"Úgy gondolom, a továbbiakban az egyik legnagyobb veszélyt az jelentheti a globális növekedésre, ha elhamarkodottan hirdetünk győzelmet a Covid felett. Még nem estünk túl a pandémián, még csak túlesőben vagyunk"
- nyilatkozta a Financial Timesnak Mary Daly, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve Bank (Fed) San Franciscó-i egységének elnöke.
"Ha a globális gazdaság nem lesz képes magasabb átoltottsági szintekre, és nem tudjuk tényleg magunk mögött hagyni a Covidot, akkor szembeszélbe kerülhet az amerikai növekedés. A jó vakcinázottsági számok fantasztikusak, de nézzük meg, hány olyan terület van (a világon), ahol ezt még nem érték el!"
Az elnök a számos országra jellemző alacsony átoltottsági szint mellett a delta variáns rohamos terjedésére is rámutatott. És egyáltalán nem csak a szegényebb országokra lehet jellemző, hogy még küszködnek a koronavírussal: elég csak megnézni Japánt, ahol épp tegnap jelentették be, hogy a tokiói olimpiát rendkívüli állapot közepette, nézők nélkül rendezik meg.
Daly figyelmeztetése azután látott napvilágot, hogy a befektetők a héten tömegesen indultak meg a biztonságos befektetések felé, aminek következtében az amerikai államkötvények árfolyama jelentősen emelkedett. A kötvényhozamok ezzel párhuzamosan nagyot estek, az amerikai 10 éves hozam például február óta nem látott mélypontra került.
A piacon sokan technikai tényezők nyakába varrták a hirtelen zuhanást. De egyre többen fejezik ki aggodalmukat amiatt, hogy a gazdaság nem fogja tudni fenntartani a mostani növekedési ütemét. Az USA-ban többnyire tényleg pozitívak a hírek, de ez nem igaz a világ minden tájára, a piacok pedig mindig regálnak a bizonytalanságokra, így a kötvényhozamok is eshetnek, mert a kockázatokat beárazzák, magyarázta Daly.
Mostanában a bank több vezető munkatársa is arra célozgatott, hogy a korábban kialakított stratégiához képest agresszívabban és nagyobb mértékben fogják emelni az amerikai alapkamatot, de Daly most arról beszélt, hogy valójában továbbra is ragaszkodni fognak ahhoz az óvatosabb stratégiához, melyet még tavaly augusztusban határoztak meg. Továbbra is az a cél, hogy csökkentsék a munkanélküliséget, és átlagosan 2 százalékon tartsák az inflációt, mondta az elnök.
Daly mostani nyilatkozata azért fontos, mert a Fed épp válaszút előtt áll, a testület arról tárgyal, hogy megszüntetnének több nagy volumenű monetáris támogatást, melyet a gazdaságélénkítés érdekében vezettek be, még rögtön a pandémia kezdetekor.
(FT)