Román rohamrendőrök a bukaresti kormányellenes tüntetésen 2018. augusztus 10-én. EPA/Bogdan Cristel |
Harmadik egymást követő napon is folytatódtak az ellenzéki tüntetések Bukarestben a kormánypalota előtti Victoria-téren. Vasárnap mintegy tízezren követelték Viorica Dancila szocialista, liberális kormányának lemondását. A Transindex szerint a tömeg nem sokkal éjfél előtt oszlott fel. Demonstrációk voltak más nagyvárosokban, például Kolozsváron, Brassóban és Iasiban is.
„Szégyelljétek magatokat!”
A tüntetők soraiban minden korosztály képviseltette magát. A tömeg kormány-ellenes jelszavakat skandált, majd a telefonok felgyújtott lámpája mellett elénekelte a román himnuszt – adta hírül a maszol.ro. A demonstrálók transzparenseikre azt írták: „Szégyelld magad, Román Csendőrség!”, „A korrupció öl!”, „Erőszak nélkül!”, „Előre hozott választásokat!”.
A demonstráció ezúttal békés hangulatban zajlott, és már nem lehetett olyan erőszakos jeleneteket látni, mint pénteken. Akkor Bukarestben a csendőrség erőszakkal oszlatta fel a 60-80 ezresre becsült tömeget, miután állításuk szerint a tüntetők között elvegyült rendbontók megtámadták őket, és megpróbálták áttörni a kormányépületeket védő kordonokat.
Megjelentek a huligánok
Román sajtóhírek szerint a támadók olyan futballhuligánok voltak, akik a korábbi kormányellenes tüntetéseken nem voltak jelen – írta a német FAZ. Ludovic Orban, az ellenzéki jobbközép PNL elnöke egyenesen azzal vádolta meg a kormányzó szocdemeket, hogy ők bérelték fel a huligánokat a tüntetés lejáratása érdekében.
Hivatalos adatok szerint 452-en sérültek meg pénteken, közöttük tizenegy csendőr. Vasárnap még heten voltak kórházban, közöttük három csendőr. Az ügyészek 19 személyt hallgattak ki, és két ember őrizetbe vételét rendelték el. Szerintük ők is tagjai voltak annak a csoportnak, amely brutálisan megvert egy csendőrnőt. A bíróság később elrendelte a két férfi előzetes letartóztatását.
Harmincan tettek panaszt
Hétfő délelőttig több mint harminc tüntető tett panaszt a román katonai ügyészségen arra hivatkozva, hogy a csendőrség indokolatlanul bántalmazta őket. Klaus Iohannis jobboldali államfő maga is elítélte, egyúttal brutálisnak és aránytalannak nevezte a rendfenntartó szerv fellépését.
Liviu Dragnea, a kormányzó szociáldemokraták elnöke ugyanakkor az államfőt tette felelőssé az erőszakért. A bal– és a jobboldal tehát ezúttal is igyekszik egymás nyakába varrni a felelősséget.
Miért tüntetnek?
A békésnek indult pénteki tüntetést a külföldön élő románok szervezték a közösségi médiában, hogy így tiltakozzanak a korrupció és a szocialista, liberális kormány ellen. A megmozduláson a nyári szabadságukra hazatért vendégmunkások mellett a másfél éve kezdődött ellenzéki tüntetések hangadói is részt vettek.
A demonstrálók azt követelik, hogy távolítsák el a hatalomból a korrupt, büntetett előéletű politikusokat, elsősorban Liviu Dragneát, valamint őrizzék meg az igazságszolgáltatás függetlenségét, és növeljék a béreket.
A Szociáldemokrata Párt elnökét idén júniusban három év hat hónap börtönbüntetésre ítélte a Legfelsőbb Bíróság egy korrupciós ügyben. Hivatali visszaélésre való felbujtásban találták bűnösnek. Az ítélet nem jogerős.
A demonstrálók azt mondják, hogy addig fognak tüntetni, amíg el nem érik a Dancila-kormány lemondását. Az szerintük méltatlanná vált egy uniós ország vezetésére, mivel karhatalmi erőszakkal próbálta elhallgattatni bírálóit.