Ahogy arról már korábban írtunk, az első becslés szerint 1060 millió euró többlet született júniusban a külkereskedelemben, ezt vizsgálta most felül a KSH, így végül a második becslés szerint már csak 998 millió maradt a kasszában. A kivitel volumene 2,5, a behozatalé 5,6 százalékkal nőtt, az aktívum 152 millió euróval csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva, ezt közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankár.hu-val.
A naptárhatással kiigazított adatok alapján a kivitel volumene 4,8, a behozatalé 8,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kivitel értéke 8,8 milliárd euró (2722 milliárd forint), a behozatalé 7,8 milliárd euró (2414 milliárd forint) volt. 2017 első hat hónapjában a külkereskedelmi mérleg többlete 4,8 milliárd euró volt. A cserearány 0,3 százalékkal javult tavalyhoz képest, a forint árfolyama az euróhoz képest 1,8, a dollárhoz viszonyítva 1,7 százalékkal erősödött.
Kevesebb gépet adunk el, több élelmiszert veszünk
A gépek és szállítóeszközök előző év júniusi áron számított kereskedelme a kivitelben 1,6 százalékkal csökkent, a behozatalban nem változott. A közúti járművek exportja enyhén csökkent, importja kismértékben nőtt. A dízelmotorok kivitele több mint negyedével, az elektromos áramfejlesztők, -átalakítók exportja pedig mintegy a felével esett vissza. A villamos gépek, készülékek és műszerek importja tizedével emelkedett, a növekedésben az elektronikus integrált áramkörök, valamint az áramkörök kapcsolására és védelmére szolgáló készülékek behozatala dominált.
A feldolgozott termékek exportvolumene 5,4, az importé 6,6 százalékkal nőtt. A gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kereskedelme exportban több mint tizedével nőtt, importban közel ugyanekkora mértékben csökkent. Az egyéb feldolgozott termékek behozatalában a hangfelvételre alkalmas termékek importja élénkült. A vas- és acélbehozatal közel tizedével bővült.
Az energiahordozók importvolumene 20 százalékkal emelkedett. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala csaknem a felével nőtt. A természetes és mesterséges gáz importja kissé csökkent, miközben a villamosenergia-behozatal tizedével esett vissza.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 7,4, az importé 9,9 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmények exportja több mint negyedével emelkedett – főként a kukorica Németországba és Olaszországba irányuló kivitele miatt. A zöldségfélék és gyümölcsök importja több mint ötödével nőtt az idénygyümölcsök behozatalának növekedése következtében.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel 2,6, a behozatal volumene 3,1 százalékkal nőtt., így a külkereskedelmi többlet 29 millió euróval emelkedett, és 948 millió eurót tett ki. Az exportnak 79, az importnak 77 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,9, a behozatal volumene 15 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg ebben a viszonylatban 181 millió euróval romlott, és 50 millióeurós aktívumot mutatott a KSH szerint.