A Franciaországból Nagy-Britanniába átjutni szándékozó illegális bevándorlók tábora a franciaországi Calais-ban. (MTI/AP/Thibault Camus) |
Itt táborozott le az a mintegy 7 ezer (mások szerint inkább 10 ezer) menekült, akik Nagy-Britanniába szeretnének átjutni. A terv az, hogy országszerte kialakított befogadó központokba szállítják át innen az embereket, akik között vannak olyanok, akik háború elől menekülnek, mások az elképzelhetetlen szegénység elől, míg olyanok is, akik csak szerencsét akarnak próbálni egy gazdagabb országban vagy már korábban áttelepedett rokonaikhoz akarnak csatlakozni.
A táborban tartózkodó menedékkérőket az ország különböző pontjain kialakított 287 átmeneti befogadó központba helyezik át. A buszok negyedóránként indulnak reggel 8 órától és már az első nap 2400 embernek el kell hagynia a telepet. Ez persze nem megy zökkenőmentesen, már az előzetes tájékoztatás után többen is közölték, önszántukból nem hagyják el a tábort, a céljuk továbbra is az, hogy Nagy-Britanniába jussanak. A francia belügyminiszter közölte: nem akarnak erőt alkalmazni, de ha valaki nem hajlandó távozni vagy a helyszínen lévő civil szervezetek okoznak bajt, akkor a rendőrség be fog avatkozni. A britek egyébként nagyjából 1300 kísérő nélküli gyermeket fogadnak be a táborból.
A Franciaország-szerte elhelyezett táborokban az emberek benyújthatják menedékkérelmüket, ellenkező esetben jó eséllyel deportálják őket.
A bevándorlókat csoportosítják aszerint, hogy egyedül utaznak vagy családosan, vagy bármilyen szempontból veszélyeztetett kategóriába esnek. Ezután ültetik őket buszokra, amelyek közül az első a legfrissebb hírek szerint már el is hagyta a dzsungelt.
A terv az, hogy kedden eldózerolnak mindent, ami a helyszínen marad a telep felszámolása után. A helyszínen egy 1 kilométer hosszú falat építenek a főút mentén. Az építkezés a múlt hónapban kezdődött és még idén befejeződik.
Tarthatatlan helyzet - egy rossz jelképet számolnak fel
A calais-i dzsungel csak egy apró szelete a menekültválságnak, de az európai országok tehetetlenségének jelképévé is vált. Gyakorlatilag a törvényeken kívül alakítottak ki maguknak ezrek egy saját sátorvárost a francia-brit határon, amelynek népessége folyamatosan nőtt, miközben területének felét nemrég leválasztották. Az erőszakos cselekményekről szóló jelentések egyre gyakoribbá váltak, kamionokra kapaszkodva próbálnak átjutni az emberek illegálisan Nagy-Britanniába. Rendszeresen tüntetnek a helyiek és a szállítmányozó vállalatok is.