2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nőtt a G20-ak exportja és importja a tavalyi utolsó negyedévben, folytatva, bár kisebb ütemben, a harmadik negyedévi bővülést, miután az első fél évben jelentős visszaesést jegyeztek fel a koronavírus-járvány hatásaként.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD honlapjára felkerült adatok szerint a G20-ak kivitele a december végével záródott három hónapban 7,2 százalékkal, 3708 milliárd dollárra emelkedett, a behozatala pedig 6,8 százalékkal, 3660 milliárd dollárra nőtt a harmadik negyedévvel összevetve, amikor az export 20,6 százalékkal, az import pedig 16,8 százalékkal bővült.

Az OECD rámutatott arra, hogy a januárra vonatkozó előzetes számok az export és az import további bővülését jelzik.

A G20-ak exportja az első negyedévben 3,9 százalékkal, a második negyedévben pedig 16,8 százalékkal csökkent, az importja pedig az első negyedévben 3,7 százalékkal, a második negyedévben 15,2 százalékkal esett.

 A januárra vonatkozó előzetes számok az export és az import további bővülését jelzik. Fotó: depositphotos
A januárra vonatkozó előzetes számok az export és az import további bővülését jelzik. Fotó: depositphotos

Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a legjelentősebben Ausztrália kivitele és behozatala nőtt a tavalyi utolsó negyedévben, 11,6 százalékkal, illetve 7,9 százalékkal, valamint Japáné (+9,7 százalék, +6,5 százalék) és Kínáé (+6,1 százalék, +3,1 százalék).

Az Európai Unió kivitele 7,7 százalékkal, behozatala 6,4 százalékkal bővült a tavalyi harmadik negyedévvel összevetve. Egyebek között a francia export 9,4 százalékkal, az import 3,1 százalékkal, a német export 8 százalékkal, az import 7,3 százalékkal, az olasz export pedig 8,6 százalékkal, az import pedig 7,8 százalékkal nőtt. Nagy-Britannia kivitele 10 százalékkal, behozatala 16 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévit.

Az amerikai kontinensen Brazília kivitele 2,8 százalékkal, behozatala 25,8 százalékkal nőtt (az import elsősorban nagyértékű olajipari berendezések vásárlása miatt ugrott meg ilyen látványosan). Kanada exportja 4,8 százalékkal, importja 4,7 százalékkal nőtt, az Egyesült Államok kivitele 8,6 százalékkal, behozatala 6,1 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG