglalkoztat Ukrajnában, akikre a multinacionális cég evakuációs tervet dolgozott ki.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

Folyamatosan frissülő híreink a témában:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG