3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna gazdasága a fellendülés jeleit kezdi mutatni, mind a munkanélküliség, mind az ipari termelés, mind az üzleti bizalom terén. Eljött, amire Mario Draghi jegybankelnök azt mondta, hogy a szerény, de stabil normalizálódás. Ha így van, vajon az EKB monetáris politikája mikor fog normalizálódni?

Bővülő foglalkoztatás

Az eurózóna összesített munkanélküliségi adata több mint 7 éve a legalacsonyabb, immár 10 százalék alatt van. Ezen belül Németországban a legjobb a helyzet, ahol mindössze 4,1 százalék (közelíti a teljes foglalkoztatottságot), a legrosszabb a helyzet 19 százalékkal Spanyolországban. Görögországból nincs friss adat, tavaly szeptemberben még 23 százalék volt, de Görögország a maga extrém helyzetével egy külön történet. Ami a lényeges: a zóna egészében egy év alatt egymillióval csökkent a munkanélküliek száma, és a trend tartósnak ígérkezik.

A cégek és a háztartások a felmérések szerint egyre optimistábbak a gazdasággal kapcsolatban. A cégek jelzései alapján az álláshelyek száma tovább fog nőni, és ez lehet a hajtóereje a gazdasági növekedésnek. Egy, a Bloomberg szerint megkérdezett német közgazdász szerint a német gazdaság növekedése pont jó, elég nagy ahhoz, hogy tovább növelje a foglalkoztatottságot, de nem túlzott annyira, hogy inflációs veszély, túlfűtöttség jelentkezzen. Hozzátette, ez a lehető legoptimálisabb gazdasági helyzet.

Ellentmondás

Miközben a német gazdasági helyzet tehát tökéletes, az eurózóna többi részében pedig távolról sem az, de javuló, addig az Európai Központi Bank monetáris politikája továbbra is extrém, a lehető legnagyobb válsághelyzetre van méretezve. Kérdés, hogy ez a súlyos ellentmondás mikor fog feloldódni, vagyis az EKB mikor kezdi már meg végre a tényleges gazdasági helyzethez való alkalmazkodást, ahogy ezt amerikai társa, a Fed már teszi.

Az eurózóna kamata 0, ami már önmagában extrém és a fellendülés látva idejétmúlt, de ezen túlmenően még a kötvényvásárlási program is zajlik, és bár mértéke rövidesen havi 80-ról 60 milliárd euróra csökken, a korábbi terv az volt, hogy havonkénti fokozatos csökkentéssel még idén kivezetik. Ez most már nagyon aktuális lenne, kérdés, hogy Draghi hajlandó-e újra módosítani, és a javuló adatokhoz alkalmazkodni. Az eszközvásárlás megszüntetésén túl most már a kamatemelés iránt is egyre nagyobb igény mutatkozik, különösen Németországban, ahol, mint láttuk, tökéletes a gazdasági helyzet, és ehhez normális kamatszint illene.

A délieknek sem kell

Ami a déli, viszonylag magas munkanélküliséggel küzdő tagállamokat illeti, ott önmagában ugyancsak nem segít a 0 kamat, hisz ezeknek az országoknak az a legfőbb problémája, hogy az árak, de különösen a bérek túl magasra emelkedtek, és így nem elég versenyképesek. Önálló valuta esetén ezt leértékeléssel lehetne megoldani, de az eurózóna részeként csak az lehet a megoldás, ha fejlettebb régiókhoz, különösen Németországhoz képest kissé lemarad a bérszínvonal. Ezt minél kisebb inflációval és béremelkedéssel lehet megoldani, tehát ezekben az országokban fölösleges erőltetni az EKB inflációs célját.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG